Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Bartosz Bryła, skrzypek i pedagog; ur. 20 czerwca 1960, Wrocław. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Adama Nowaka w Państwowej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, a kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu (dyplom w 1979). Studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie skrzypiec Wolfganga Marschnera, następnie u Jadwigi Kaliszewskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem w 1983). Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzycznej Henryka Szerynga, Nathana Milsteina oraz Yehudi Menuhina.
Jest laureatem wielu konkursów: w 1978 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, w 1981 – wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 1982 – IV nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Louisa Spohra we Freiburgu.
Od 1986 jest członkiem zespołu „Chopin-Trio”, z którym zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Wolfganga Amadeusa Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar we Francji (1986).
Bartosz Bryła prowadzi intensywną działalność koncertową jako solista i kameralista. Występował na Słowacji, w Czechach, Austrii, Rosji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, Hiszpanii, Grecji, na Kubie, w Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W swoim dorobku posiada nagrania płytowe dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Wifon, Poljazz-Classik, Emscherland Classik (Niemcy), Selene (światowa premiera nagrania Sonaty skrzypcowej Józefa Wieniawskiego z towarzyszeniem pianisty Andrzeja Tatarskiego), EMG Victor (Japonia – udział w nagraniach utworów Fryderyka Chopina). Dokonał także wielu rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia, m.in. pierwszego na świecie nagrania I Koncertu skrzypcowego fis-moll Karola Lipińskiego z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.
Obok działalności koncertowej zajmuje się jednocześnie pracą pedagogiczną. Jest profesorem klasy skrzypiec oraz kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1997 prowadzi też klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ponadto był wykładowcą mistrzowskich kursów wykonawczych w Polsce i za granicą, m.in. na Uniwersytecie Guanajuato (Meksyk), w Konserwatorium w Pekinie, Hunter College of The City University of New York, podczas Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu, Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej w Zell an der Pram (Austria), Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej w Bilbao (Hiszpania). Uczestniczył w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, kameralnych oraz lutniczych, m.in. w Lublinie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Zell an der Pram i Brescii.
Bartosz Bryła od czerwca 2007 jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

aktualizacja: marzec 2008