Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Stanisław Kierner, śpiewak (bas-baryton); ur. 23 maja 1980, Łódź. Studiował grę na fortepianie w klasie Marii Koreckiej-Soszkowskiej oraz odbył studia wokalne pod kierunkiem Włodzimierza Zalewskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2006) w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2004 otrzymał tytuł Primus Ekspert i został wybrany najlepszym studentem wyższych szkół artystycznych w Polsce w ramach konkursu Primus Inter Pares. Jest stypendystą Fundacji Królowej Elżbiety w Belgii, dzięki któremu odbył dwuletni cykl kształcenia w Studiu Operowym przy Teatrze Narodowym La Monnaie w Brukseli oraz w Chapelle Musicale Królowej Elżbiety w Waterloo pod kierunkiem José Van Dama, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2006 otrzymał również stypendium od paryskiej Fundacji Rolpha Libermanna na udział w międzynarodowym festiwalu i Master Class, prowadzonych przez Thomasa Quasthoffa i José Van Dama w Verbier w Szwajcarii oraz został laureatem III Edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Naukę kontynuuje na studiach podyplomowych u Mireille Alcantary w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu.
Stanisław Kierner jest zdobywcą I nagrody i trzech nagród specjalnych na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie w 2003, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w 2004, nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2005 oraz I nagrody i nagrody specjalnej za wykonanie cyklu pieśni Jacquesa Iberta na tym samym konkursie w 2007.
Artysta w wieku 18 lat został zaangażowany do Chóru Filharmonii Łódzkiej. Równocześnie zdobywał pierwsze doświadczenia sceniczne w Chórze Teatru Wielkiego w Łodzi, uczestnicząc w przygotowaniach opery Falstaff Giuseppe Verdiego. Jako solista zadebiutował na scenie w 2002 kreując partię Don Alfonso w Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Manfreda Honecka podczas Międzynarodowego Festiwalu „Opera Island” w Teatrze w Rönne na wyspie Bornholm (Dania). Występował także w roli Geronimo w Il Matrimonio Segreto Domenico Cimarosy w Théâtre National Brussels oraz jako Guglielmo w Cosi fan tutte w Teatrze Narodowym La Monnaie w Brukseli. Ponadto koncertował w Sankt Petersburgu, Szwedzkim Radiu w Sztokholmie, Radiu MUSIQ3 w Belgii, Radiu France Musique w Paryżu, Ambasadzie Polskiej oraz Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Brał udział w takich festiwalach muzycznych, jak Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Wolfegg, Międzynarodowy Festiwal Konserwatoriów w Sankt Petersburgu, Festiwal „Take a Note” w Brukseli, Festival du Vexin, Festival de Menton, Festival du Mons i Festival du Wallonie.
Stanisław Kierner jest asystentem na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Łodzi.

aktualizacja: maj 2008