Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Anna Markiewicz, wiolonczelistka; ur. 30 lipca 1978, Warszawa. Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. W latach 1997-2001 studiowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Tomasza Strahla. Edukację muzyczną uzupełniała uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich w Łańcucie, Żaganiu, Lehrte, Nowym Sączu, pracując pod kierunkiem profesorów Clausa Reichardta, Kazimierza Michalika, Elizabeth Simkin, Philippe Mullera, Daniela Spiegelberga, Bernarda Le Monnier, Mirela Iancovici, Barbary Halskiej, Piotra Janowskiego.
W 1996 roku założyła z siostrą skrzypaczką kwartet smyczkowy „Grazioso”, z którym otrzymywała stypendia na udział w wielu kursach mistrzowskich w Łańcucie, Kozłówce, Fromborku, Lehrte u profesorów Michała Trojanowskiego, Kurta Lewina, Wandy Wiłkomirskiej. W 1997 roku była finalistką Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
W 1999 roku została zaproszona do udziału w tournée „Polish Festival Orchestra” założonej przez Krystiana Zimermana z okazji 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina oraz współuczestniczyła w nagraniu płytowym obu koncertów fortepianowych kompozytora dla wytwórni Deutsche Grammophon.
Współpracowała z Polską Orkiestrą Radiową, Polską Orkiestrą Jeunesses Musicales, orkiestrą kameralną „Warszawscy Wirtuozi” oraz „Małą Filharmonią”. W sezonie 2001/2002 uczestniczyła w trasach koncertowych w Holandii, Niemczech, Włoszech, Turcji, Grecji i na Cyprze jako członek Philharmonie der Nationen Justusa Frantza.
Od kwietnia 2004 roku tworzy duet z pianistą Lechem Napierałą. Występowali razem na licznych koncertach w Warszawie, Nowym Sączu, Krynicy, Bydgoszczy, Sopocie, Gdańsku, na festiwalach w Nałęczowie i Drozdowie, także jako członkowie kwartetu fortepianowego. Aktualnie przygotowują nagranie płyty z muzyką Francka i Fauré. Stale współpracują z Austriackim Forum Kultury w Warszawie, w projektach solowych i kameralnych. Wykonując liczne utwory kompozytorów austriackich Anna Markiewicz zetknęła się z twórczością Ivana Eröda (kwartety) i postanowiła podjąć się polskiego prawykonania jego znakomitego koncertu wiolonczelowego (kwiecień 2008).
Jako solistka i kameralistka występowała w Polsce i w Niemczech, w licznych składach kwartetu smyczkowego, triach fortepianowych oraz w duetach z pianistami (m.in. z Bartłomiejem Kominkiem, Pawłem Kowalskim). W październiku 2006 roku wzięła udział w koncertach kameralnych promujących muzykę polską w ramach festiwalu POLEN 2006 „Kunnskap-Wiedza, Kultur-Kultura” w Trondheim (Norwegia).
W latach 1989/90 była stypendystką Fundacji Sztuki Dziecka. W 2003 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. W 2007 roku jako laureatka cyklu Muzyczne Forum Młodych Austriackiego Forum Kultury otrzymała stypendium Grazer Kulturagentur na udział w kursie mistrzowskim w Stift Admont, gdzie pracowała pod kierunkiem znakomitego austriackiego wiolonczelisty Ericha Oskara Huetter.