Polmic - FB

wykonawcy (S)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marta Sosińska-Janczewska,

pianistka i pedagog; ur. 4 października 1939, Warszawa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. W 1957 ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne w Warszawie w klasie fortepianu Wandy Łosakiewicz. W latach 1957-63 studiowała grę na fortepianie pod kierunkiem Zbigniewa Drzewieckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, uzyskując dyplom z odznaczeniem.

Jest zdobywczynią VI nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1961), srebrnego medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro (1962) oraz III nagrody, nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie poloneza i Nagrody im. Anny Godlewskiej dla najlepszego polskiego uczestnika na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1965).

Działalność koncertową artystka rozpoczęła jeszcze w trakcie studiów. Występowała w Polsce (pod batutą takich dyrygentów, jak Witold Rowicki, Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Krzysztof Missona, Andrzej Cwojdziński, Wojciech Michniewski), w wielu krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Urugwaju i Argentynie. Brała udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, w tym w Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju i Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Grała z towarzyszeniem skrzypków – Kai Danczowskiej i Krzysztofa Jakowicza. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk, Telewizji Polskiej, niemieckich stacji telewizyjnych oraz wydawnictwa fonograficznego Polskie Nagrania (utwory Fryderyka Chopina).

Marta Sosińska-Janczewska w latach 1985-2002 pełniła funkcję profesora klasy fortepianu w Hochschule für Musik w Würzburgu w Bawarii. Prowadziła również kursy mistrzowskie w Buenos Aires i Darmstadt. Zasiadała w jury wielu konkursów pianistycznych na świecie (Darmstadt, Tbilisi i Xiamen), Konkursu dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, eliminacji do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2010, 2015) oraz w jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021).

aktualizacja: 2007, 2010 (mk), 2021 (wa)