Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Krzysztof Węgrzyn,

skrzypek i pedagog; ur. 21 września 1953, Gdańsk. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego. Studiował również we Freiburgu pod kierunkiem Wolfganga Marschnera oraz w Londynie u Yfraha Neamana. Duży wpływ na jego działalność artystyczną i pedagogiczną wywarł wieloletni kontakt z Dorothy DeLay.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Rodolfa Lipizera w Gorizii (1984), I nagrody na Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (1977), a także laureatem Konkursu Skrzypcowego im. Louisa Spohra w Weimarze i Konkursu Skrzypcowego w Montrealu.

Obok solowej działalności koncertowej w Europie i Stanach Zjednoczonych artysta zajmuje się również kameralistyką. Był członkiem założycielem Nowego Warszawskiego Kwintetu Fortepianowego i Ensemble „il gioco col suono”.

Od 1984 był zastępcą, a następnie pierwszym Koncertmistrzem Orkiestry Filharmoniczno-Operowej w Hanowerze.

Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Album „Violin Duos: Tansman, Spisak, Górecki, Moss”, nagrany wraz z Tomaszem Tomaszewskim (DUX) został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk '99 w kategorii Muzyka Współczesna.

Krzysztof Węgrzyn Od 1993 jest profesorem Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. W latach 2012-2022 piastował stanowisko prorektora ds. artystycznych tejże uczelni. Wychował wielu zwycięzców międzynarodowych konkursów skrzypcowych, do których należą m.in. Andrej Bielow, Mariusz Patyra, MinJung Kang, Alie Bekirova, Kana Sugimura, Agata Szymczewska. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Europie (Polska, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Izrael), a także w Stanach Zjednoczonych (Juilliard School, Aspen), Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i Chinach. Uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów zarówno skrzypcowych, jak i muzyki kameralnej (m.in. im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, ARD w Monachium, im. Fritza Kreisler w Wiedniu, im. Niccolò Paganiniego w Genui, Konkursu Muzyki Kameralnej w Osace, The Sendai International Music Competition, Singapore International Violin Competition).

Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Joseph Joachim International Violin Competition, który od 1991 roku odbywa się w Hanowerze, oraz Gdańskich Międzynarodowych Seminariów Skrzypcowych (1995-2007) i Festiwalu „Gdańska Wiosna” (1995-2007).

Jest członkiem-założycielem i członkiem zarządu hanowerskiego stowarzyszenia „Live Music Now”, które realizuje projekty promujące młodych utalentowanych muzyków oraz projekty charytatywne.

W 2004 Krzysztof Węgrzyn za wybitne osiągnięcia artystyczne, pedagogiczne i organizatorskie otrzymał niemiecka nagrodę kulturalną Musikpreis Niedersachen Dolnej Saksonii. W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Edukacji Dolnej Saksonii Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Dolnej Saksonii.

aktualizacja: 2007, 2010 (Małgorzata Kosińska), 2023 (Wiktoria Antonczyk)