Polmic - FB

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Wojciech Czepiel,

dyrygent, skrzypek i kompozytor; ur. 12 stycznia 1959, Nowy Targ. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem ojca. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry All Antico w Liceum Muzycznym w Krakowie. Wraz z zespołem zdobył w 1974 I nagrodę na Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie. Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza. Naukę gry na skrzypcach kontynuował u Antoniego Cofalika.Studia skrzypcowe odbył w klasie Kaji Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie; uczęszczał na zajęcia kompozycji i instrumentacji prowadzone przez prof. Tadeusza Machla, oraz technik kompozytorskich (prof. Bogusław Schaeffer). Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1984 pod kierunkiem Krzysztofa Missony w krakowskiej uczelni.

W 1976 zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. Rok później znalazł się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Grał w Polskiej Orkiestrze Kameralnej. Jako dyrygent zadebiutował w 1981 z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie.

W latach 1982-84 był asystentem dyrygenta i koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, w latach 1984-86 dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, od 1986 do 1990 dyrygentem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. W sezonie 1990/91 pracował jako drugi dyrygent w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, zaś w latach 1991-94 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Wojciech Czepiel od 1996 do 2006 roku był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2000-2013 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry Filharmonii w Bejrucie. Obecnie współpracuje jako dyrygent gościnny zarówno z zespołami, jak i teatrami operowymi w kraju i za granicą, a także zajmuje się twórczością kompozytorską.

Maestro dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, nagrywał również dla takich firm fonograficznych, jak Europa Musica, Polmusic, Denon, Polskie Nagrania, Pro Musica Camerata, Arts, Dux i Deutsche Welle.

Wojciech Czepiel brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych, występując podczas Midem Cannes, Dresdner Musikfestspiele, Palermo, Forum Bratislava, Carintischer Sommer w Villach, Beethovenfest w Bonn, Al BoustanFestival w Bejrucie, podczas festiwalu "Warszawska Jesień", Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Tunis Festival i Abu DhabiMusic&ArtsFestival.

W 2012 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

aktualizacja: 2007 (mk), 2022 (wa)

Strona internetowa artysty: https://wojciechczepiel.com/