Polmic - FB

indeks osób (Ł)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Zofia Anna Łałak,

pianistka i kameralistka; ur. 17 sierpnia 1983, Gdynia. Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku – w latach 1994-2002 była uczennicą Bożeny Ewy Szurek (tytuł najlepszej maturzystki i maksymalna ilość punktów na wszystkich egzaminach dyplomowych). Grę na fortepianie studiowała pod kierunkiem Dominique Cornil i Siergieja Leschenko w Conservatoire Royal de Bruxelles (dyplom z wyróżnieniem „grande distinction” w 2007). Ukończyła ponadto studia podyplomowe w Conservatorio Giuseppe Verdi di Torino, studia mistrzowskie w Accademia di Musica di Pinerolo (Laura Richaud, Franco Scala), a w zakresie kameralistyki – studia w Konilijk Konservatorium van Brussel w klasie Vivianne Spanoghe.

Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Laurę Richaud, Franca Scaliego, Andrea Lucchesiniego i Enrica Pacego, jako kameralistka, wspólnie z Pauliną Sokołowską (skrzypce) – pod okiem Igora Ojstracha, Pierre’a Amoyala i Michaela Kugela. Brała też udział w takich kursach mistrzowskich, jak International Paris Piano Workshops, Prague International Piano Masterclasses, kursach mistrzowskich Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Królowej Elżbiety w Brukseli, Tel Hai International Piano Masterclasses w Izraelu, w ramach których zajęcia prowadzili tacy artyści, jak Joaquin Azzucaro, Jerome Rose, Leonid Margarius, José Ribera, Ian Hobson, Philippe Entremont, Cécile Ousset, Anne Queféllec, Bruno Canino, Diane Andersen, Viktor Derevianko, Alon Goldstein, Alan Weiss, Tomer Lev, Katarzyna Popowa-Zydron, Elżbieta Tarnawska, Andrzej Tatarski.

Odbyła również serię kursów wykonawczych (m.in. prowadzonych przez Claire Chevaille) na instrumentach historycznych (pianoforte).

Jest dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów, otrzymała ponadto stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministra Spraw Zagranicznych Belgii, Ministra Kultury Włoch.

Zofia Łałak odnosi znaczące sukcesy artystyczne, m.in. zdobyła I nagrodę na Concours Musical de France w Krakowie i II nagrodę na Concours Musical de France w Paryżu, wzięła udział w finale Międzynarodowego Konkursu im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (jako najmłodsza uczestniczka i jedyna polska pianistka), otrzymała nagrodę im. Sary Lahat (Izrael), nagrodę specjalną „Prix du patrimoine” i „Prix Belvaux” (Belgia) za wybitne sukcesy artystyczne.

Obecnie mieszka i działa w Belgii.

Współpracowała z kompozytorami belgijskimi, w tym Philippe Boesmansem, Danielem Capelettim, Benoit Mernierem, prawykonując ich utwory. Koncertuje w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Australii, Szwajcarii, Hiszpanii, we Francji, Włoszech (serie recitali w Mediolanie, udział w festiwalach w Bardonecchii i Misano Adriatico), w Izraelu i Wielkiej Brytanii. W Paryżu zorganizowała cykl recitali "Chopin and Liszt - reciprocal influences" (2011). W 2019 roku podczas The Australasian Piano Pedagogy Conference zaprezentowała swój projekt "Incredible Paderewski: a journey through his life and music" (wykład połączony z recitalem).

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz stacji czeskiej i belgijskiej.

Także jako kameralistka prowadzi bogatą działalność koncertową. Brała udział m.in. w Festiwalu Muzycznym „Gdańska Wiosna” i Juillet Musical d’Aulne. Koncertowania ze skrzypaczką Dorą Schwarzberg, sopranistką Iwoną Sobotką, Igorem Oistrachem, Bruno Canino, Pierre'em Amoyalem, Michaelem Kugelem, Domenico Nordio i Verą Vaidman.

Zapraszana jest również do udziału w projektach interdyscyplinarnych, m.in. z artystami jazzowymi (Lalak/Duda duo), tancerzami (Thomas Hauert) i aktorami (Jan Nowicki, Olgierd Lukasiewicz, Jerzy Zelnik).

Od 2009 roku prowadzi działalność pedagogiczną. Uczyła gry na fortepianie w St. Louis International School i International School of Milan w Mediolanie, European School of Brussels. W latach 2012-18 pracowała jako wykładowca klasy fortepianu w Królewskim Konserwatorium w Brukseli; pełniła funkcję zastępcy kierownika Zakładu Instrumentów Klawiszowych w tejże uczelni. Ukończyła kurs ABRSM Examiner. Prowadzi kursy mistrzowskie w Belgii i Włoszech w językach polskim, angielskim francuskim i włoskim.

aktualizacja: 2009 (Zespół POLMIC), 2023 (wa)

Oficjalna strona artystki: https://www.zofialalak.com/