Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Violetta Bielecka, dyrygent i pedagog. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Białymstoku w klasie fortepianu Zofii Frankiewicz. Studiowała pod kierunkiem Ryszarda Zimaka i Józefa Boka w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem.
Jest założycielką, a w latach 1998-2006 pełniła także funkcję dyrygenta, Białostockiego Chóru Kameralnego „Cantica Cantamus”, działającego przy Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z zespołem koncertowała w kraju i za granicą (Niemcy, Francja), zdobyła wiele nagród (m.in. Grand Prix – Srebrną Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy, nagrodę Fundacji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie za najlepsze wykonanie utworu sakralnego, nagrodę Dyrektora Centrum Sztuki – Teatru Dramatycznego w Legnicy, puchar Legnickiego Centrum Gospodarczego za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, puchar Kuratorium Oświaty i Wychowania podczas XXV Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”, I nagrodę i Złoty Medal na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach) oraz nagrała 5 płyt CD. Od wielu lat prowadzi Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych „Schola Cantorum Bialostociensis”.
Violetta Bielecka zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną. W latach 1995-97 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. W latach 1995-99 pracowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1999 do 2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej w Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Obecnie jest wykładowcą i prodziekanem Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego białostockiej uczelni. W 2000 otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego sztuk muzycznych, w 2006 tytuł profesora zwyczajnego. Zainicjowała oraz zorganizowała w białostockiej uczelni trzy Konkursy Młodych Chórmistrzów. Wykształciła wielu chórmistrzów, wokalistów chóralnych, a także śpiewaków solowych. Równocześnie prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.
Od 1998 jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży Polskiej i Polonijnej. Od 2000 pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Podlaskiego Festiwalu „Łapskie Te Deum”. Jako członek jury uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych w kraju oraz za granicą.
Violetta Bielecka w 2002 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

aktualizacja: październik 2007