Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Miłosz Pękala,

perkusista; ur. 2 lutego 1981, Rzeszów. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. Jest absolwentem klasy perkusji Stanisława Skoczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia kontynuował w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze u Gerta Mortensena. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich artystów, jak Andrzej Kruk, Marta Klimasara, Katarzyna Myćka, Steven Schick, Jean Geoffroy, Emmanuel Sejourne, Nippy Noya, Ricardo Flores i Gustavo Aquilar.
Prowadzi aktywną działalność koncertową, bierze udział w wielu prestiżowych festiwalach i projektach artystycznych, uczestnicząc w wykonywaniu zarówno muzyki współczesnej, jak i rozrywkowej oraz etnicznej. Współpracuje z wokalistkami jazzowymi – Anną Stępniewską i Anną Serafińską, piosenkarką i aktorką Iwoną Loranc, zespołem Mitch&Mitch, orkiestrą Kukla Band, a także grupą Ritmodelia. Na swoim koncie ma występy z European Percussion Ensamble (Francja), zespołami – Girasol (Dania), Perkurama (Dania), orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Warszawską Grupą Perkusyjną, grupą Ratatam.
W 2008 ukazały się cztery płyty CD z udziałem Miłosza Pękali: Returning Sounds duetu perkusyjnego Hob-beats (DUX), Folklove grupy Kwadrofonik (Polskie Radio), debiutancka płyta Anny Stępniewskiej oraz koncertowy krążek zespołu Ratatam.
Od 2002 jest członkiem duetu Hob-beats (z Magdaleną Kordylasińską), z którym w 2004 otrzymał I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie i Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy. Od 2005 współtworzy kwartet Kwadrofonik (Pękala, Kordylasińska, Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik) – w 2006 zdobył z grupą Grand Prix TV Polonia, Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy oraz nagrodę publiczności Burza Braw na 9. Festiwalu Nowa Tradycja, w 2007 Nagrodę Specjalną 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” w Bratysławie.

aktualizacja: wrzesień 2008