Polmic - FB

wykonawcy (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Piotr Nowacki,

śpiewak (bas); ur. 9 stycznia 1960, Łódź. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończył w 1985.
Jest laureatem I nagrody na Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie, I nagrody na Konkursie Wokalnym w Kudowie, III nagrody na Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, I nagrody na Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy, Konkursu im. Luciana Pavarottiego w Filadelfii, a także finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belvedere” w Wiedniu.
W 1987 artysta zadebiutował na scenie Teatro alla Scala w Mediolanie tytułową rolą w operze Bajka o carze Sałtanie Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Od tamtej pory śpiewał na scenach operowych całego świata, m.in. w Opera Company of Philadelphia (Luisa Miller Giuseppe Verdiego u boku Luciana Pavarottiego), Théâtre de la Monnaie w Brukseli, Bayerische Staatsoper w Monachium (Borys Godunow Modesta Musorgskiego, Dmitri Antonína Dvořáka), Vlaamse Opera w Antwerpii (Powrót Ulissesa do ojczyzny Claudio Monteverdiego, Toska Giacomo Pucciniego, Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa), Teatro La Fenice w Wenecji (Purytanie Vincenzo Belliniego, Mazepa Piotra Czajkowskiego), wiedeńskiej Volksoper, teatrach w Bolonii i Wiesbaden. W Polsce na stałe współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie kreował m.in. takie role, jak Archiereios w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego, Zbigniew i Skołuba w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, Lodovico w Otellu Verdiego, Masett w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta, Brander w Potępieniu Fausta Hectora Berlioza, Cesare Angelotti w Tosce, Surin w Damie pikowej Czajkowskiego, Klingsor w Parsifalu Richarda Wagnera.
Piotr Nowacki dużą uwagę poświęca również muzyce oratoryjnej – uczestniczył w wykonaniach m.in. utworów Krzysztofa Pendereckiego (Polskie Requiem, Pasja według św. Łukasza, Jutrznia II – Zmartwychwstanie Pańskie), Gustava Mahlera (VIII Symfonia). Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Edynburgu, Granadzie, Festiwalu im. Pablo Casalsa w Puerto Rico (z National Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza), jak również filmowych realizacjach oper Gioacchino Rossiniego – Weksel małżeński i Dziwaczne nieporozumienie. Ponadto koncertował w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, na Wyspach Kanaryjskich, w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

aktualizacja: wrzesień 2008