Polmic - FB

indeks osób (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Rafał Zambrzycki-Payne,

skrzypek; ur. 15 stycznia 1978, Łódź. Kształcił się pod opieką profesorów Lorda Yehudi Menuhina, Wen Zhou Li i Gerharda Schulza w The Yehudi Menuhin School w Londynie oraz uczelniach w Manchesterze i Wiedniu, a także u prof. Jadwigi Kaliszewskiej na kursach muzycznych w Łańcucie i Żaganiu. Jest laureatem I nagrody konkursu BBC Young Musician of the Year w Wielkiej Brytanii (1996) oraz II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Luksemburgu (1995).

Jako solista występował m.in. z orkiestrami: London Philharmonic, Royal Philharmonic, Bournemouth Symphony, English Chamber Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Philharmonia Orchestra London, Sinfonia Varsovia, Musica Vitae Chamber Orchestra, Münchenner Kammerorchester, Johannesburg Philharmonic. Koncertował w całej Europie, w Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, w wielu prestiżowych salach m.in. w Royal Albert Hall, Barbican Hall i Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Rudolfinum w Pradze, Megaron w Atenach, Salle Pleyel i Opera de Bastile w Paryżu, Alte Oper Frankfurt, Teatro Monumenal w Madrycie. Wielokrotnie wystąpił pod batutą Lorda Yehudi Menuhina.

Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: BBC Proms, Berliner Maerzmusik, Menuhin Festival w Gstaad, Davos, Euro Musica Vitae, Domaine Forget Quebec, Festival a’Autumn a Paris, Lucerna, Salzburg, SWR Schwetzingen, Paxos, Prussia Cove. W Polsce wystąpił na festiwalach w Łańcucie, Gdańsku (Festiwal „Musica nos unit“), Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu „Chanterelle“ w Gołuchowie i na XII Wielkanocnym Festiwalu Beethovena w Warszawie. W serii EMI Debut ukazała się jego płyta z interpretacjami dziel Brittena, Griega i Szymanowskiego.

W 2004 roku dokonał prawykonania Koncertu skrzypcowego Alexandra Arutuniana w Wielkiej Brytanii i wkrótce miał zaszczyt powtórzyć wykonanie tego dzieła w obecności kompozytora w dniu jego 80-tych urodzin na koncercie w Armenii. Artysta współpracuje również z wieloma innymi czołowymi współczesnymi kompozytorami, jak George Benjamin, Heinz Holliger, Oliver Knussen, Mark-Anthony Turnage i Hans Zender.

Jako kameralista współpracuje z Radovanem Vlatkoviciem, Davidem Pyattem, Michaelem Collinsem, Julianem Rachlinem, Adamem Klockiem oraz członkami kwartetów Albana Berga, Belcea i Szymanowkiego. Jest współzałożycielem tria fortepianowego DIMENSION, laureata I nagrody Parkhouse International Chamber Music Competition w 2005 roku. Trio regularnie występuje w londyńskich South Bank Center, St. John‘s Smiths Square oraz Wigmore Hall i wielokrotnie wykonało Koncert potrójny Beethovena z orkiestrami w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Od 2005 artysta jest koncertmistrzem zespołu Ensemble Modern we Frankfurcie nam Menem. Regularnie występuje z nim w wielu krajach świata oraz na najważniejszych festiwalach i w renomowanych centrach muzycznych. Jako solista wystąpił z Ensemble Modern m.in. w Terrain Ferneyhough‘a i Koncercie kameralnym Albana Berga.

Artysta gra na skrzypcach zbudowanych przez J. B. Villaume w 1844 roku.

aktualizacja: sierpień 2009 

Kontakt:

e-mail: rafster78@hotmail.com  

literatura wybrana

Mówi Rafał Zambrzycki-Payne, "Ruch Muzyczny" 2009 nr 18, s. 5