Polmic - FB

indeks osób (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Piotr Reichert,

altowiolista i kameralista; ur. 13 grudnia 1957, Lublin. Ukończył Akademię Muzyczną w Sofii w klasie altówki Aleksandra Nejnskiego, będąc jednocześnie pod opieką Andrzeja Góreckiego (skrzypce i altówka) w Lublinie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursu mistrzowskiego prowadzonego przez członków Amadeus Quartet w Londynie.

W latach 1981-88 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, później orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 1988 jest członkiem Kwartetu Camerata. Wspólnie z zespołem zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, m.in. w Tokio (1989), Monachium (Karl Klingler Preis w 1990) i Paryżu (I nagroda międzynarodowego konkursu muzyki kameralnej UFAM w 1990) oraz nagrody za wydawnictwa fonograficzne: Diapason d’Or w 1994 za płytę z muzyką kameralną Guillaume’a Lekeu, tytuł Płyty Roku 1995 miesięcznika „Studio” za nagranie kwartetów smyczkowych Franza Schuberta, „Fryderyk" 1998 za płytę Antonio Vivaldi: Cztery pory roku, Pizzicato Supersonic Award (2009). W swoim dorobku ma około 30 płyt z muzyką kameralną nagranych dla wytwórni Thorofon, Ricercar, Koch i Dux.

Artysta koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz rozgłośni radiowych w Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Występuje również jako solista, głównie w recitalach.

Dr hab. Piotr Reichert zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną. Od 1992 roku jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, obecnie pełniąc funkcję profesora. Od 2012 roku na stanowisku profesora prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W ramach działalności dydaktyczno-badawczej był promotorem w przewodach doktorskich oraz wielokrotnie był recenzentem w postępowaniach o nadanie stopnia doktora, doktora habilitowanego oraz o nadanie tytułu profesora. Jest jurorem konkursów altówkowych i kameralnych. Wykłada też podczas kursów mistrzowskich w Janowcu, Pucku, Gorlicach, Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie, Akademii Muzycznej w Żaganiu, Wiosennej Akademii Muzycznej w Przemyślu.

Jego uczniowie (m. in. Ryszard Groblewski, Katarzyna Budnik) wielokrotnie zdobywali czołowe nagrody podczas konkursów międzynarodowych, wśród nich ARD w Monachium, Konkurs Muzyczny w Genewie, konkursy w Poertschach (im. J. Brahmsa), w Bled, w Hradec, w Sonderhausen, w Poznaniu (im. J. Rakowskiego) i w Dąbrowie Górniczej (im. M. Spisaka).

Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej.

Za działalność artystyczną wraz z pozostałymi członkami Kwartetu Camerata w 2004 odebrał Odznakę "Zasłużonego działacza kultury", w 2009 został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Dwukrotnie otrzymał nagrodę Rektora UMFC.

aktualizacja: 2007, 2010 (mk), 2018 (ac), 2021 (wa)