Polmic - FB

indeks osób (Ż)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jolanta Żmurko,

śpiewaczka (sopran); ur. 18 stycznia 1951, Wołów koło Wrocławia. Studiowała w klasie śpiewu Ireny Torbus w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom w 1979).

Zadebiutowała w 1975 rolą Olimpii w Opowieściach Hoffmana Jacquesa Offenbacha w Operze Wrocławskiej. W latach 1979-2016 była etatową solistką wrocławskiej sceny.

Artystka ma w swoim repertuarze ponad 65 ról, m.in.Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym i Corilla Sartinecchi w Viva la mamma Gaetano Donizettiego, Fiordiligi w Cosi fan tutte, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Zuzanna oraz Hrabina w Weselu Figara, Madame Herz w Dyrektorze Teatru, Blonda i Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta, Musetta w Cyganerii i partia tytułowa w Tosce Giacomo Pucciniego, Bronisława w Studencie żebraku Karla Millöckera, Violetta w Traviacie, Oskar w Balu maskowym, Pani Ford w Falstaffie, Gilda w Rigoletcie, Abigaille w Nabucco, Leonora w Trubadurze i partia tytułowa w Aidzie Giuseppe Verdiego, Magda Wang w Manekinach Zbigniewa Rudzińskiego, Zuzia w Verbun nobile i Hanna w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, Anina w Nocy w Wenecji, Adela oraz Rozalinda w Zemście nietoperza, Franzisca Cagliari w Wiedeńskiej krwi i Saffi w Baronie cygańskim Johanna Straussa, Pani Fluth w Wesołych kumoszkach z Windsoru Carla Otta Nicolai, Elwira we Włoszce w Algierze Gioacchino Rossiniego, Frasquita w Carmen Georgesa Bizeta, Ännchen i Agathe w Wolnym strzelcu Carla Marii von Webera, Gołda w Skrzypku na dachu Josepha Steina i Jerry’ego Bocka, Ortlinde w Walkirii i Norna w Zmierzchu Bogów Richarda Wagnera.

Jolanta Żmurko od 1983 współpracowała równocześnie z Warszawską Operą Kameralną, gdzie wykonywała główne partie w operach Mozarta.

W Polsce śpiewała również w Teatrze Wielkim w Warszawie (Czarodziejski flet, Uprowadzenie z Seraju), Teatrze Wielkim w Poznaniu i Teatrze Wielkim w Łodzi. Współpracowała z Agencją Pro Musica.

Wielokrotnie występowała na Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie i Madrycie, Festiwalu Radia i Telewizji w Montpellier we Francji.

Z warszawską Operą odbyła tournée po Europie i byłych republikach Związku Radzieckiego, a z zespołem Opery Wrocławskiej – po Ameryce Środkowej.

Za granicą występowała na takich scenach, jak Kursaal w Brnie, Tonhalle w Zurychu, Liederhalle w Stuttgarcie, Filharmonia w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Berlińska, Meistersingerhalle w Norymberdze, Kulturpalast w Dreźnie, Konzerthaus w Dortmundzie, Musikhalle w Hamburgu, Filharmonia w Essen, Festspiel & Kongr.Haus w Bregenz, Konserthaus w Oslo, Berwaldhallen w Sztokholmie, Konzerthaus w Wiedniu, Conservatoire de Musique w Luksemburgu, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Teatro de la Maestranza w Sewilli, Nationale Teatro w Murcji, Auditorio w San Sebastian i National Teatro w Alicante.

Artystka brała udział w nagraniu Wesela Figara i opery Zaida Wolfganga Amadeusa Mozarta (wersja telewizyjna), Cyganerii, Traviaty, a także odtwarzała tytułową rolę w filmowej wersji opery Gwiazda Zygmunta Krauze, zrealizowanej przez Program 2 Telewizji Polskiej.

Jolanta Żmurko kilkakrotnie została laureatką plebiscytu publiczności „Iglica" (1984 - „Brązowa Iglica", 1987 i 1995 - „Srebrna Iglica", 2000 - „Złota Iglica"), otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi (1996), Złoty Krzyż Zasługi (2005), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis (2007), Medal Pamiątkowy „Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Wrocławia” (2010), Nagrodę Marszałka za szczególne osiągnięcia dla Regionu (2010), Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2016).

aktualizacja: 2008 (Zespół POLMIC), 2023 (Wiktoria Antonczyk)