Polmic - FB

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Cezary Maciej Dąbrowski,

perkusista, poeta i twórca muzyki; ur. 9 marca 1968, Skierniewice. Początkowo uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Naukę gry na perkusji rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Następnie odbył studia w zakresie gry na perkusji w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1991 uczestniczył w kursie interpretacji muzyki Elliotta Cartera w Avignon, zyskując uznanie francuskiego perkusisty Sylvio Gualdy oraz samego kompozytora.

W 1992 otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę specjalną za wykonanie Czterech kompozycji na kotły Elliotta Cartera na Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym z okazji Światowych Dni Muzyki przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (pierwszy laureat-perkusista w historii konkursu). Po konkursie ukazała się płyta zawierająca m.in. utwory: Psappha Iannisa Xenakisa oraz Fantasmagoria Kazimierza Serockiego w wykonaniu artysty.

Współpracował z zespołem Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, z którym wystąpił na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej i na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, a także wziął udział w nagraniu Koncertu na obój i orkiestrę C-dur Josepha Haydna (obój – Krzysztof Wroniszewski) i Jazz Harpsichord Concerto Josepha Horowitza z klawesynistką Elżbietą Chojnacką. Jako członek orkiestry Sinfonia Varsovia uczestniczył w nagraniach, koncertach (m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Monachijskiej, w Gstaad w Szwajcarii) oraz festiwalach (m.in. na Gran Canaria, podczas Yehudi Menuhin Festiwal, Schlezwig-Holstein Musik Festival, „Warszawska Jesień”) pod batutami takich dyrygentów, jak Sir Yehudi Menuhin, Jan Krenz, Wojciech Michniewski, Justus Frantz, Volker Schmidt-Gertenbach. Artysta koncertuje również jako solista – m.in. w 1994 na Festiwalu „Warszawska Jesień” zaprezentował Memory of the Universe na perkusję i taśmę Yasuhiro Takenaki (było to pierwsze wykonanie tego utworu w Polsce), a podczas II edycji Festiwalu „Mistrzowie Muzyki XX Wieku” wykonał Konzertstück na kotły i orkiestrę Mauricio Kagela z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Bruno Ferrandisa.

Repertuar Cezarego Macieja Dąbrowskiego obejmuje różne style muzyki – muzykę klasyczną, współczesną, jak również jazz, rock i muzykę improwizowaną.

W 2014 roku zadebiutował jako poeta tomem Wiersze sercem pisane, opublikowanym przez Warszawską Firmę Wydawniczą; zbiór ten zawiera wiersze z lat 1983-2014. We wrześniu 2014 roku jego wiersz pt. Miłość został opublikowany na łamach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W publikacji tej ukazała się również recenzja tomu Wiersze sercem pisane oraz wywiad z autorem.

W 2015 roku ukazała się płyta Cezarego Macieja Dąbrowskiego Zaplątany w Twoje włosy – Wiersze i miniatury fortepianowe, zawierająca deklamacje wybranych wierszy oraz miniatury fortepianowe w wykonaniu autora. W 2015 roku miała też miejsce premiera drugiego tomu poezji, zatytułowanego Brudnopis, o którym redaktor Tomasz Zbigniew Zapert ("Magazyn Literacki KSIĄŻKI" 7/2015) napisał: „64 wiersze tworzą drugi tomik poetycki autora, który z impetem tsunami wtargnął przed rokiem w krajowe piśmiennictwo. Zróżnicowane tematycznie i formalnie potwierdzają nieprzeciętny zmysł rymotwórczy autora…”.

Artysta prezentuje swoją poetycką i muzyczną twórczość podczas recitali autorskich „Słowo jak muzyka”. Jego trzeci tom poetycki zatytułowany Ech, żywocie… ukazał się w czerwcu 2016 roku nakładem Oficyny Wydawniczej „Agawa”. Kolejne opublikowane książki to: Wierszem i Prozą (Wydawnictwo LTW, Łomianki 2017/ Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa 2017), Osobliwości (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „ADAM”, 2017), Dalej (Wydawnictwo LTW, 2018), Zbiór nieaspirujący (Wydawnictwo LTW, 2019), Skrawki życia (Oficyna Wydawnicza Volumen, 2019).

Cezary Maciej Dąbrowski jest Finalistą Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego (2017) oraz Laureatem Wyróżnienia za wiersz Wolność w „The International Kosciuszko Bicentenary Competition” (2017) w Sydney (Australia).

 

aktualizacja: 2019 (wa)

kontakt

e-mail: cezary.dabrowski9@gmail.com