Polmic - FB

wykonawcy (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marek Rzepka,

śpiewak (bas); ur. w 1965, Mikołów. Początkowo zdobył wykształcenie technika górnika. Następnie odbył studia wokalne w klasie Adama Szybowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Naukę kontynuował u Christiana Elssnera w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie, uzyskując dyplom z odznaczeniem. Swoje umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów Brigitte Fassbaender, Teresy Żylis-Gary, Petera Schreiera, Thomasa Quasthoffa oraz Charlesa Spencera. Obecnie pracuje pod kierunkiem Rudolfa Piernay’a.
Jest laureatem I nagrody na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1989.
Artysta posiada obszerny repertuar operowy, oratoryjny i pieśniarski, od muzyki dawnej do współczesności, ale przede wszystkim jest cenionym interpretatorem utworów okresu baroku. Regularnie występuje z Balthasar Neumann Ensemble pod dyrekcją Thomasa Hengelbrocka, chórem kameralnym Musik Podium Stuttgart pod kierunkiem Friedera Berniusa i RIAS Kammechor pod batutą Hansa-Christopha Rademanna. Koncertował w Auditorium w Mediolanie oraz podczas takich festiwali, jak Bologna Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, Haendelfestspiele w Halle, Schwetzinger Festspiele, Dresdner Musikfestspiele, Rheingau Musik Festival i Boston Early Music Festival. Ponadto śpiewał recitale w Krakowie, Wiedniu, Lipsku, Hamburgu, Dreźnie i Freiburgu. Wykonywał m.in. dzieła Antonio Lottiego i Jana Dismasa Zelenki pod kierunkiem Andrew Parrotta, Johanna Sebastiana Bacha – Kantatę o kawie z towarzyszeniem Akademie für Alte Musik Berlin i Pasję według Św. Mateusza w Filharmonii Drezdeńskiej, Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta w Filharmonii Krakowskiej. W 2004 zadebiutował w Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli w operze Claudio Monteverdiego Powrót Ulissesa do ojczyzny, później śpiewał w tym spektaklu we Francji, Luksemburgu, Australii i Stanach Zjednoczonych. W 2007 debiutował jako Masetto w koncertowym wykonaniu Don Giovanniego Mozarta na Herrenchiemsee Festival. W 2008 wykonywał partię Uberto w Służąca panią Giovanniego Battisty Pergolesiego z zespołem barokowym Barrocade w Izraelu. Koncertował także z Helmutem Rillingiem, Ludgerem Rémy i Eduardo Lópezem Banzo.
W 2006 Marek Rzepka nagrał Théesée Jeana-Baptiste Lully’ego pod dyrekcją Stevena Stubbsa. Nagranie opery Ariadna Johanna Georga Conradiego, prezentowanej w ramach Boston Early Music Festival oraz Tanglewood Festival, było nominowane do nagrody Grammy.
Od 2001 prowadzi klasę śpiewu w Hochschule für Music und Theater w Lipsku.

aktualizacja: wrzesień 2008