Polmic - FB

wykonawcy (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Piotr Reichert,

altowiolista i kameralista; ur. 13 grudnia 1957, Lublin. Ukończył Akademię Muzyczną w Sofii w klasie altówki Aleksandra Nejnskiego, będąc jednocześnie pod opieką Andrzeja Góreckiego (skrzypce i altówka) w Lublinie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursu mistrzowskiego prowadzonego przez członków Amadeus Quartet w Londynie.

W latach 1981-88 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, później orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 1988 jest członkiem Kwartetu Camerata. Wspólnie z zespołem zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, m.in. w Tokio (1989), Monachium (1990) i Paryżu (I nagroda w 1990). Jest również laureatem nagród za wydawnictwa fonograficzne: Diapason d’Or w 1994 za płytę z muzyką kameralną Guillaume’a Lekeu, tytuł Płyty Roku 1995 miesięcznika „Studio” za nagranie kwartetów smyczkowych Franza Schuberta, Fryderyk 1998 za płytę "Antonio Vivaldi: Cztery pory roku", Fryderyk 2002 za płytę z kwartetami Karola Szymanowskiego, Pizzicato Award Luksemburg (2009). W swoim dorobku ma kilkanaście płyt z muzyką kameralną nagranych dla wytwórni Thorofon, Ricercar, Koch i Dux.

Artysta koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz rozgłośni radiowych w Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Występuje również jako solista, głównie w recitalach.

Piotr Reichert od kilkunastu lat zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną – na stanowisku profesora prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Jest jurorem konkursów altówkowych i kameralnych. Wykłada też podczas kursów mistrzowskich w Żaganiu, Darłowie, Janowcu nad Wisłą, Kołobrzegu, Łańcucie oraz Gorlicach (kursy kameralne).

Za działalność artystyczną wraz z pozostałymi członkami Kwartetu Camerata w 2004 odebrał Odznakę "Zasłużonego działacza kultury", w 2009 został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

aktualizacja: 2018 (ac)