Polmic - FB

wykonawcy (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Tomasz Woźniak,

trębacz, ur. 22 lutego 1979, Rzeszów. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. W 2003 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie trąbki Krzysztofa Bednarczyka. W latach 2004-2005, po otrzymaniu Stypendium Ministra Kultury, doskonalił swe umiejętności na studiach podyplomowych w Conservatoire Supérieur de Paris we Francji, w klasie Guy Touvrona. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: André Henry, Siergiej Nakariakow, Gabrielle Cassone, Reinhold Friedrich, Fred Mills oraz Andrea Giuffredi. W roku 2014 otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka nadany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest laureatem licznych nagród. W 1996 roku na I Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu zdobył I miejsce w kategorii młodzieżowej oraz specjalne wyróżnienia: Grand Prix i Rydwan Apollina – nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 2002 na tym samym konkursie zajął III miejsce w kategorii otwartej. W 2003 roku otrzymał I nagrodę na Konkursie YAMAHY dla muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych (YAMAHA Competition for Brass Instruments) w Poznaniu oraz, wspólnie z kwartetem dętym,  II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie. Na VII Międzynarodowym Konkursie Klassik-Festival Ruhr 2004 w Marl (Niemcy) otrzymał Nagrodę Kameralną (Kammermusikpreis). W latach 2003 i 2006 był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu na Trąbkę im. Maurice André w Paryżu.

Koncertuje jako solista i kameralista, wykonując repertuar od baroku do współczesności (w swoim dorobku ma prawykonania utworów m.in.: Pawła Buczyńskiego, Marcina Błażewicza, Mariana Borkowskiego i Aldony Nawrockiej). Udziela się również w obszarze muzyki interaktywnej.

Jako solista koncertował m.in. z orkiestrami filharmonii - Kijowskiej, Rzeszowskiej, PodlaskiejŚwiętokrzyskiej oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczestniczył w takich festiwalach, jak m.in.: "Warszawska Jesień", Laboratorium Muzyki Współczesnej, Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica” w Iwoniczu, II Praska Wiosna Muzyczna, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal "Artelier" w Szczecinie, "Skierniewicka Jesień Muzyczna",  cykl "Orbita Jazzu - Koncerty pod gwiazdami" w Planetarium Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie oraz za granicą: w Niemczech, Włoszech i we Francji.

Współpracował m.in. z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Orkiestrą Sinfonia Varsovia,Filharmonią Rzeszowską, Warszawską Orkiestrą "Filharmonia" oraz z Orkiestrą Conservatoire Supérieur w Paryżu i Orkiestrą Jeunesses Musicales de France, grając pod batutą takich dyrygentów, jak: Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek KaspszykKazimierz Kord, Mirosław Jacek Błaszczyk, Wojciech Rajski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Kai Bumann, Szymon Kawalla, Krzysztof Słowiński, Piotr Sułkowski, Łukasz Borowicz.

W latach 2005-2007 był I trębaczem Opery i Filharmonii Podlaskiej. Obecnie pracuje w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie.

aktualizacja: grudzień 2014 (ai)

kontakt


e-mail: tomwozniak79@yahoo.com