Polmic - FB

wykonawcy (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Anna Reszniak,

skrzypaczka; ur. 11 maja 1979, Olsztyn. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Jako ośmiolatka była uważana za cudowne dziecko, między innymi dzięki występom w telewizji i publicznym koncertom. Od 8 roku życia uczyła się pod kierunkiem legendarnego polskiego skrzypka i nauczyciela, profesora Akademii Muzycznej w Warszawie – Zenona Brzewskiego. W latach 1992-98 uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. - „Szkoły Talentów“ w Poznaniu, gdzie jej nauczycielami byli Jadwiga Kaliszewska i Marcin Baranowski. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem. Następnie studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie tych samych profesorów i równolegle w klasie Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria). W wieku 21 lat otrzymała Artists Diploma Hochschule für Musik und Theater w Bernie. Od 2001 roku kontynuowała studia w Music Academy Zürich-Winterthur w solistycznej klasie Gyorgy Pauka. W latach 2002-2005 studiowała w klasie Maestro Jean-Jacques Kantorowa w Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu.

Jest laureatką wielu nagród, zarówno na krajowych jak i zagranicznych konkursach skrzypcowych, m. in.: International Kloster Schöntal Competiton (1995), na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego (1996), International Louis Spohr Competition w Weimarze (1998), Shlomo Mintz Competition Sion-Valais (2002), Duttweiler-Hug Stiftung Wettbewerb w Zurichu (2002). W 1996 roku została najmłodszą finalistką XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie zdobyła V nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieła Karola Szymanowskiego. Wkrótce po tym sukcesie została uhonorowana nagrodą Telewizji Polskiej – „Osobowość 96”. W marcu 2000 roku wygrała Grand Prix na Rahn-Competition i zadebiutowała w Szwajcarii, wykonując koncert skrzypcowy A. Chaczaturiana pod dyrekcją Howarda Griffitha w Tonhalle-Zürich. W 2001 roku otrzymała prestiżową nagrodę Instytutu im. Ks. Wawrzyniaka w Poznaniu – „Nadzieja Wielkopolski“. W 2003 roku jej duet skrzypcowo – wiolonczelowy zdobył I nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej Kiwanis Club w Zurichu.

Anna Reszniak grała koncerty solowe z wieloma europejskimi orkiestrami prowadzonymi przez takich dyrygentów, jak: Christoph Mueller, Arie van Beek, Agnieszka Duczmal, Grzegorz Nowak, Mark Kisoczy, Shlomo Mintz, Howard Griffiths oraz Jean-Jacques Kantorow. W 2005 roku wykonywała wszystkie 24 Kaprysy N. Paganiniego podczas jednego koncertu. Odbyła również trasę koncertową w Szwajcarii (Tonhalle w Zurichu, sale koncertowe Konserwatorium w Genewie i Lugano).

Artystka często prowadzi, jako koncertmistrz, różne orkiestry w Szwajcarii i Hiszpanii. W listopadzie 2006 roku była koncertmistrzem i solistką orkiestry Sinfonica de Galicia prowadzonej przez Carlo Rizzi, wykonując Suity Ein Heldenleben oraz Rosenkavalier Richarda Straussa w wielu miastach Hiszpanii i Portugalii.

Od września 2007 roku pełni funkcję an assistent concertmaster Orquesta del Palau de les Arts “Reina Sofía” w Walencji w Hiszpanii, prowadzonej przez Lorina Maazela - dyrektora muzycznego.