Polmic - FB

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Wojciech Czepiel, dyrygent; ur. 12 stycznia 1959, Nowy Targ. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem ojca. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry All Antico w Liceum Muzycznym w Krakowie. Wraz z zespołem zdobył w 1974 I nagrodę na Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie. Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza. Naukę gry na skrzypcach kontynuował u Antoniego Cofalika. W 1976 zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. Rok później znalazł się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Studia skrzypcowe odbył w klasie Kaji Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednocześnie grał w Polskiej Orkiestrze Kameralnej. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1984 pod kierunkiem Krzysztofa Missony w krakowskiej uczelni.
Jako dyrygent zadebiutował w 1981 z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1982-84 był asystentem dyrygenta i koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, w latach 1984-86 dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, od 1986 do 1990 dyrygentem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. W sezonie 1990/91 pracował jako drugi dyrygent w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, zaś w latach 1991-94 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, nagrywa również dla takich firm fonograficznych, jak Europa Musica, Polmusic, Denon, Polskie Nagrania, Pro Musica Camerata.
Wojciech Czepiel od 1996 do 2006 był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie.

aktualizacja: październik 2007