Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Teresa Kaban, pianistka; ur. 22 stycznia 1952, Gliwice. W 1977 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Ludwika Stefańskiego. Studia pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem Ryszarda Baksta (Konserwatorium w Manchester), Wiktora Mierżanowa i Tatiany Nikołajewej (Konserwatorium w Moskwie), a także Frantiska Raucha (Akademia Muzyczna w Pradze).
Jako solistka koncertowała na wielu liczących się estradach w Polsce, a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Szczególnie często koncertuje w Wielkiej Brytanii, gdzie wielokrotnie występowała m.in. w tak znakomitych londyńskich salach, jak: St.Martin-in-the-Fields, Wigmore Hall, Purcel Room, Barbican Centre, Purcell Room, St.John Smith Square, a także w Bing Theatre (Los Angeles), Carnegie Hall i Lincoln Centre (New York) i Salle de Gaveaux (Paris). Brała też udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych takich, jak: Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Koday Festival w Kecskemet, Międzynarodowy Festiwal w Rovinij i w Osorze (Chorwacja), Chopin Festival w Miami (USA), Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Korei, Festiwal Wirtuozów we Lwowie, Międzynarodowy Festiwal w Douai, uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.
Nagrała kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie, a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Jej recitale wielokrotnie transmitowane były "na żywo" przez Polskie Radio i Telewizję. Jako pianistka nagrała także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej. Posiada liczne nagrania płytowe; ostatnie to: Chopin - utwory wybrane, I. Albeniz - Suita hiszpańska op.47, Relaxing Latin Classics, I. J. Paderewski – utwory wybrane i Polish Favourities (z utworami kompozytorów polskich XIX i XX wieku).
Prowadziła również mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in. w Miami i Los Angeles (USA), a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Presovie (Słowacja) i innych. Wielokrotnie brała też udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Neapolu i Agropoli w Włoszech.
Oprócz recitali i koncertów solowych często występuje w duecie z flecistą Henrykiem Błażejem, a także z austriackim wiolonczelistą Wolfgangiem Mayerem, tworząc Trio "INTER-ART.
W latach 1991-1995 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu, a od 1994 roku jest współautorem oraz dyrektorem artystycznym i organizacyjnym (wspólnie z Henrykiem Błażejem) corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.

Strona internetowa artystki: www.inter-art.com.pl