Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Agata Młynarska-Klonowska,

śpiewaczka, pedagog. W 1973 roku ukończyła z wyróżnieniem studia we Wrocławskiej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Już w trakcie studiów występowała w kraju i za granicą jako solistka Zespołu Muzyki Dawnej „Complesso di Musica Antica". Jest laureatką licznych nagród, m.in. pierwszej nagrody i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Francisco Viňas w Barcelonie (1975), pierwszej nagrody na konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy, drugiej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaczym w Łodzi. Była również finalistką konkursu w s'Hertogenbosch w Holandii.

Artystka zadebiutowała w 1973 roku na scenie Opery Wrocławskiej jako Serena w operze „Porgy and Bess" George’a Gershwina. Współpracowała także z innymi polskimi teatrami operowymi, m.in. Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wilekim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu, Operą KrakowskąBydgoską, a także z zespołami zagranicznymi. Agata Młynarska-Klonowska ma w repertuarze ponad 40 partii sopranowych w operach, a także partii operetkowych, kantatowych i oratoryjnych.

W latach 1975-1985 prowadziła działalność pedagogcziną we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Po 12 latach przerwy powróciła do pracy na uczelni w 1997 roku, przechodząc wszystkie szczeble kariery naukowej. 4 grudnia 2002 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych. Była członkiem honorowego komitetu Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie 2004 roku.

Za działalność artystyczną i pedagogiczną została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami.