Polmic - FB

indeks osób (A)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Kinga Augustyn,

skrzypaczka; ur. 16 lutego 1982, Wrocław. Naukę muzyki rozpoczęła w rodzinnym mieście. W Szkole Muzycznej I i II stopnia uczyła się gry na skrzypcach u Aleksandry Bogdan i Zbigniewa Szuflata. Ukończyła nowojorską The Juilliard School (bakalaureat i magisterium), gdzie jej nauczycielami byli Cho- Liang Lin, Naoko Tanaka oraz legendarna Dorothy DeLay. Następnie odbyła studia zakończone doktoratem u Pameli Frank i Philipa Setzera (członka Emerson String Quartet) w Stony Brook University. Kinga Augustyn gra również na skrzypcach barokowych. Fachu nauczyła się od specjalistów w tej dziedzinie takich jak William Christi i Les Arts Florrisants, Cynthia Roberts czy Arthur Haas. Jako pedagog uczy m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Alexander & Buono w Nowym Jorku.

Występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Magdeburskiej, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Leopoldinum, American Academy of Conducting Orchestra (podczas Festiwalu Muzycznego w Aspen w Colorado), z Riverside Symphonia, Acadiana Symphony Orchestra czy Glacier Symphony. Jej koncerty odbywały się w wielu prestiżowych salach koncertowych w Stanach Zjednoczonych i w Azji. Wielokrotnie występowała w Carnegie Hall (sala Weill Hall oraz Stern Auditorium), a ponadto w Alice Tully Hall, Metropolitan Museum of Art, Merkin Hall, Bargemusic na Brooklynie, Ethical Society w Philadelphii, w Polskiej i Węgierskiej Ambasadzie w Waszyngtonie oraz w Chicago Cultural Center. Jako solistka Manhattan Symphonie, wystąpiła w dwóch najbardziej prestiżowych salach Chin: w Shanghai Oriental Art Center oraz w Beijing Poly Theater.

Artystka promuje w Stanach Zjednoczonych muzykę polską często wykonując kompozycje rodzimych kompozytorów. Znana jest również z tego, że regularnie grywa recitale muzyki na skrzypce solo. Współpracuje z wieloma znanymi kompozytorami muzyki współczesnej. Podczas koncertów i w studiach nagraniowych dokonuje światowych premier utworów pisanych specjalnie dla niej. Jedna z najważniejszych polskich gazet ukazujących się w Stanach Zjednoczonych opisała ją jako „skrzypaczkę, dla której nic nie wydaje się być zbyt trudne” („Nowy Dziennik”, marzec 2008, Nowy Jork).

Jest laureatką pierwszych nagród na Międzynarodowym Konkursie Alexander & Buono International String Competition w Nowym Jorku (2009), Ackerman Prize Competition w Nowym Jorku (2010), Artist International Presentations w Nowym Jorku (2007) oraz na Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (1999). Inne ważne nagrody zdobyła m. in. na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Austrii (2001), na Konkursie Skrzypcowym Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2007) oraz na Międzynarodowym Konkursie w Kloster Schoental w Niemczech (1999). W 2015 roku była również zwyciężczynią międzynarodowego konkursu "Wybitny Polak za Granica" w kategorii Młody Polak w Stanach Zjednoczonych. W 2017 otrzymała stypendium “Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyskografia artystki zawiera m.in. ważną płytę z nieznanymi kompozycjami polskimi Polish Violin Music (Naxos), The Romantic Violin Recital (iTunes), 24 Kaprysy Niccolo Paganiniego (RovenRecords), Runaway Bunny Concerto Glena Rovena, nagrane w towarzystwie aktorki Catherine Zeta-Jones (GPR Records), oraz Falling Trio Kenneth'a Fuchsa (Naxos). Wykonała Balladę Eugène Ysaÿe’a w filmie dokumentalnym Solomon Wolkow. Rozmowy z Jewgienijem Jewtuszenką (poświęconym biografowi Dmitriego Szostakowicza i nakręconym dla głównej stacji telewizyjnej w Rosji). W roku 2017 ukażą się dwie nowe płyty: koncerty skrzypcowe Mendelssohna i Brucha z Filharmonią Janacek z Ostrawy (Centaur Records) oraz 12 fantazji Georga Philippa Telemanna (Centaur Records).

 

 aktualizacja: sierpień 2009, czerwiec 2017 (iz)

 

Strona internetowa artystki: www.kingaaugustyn.com

 

 

kontakt

e-mail: diane.saldick@verizon.net

www.dianesaldick.com