Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Rafał Bartmiński, śpiewak (tenor); ur. 22 marca 1977, Lublin. Jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.
Już od pierwszego roku studiów rozpoczął intensywną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki – Opera Narodowa, scena kameralna 2002). Jako student związał się również z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego Teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadler’s Wells w Londynie, Opery w Wilnie oraz na festiwalu Peralada w Hiszpanii, a w 2005 roku odbył tournée po Japonii ze spektaklem Salome Richarda Straussa w reżyserii Martina Ottawy.
W 2001 roku został laureatem III miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, a na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie został uznany za „najbardziej obiecującego polskiego tenora”. W 2007 roku zajął II miejsce i otrzymał kilka nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
W 2003 i 2005 roku z zespołem „Opery Polskiej” odbył tournée po Niemczech, Austrii, Szwajcarii śpiewając partię Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta. W 2005 roku partią tą zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 2006 roku stale współpracuje z Operą Wrocławską; występował jako Nemorino w Napoju miłosnym Donizettiego, Pasterz w Królu Rogerze Szymanowskiego, Gabriel w Raju utraconym Pendereckiego, Stefan w Strasznym Dworze Moniuszki. W ramach obchodów 70-lecia wybuchu II wojny światowej 30 sierpnia 2009 roku wykonał w Gliwicach partię tenorową w Missa pro pace Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcja Michała Klauzy, a 1 września zaśpiewał w Requiem wojennym Benjamina Brittena pod dyrekcją Stephena Ellery'ego w Filharmonii Lubelskiej. Dnia 12 września 2009 roku uczestniczył w uroczystym koncercie z okazji 20-lecia powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego (IX Symfonia Beethovena), a 27 września zaśpiewał partię Franka w koncertowym wykonaniu opery Flis Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Łukasza Borowicza podczas inauguracji sezonu artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. W listopadzie 2009 roku zadebiutował w moskiewskim teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga w reżyserii Dmitra Tcherniakova.
Artysta stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii, takich jako m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Krakowska, Sinfonia Viva Tomasza Radziwonowicza. Bierze także udział w najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i Europie. Miał okazję współpracować z tak znakomitymi dyrygentami, jak m.in.: Mariss Jansons, Marc Minkowski, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Jose Maria Florencio Junior, Alberto Zedda, Ewa Michnik, Michał Dworzyński, Wojciech Michniewski, Łukasz Borowicz, Teodor Currentzis.
Artysta wystąpił gościnnie w spektaklu Sesja castingowa w reżyserii Krzysztofa Zanussiego zrealizowanym dla Teatru Telewizji.
aktualizacja: grudzień 2009
Strona internetowa artysty: www.rafalbartminski.pl

Kontakt:

Erato Arts Opera
tel.: (+48) (0) 502 48 18 78
e-mail: eratoartsopera@gmail.com