Polmic - FB

indeks osób (Ł)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jan Łukaszewski,

dyrygent; ur. 1 sierpnia 1949, Gdańsk. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Wykształcenie wokalne uzyskał pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny, dalsze umiejętności muzyczne zdobył u ojca Leona i brata Ireneusza. Ukończył Podyplomowe Studium Dyrygenckie w Bydgoszczy, gdzie kształcił się pod kierunkiem Jerzego Zabłockiego i Stanisława Krukowskiego. W 2017 roku nadano mu tytuł profesora sztuk muzycznych.

W 1983 objął kierownictwo Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” i funkcję jego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego sprawuje do dziś. Współpracuje również jako dyrygent gościnny między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz Wrocławskiej, jak i z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki oraz Azji. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej.

Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.

Obecnie Jan Łukaszewski prowadzi zajęcia w ramach podyplomowych studiów dyrygenckich oraz jest zapraszany na interpretacyjne kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą (między innymi do Tokio / Nagano, Karuizawa, Morioka [Japonia] oraz na World Symposium on Choral Music w Rotterdamie, gdzie występował w charakterze wykładowcy). Zajmując się również edukacyjną stroną śpiewu amatorskiego, Jan Łukaszewski wielokrotnie zasiadał w jury światowych, renomowanych konkursów chóralnych, między innymi w Japonii (Takarazuka, Karuizawa, Morioka), Walii (Llangollen), na Litwie, we Włoszech i Szwajcarii a także w jury konkursu kompozytorskiego w Polsce, Anglii (Cambridge) i Francji (Rouen). Od ponad 40 lat prowadzi założony przez siebie Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Olivenses".

Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Schönberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, Castiglioni, Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber. Liczne nagrania dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayerischer Rundfunk, Südwestrundfunk i Westdeutscher Rundfunk oraz dla Telewizji Polskiej i Niemieckiej, a także dziesiątki nagrań CD, MC, LP oraz video najlepiej odzwierciedlają wysoką jakość jego pracy. Poziom artystyczny prowadzonego przez niego Polskiego Chóru Kameralnego wciąż nie przestaje inspirować kompozytorów do pisania dzieł na chór a cappella (dokonał ponad 500 prawykonań).

Jan Łukaszewski otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 2008 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej; w tym samym roku otrzymał również medal Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”. W 2009 roku otrzymał Splendor Gedanensis za wykreowanie marki Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana” w Gdańsku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Orphee d’or przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique w kategorii Najlepsze Nagranie Muzyki Chóralnej za płytę Penderecki: Complete Choral Works. W 2012 roku otrzymał już po raz czwarty nagrodę Fryderyk za płytę New Polish Music for Choir w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna, a w 2014 po raz piąty za płytę Marian Borkowski Choral Works w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Jest także aktywnym animatorem życia muzycznego; z jego inspiracji odbywały się m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie czy Festiwal „Chopin w Gdańsku”. Jest również pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”.

aktualizacja: maj 2014 (ai)

literatura wybrana

Mówi Jan Łukaszewski, "Ruch Muzyczny" 2008 nr 25, s. 3.