Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Joanna Kielar, ur. 21 sierpnia 1984, Sanok. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 9 lat pod kierunkiem Wojciecha Pelczara w Szkole Muzycznej im. Wandy Kossakowej w Sanoku. Następnie była uczennicą Państwowego Liceum Muzycznego im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Obecnie jest studentką Sibelius Music Academy w Helsinkach w klasie prof. Victorii Yagling oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza.
Jest laureatką wielu konkursów wiolonczelowych w kraju i za granicą m.in. w 1995 roku zdobyła Grand Prix oraz I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym we Wrocławiu, w 1998 oraz 2000 roku - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen w Austrii, a w roku 2005 - II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec w Czechach. Dwukrotnie była laureatką Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu zdobywając III nagrodę w 1998 roku oraz II nagrodę w 2000 roku. W 2001 oraz 2007 roku otrzymała wyróżnienie Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga na Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach.
Jako solistka wielokrotnie występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych w Polsce i zagranicą, m.in. z orkiestrą PLM im. Z. Brzewskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, z orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w Sibelius Music Academy w Helsinkach, na Zamku Królewskim w Warszawie.
Uczestniczyła w wielu kursach i festiwalach muzycznych m.in. w Cello Meisterkurse w Kronberg (Niemcy), w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Internationale Meisterkurse w Zurichu, Dartington Summer School (Anglia), Val Tidone Summer Camp(Włochy), Stringtime Streicherakademie w Goch (Niemcy), pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak Bernard Greenhouse, Karine Georgian, Michael Flaksman, Claus Reichardt, Stanisław Firlej, Eberhardt Finke oraz Frieder Berthold.
Była wielokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 1998 roku otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów, a w 2007- Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.