Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Włodzimierz Siedlik,

dyrygent i pedagog; ur. 1 grudnia 1963, Tarnów. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie (dyplom z najwyższym wyróżnieniem), Instytut Liturgiczny Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem) oraz Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 przeprowadził przewód kwalifikacyjny I stopnia w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2012 tamże uzyskał stopień doktora habilitowanego.

W 1990 został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chórów w Poznaniu.

W latach 1990-92 był dyrektorem Centrum Paderewskiego w Tarnowie – Kąśnej Dolnej. W 1991 założył Tarnowską Orkiestrę Kameralną. W latach 1992-96 pełnił stanowisko dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Podczas swojej pracy dyrygenckiej z takimi chórami, jak Cantus, Psalmodia Papieskiej Akademii Teologicznej i Chórem Męskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskał wiele nagród i wyróżnień polskich oraz zagranicznych.

Włodzimierz Siedlik od 1994 pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki. W latach 1995-2010 sprawował funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Chóru Polskiego Radia w Krakowie, założonego w 1948 przez Jerzego Gerta. Z okazji jubileuszu 60-lecia Chóru Polskiego Radia w Krakowie, w 2008 odebrał nagrodę „Honorowego Złotego Mikrofonu”.

Włodzimierz Siedlik został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000), otrzymał Nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury, przyznawaną przez Kapitułę pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego (2001), nagrodę specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz odznakę „Honoris Gratia” przyznaną przez Prezydenta Miasta Krakowa (2008), medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), został uhonorowany odznaczeniem „Benemerenti” przez papieża Benedykta XVI za wyjątkowe zasługi dla Kościoła(2012) oraz medalem „Plus ratio quam vis” przez prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego (2013).

 

aktualizacja: 2007, 2011 (mk), 2022 (wa)