polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z Ł

Monika Wolińska,
dyrygentka; ur. 4 maja 1974, Chełm. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat nauką gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie i kontynuowała ją w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W 2000 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Henryka Bałabana. W tym samym czasie podjęła nowe kierunki rozwoju muzycznego: studia w zakresie dyrygentury chóralnej i później symfoniczno-operowej. W 1998 roku otrzymała dyplom w specjalności Prowadzenie Zespołów Wokalno-Instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2003 roku ukończyła studia w zakresie Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Dudka. Jako wyróżnienie otrzymała zaproszenie do poprowadzenia swojego koncertu dyplomowego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert odbył się w czerwcu 2003 roku i był jednocześnie jej debiutem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. W 2004 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury. Swoją naukę kontynuowała uczestnicząc aktywnie w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Antoniego Wita, Gabriela Chmurę, Kurta Masura, Pierre'a Bouleza. W 2007 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Następnie w 2012 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W 2015 ukończyła Podyplomowe Studia Ogólnomenedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Wolińska w latach 2003 - 2009 współpracowała jako asystentka z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry "Sinfonia Iuventus", a także asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. W ciągu dziesięciu lat współpracowała z Jerzym Semkowem.
Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i zagranicą m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Orkiestrą Mołdawii oraz z większością polskich orkiestr symfonicznych.
Dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i przedsięwzięciach artystycznych. W 2004 odbył się jej debiut na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. W 2007 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Petersburgu z Orkiestrą i Chórem tamtejszego Konserwatorium. Również w 2007 zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W 2009 roku zadebiutowała w Nowym Jorku. Był to pierwszy w historii Carnegie Hall koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego zadyrygowała podczas prapremiery widowiska muzyczno-historycznego „Universa – Opera Otwarta” autorstwa Jana A.P.Kaczmarka (2010). W Filharmonii Gorzowskiej prowadziła koncerty z udziałem światowej sławy muzyków: śpiewaka barytona Thomasa Hampsona (2014), skrzypka Romana Simovicia (2015).
Dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2012 ukazała się debiutancka płyta Moniki Wolińskiej nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Jest ona pierwszym w historii fonografii albumem z muzyką Eugeniusza Morawskiego. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyk 2013. Jest równiez autorką książki o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim pt: Stanisław Wisłocki dyrygent-pedagog, wydanej przez Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2004).
Monika Wolińska od 2013 jest dyrygentem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Od 2015 pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej.
W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.
 
aktualizacja: luty 2016 (wa)

publikacje

Stanisław Wisłocki dyrygent - pedagog, Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Warszawa 2004