Polmic - FB

wykonawcy (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Krzysztof Zbijowski, klarnecista i kameralista; ur. 26 grudnia 1965, Wodzisław Śląski. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie klarnetu Henryka Kierskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Guy Deplusa, wykładowcy Le Conservatoire de Paris.
W 1983 został laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, w 1984 otrzymał również I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Koszalinie.
Krzysztof Zbijowski jako solista i kameralista brał udział w wielu koncertach i festiwalach muzycznych w kraju oraz za granicą, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Międzynarodowym Festiwalu „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, koncertach z cyklu „Nonstrom prezentuje” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Aberdeen International Youth Festival, festiwalu zorganizowanym z okazji obchodów 150-lecia Australii Południowej w Adelaide, Dniach Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, Festiwalu „Musique et Amitié” w Biel w Szwajcarii, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern w Schwerin w Niemczech.
Jako solista koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr. W jego repertuarze znajdują się kompozycje m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta, Carla Marii von Webera, Gioacchino Rossiniego, Franza Danziego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy, Louisa Spohra, Claude’a Debussy’ego, Richarda Straussa, Karola Kurpińskiego, Witolda Lutosławskiego, Edwarda Sielickiego.
Krzysztof Zbijowski w latach 1990-95 był pierwszym klarnecistą Państwowej Filharmonii Śląskiej w Katowicach, równocześnie będąc solistą Polskiej Filharmonii Kameralnej Wojciecha Rajskiego. W 1995 Tadeusz Wojciechowski powierzył mu obowiązki pierwszego klarnecisty Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Był również muzykiem orkiestry Sinfonia Helvetica, prowadzonej przez Grzegorza Nowaka. W 1999 grał w założonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra. Występował z takimi muzykami, jak Irena Grafenauer, Sabine Mayer, Marc Minkowski, Lorin Mazel, Shlomo Mintz, Mścisław Roztropowicz, Mischa Maisky, Krystian Zimerman, Agnieszka Duczmal, Grzegorz Nowak, Wojciech Rajski i Tadeusz Wojciechowski. Obecnie współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia.
Artysta dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych. Z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej zarejestrował Preludia Taneczne w wersji na klarnet i orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal nagrał Concerto per clarinetto e archi Edwarda Sielickiego, z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej dokonał pierwszego w historii polskiej fonografii nagrania płytowego Premiére Rhapsodie pour orchestre avec clarinette Claude’a Debussy’ego.

aktualizacja: czerwiec 2008