Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Mirosław Pokrzywiński, klarnecista, kameralista i pedagog; ur. 26 lutego 1954, Warszawa. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu Ryszarda Sztajerwalda.
Jako solista jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w 1975 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach, w 1976 – II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Markneukirchen w Niemczech, w 1977 znalazł się w finałowej ósemce podczas Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego w Monachium.
Wraz z Kwintetem Instrumentów Dętych „Da Camera”, którego jest założycielem, został laureatem konkursów kameralnych – IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium (1974), nagrody honorowej na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar we Francji (1979) oraz II nagrody dla zespołu i najwyższych nagród dla członków jako solistów na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Anconie we Włoszech (1979).
Z Kwintetem prowadził szeroką działalność koncertową – ma na koncie ponad dwieście koncertów w wielu krajach europejskich (m.in. Austrii, Niemczech, Francji, Włoszech, byłej Jugosławii, Związku Radzieckim, Czechach) oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonał także nagrań płytowych dla takich wytwórni fonograficznych, jak Aulos, Sonoton, Olympia, DUX (Płyta Roku 1996 Magazynu „Studio” w kategorii muzyki kameralnej). Wspólnie z pianistką, Mają Nosowską, zrealizował dla Polskiego Radia nagrania archiwalne.
Repertuar artysty obejmuje zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów – kilku z nich dedykowało mu swoje utwory. Koncertuje i bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju (m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych) oraz za granicą. Specjalizuje się również w grze na klarnecie basowym.
Mirosław Pokrzywiński od 1975 jest członkiem Orkiestry Filharmonii Narodowej. Zajmuje się jednocześnie pracą pedagogiczną – prowadzi klasę klarnetu w Akademii Muzycznej w Warszawie (na stanowisku profesora nadzwyczajnego).

aktualizacja: czerwiec 2008