Polmic - FB

wykonawcy (F)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Maciej Frąckiewicz,

akordeonista; ur. 24 listopada 1988, Białystok. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana (2012) oraz studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy (2014). Studiował również w ramach programu Socrates-Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi’ego.

Brał udział w kursach mistrzowskich w Polsce, w Ottweiler (Niemcy), Salzburgu i Wiedniu, gdzie pracował pod okiem takich pedagogów, jak W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M. Miki, T. Anzellotti, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, S. Hussong, czy J. Berger.

Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce i za granicą. Zdobył najwyższe, pierwsze nagrody na takich konkursach, jak: III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Popradzie (Słowacja, 2003), XIII i XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2003 i 2004), VIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w Radziejowicach (2009), III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy im. A. Krzanowskiego w Czechowicach – Dziedzicach (2010, 2012), XIII Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy, 2010), XX Międzynarodowy Konkurs „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012), Międzynarodowy Konkurs Multiinstrumentalny GWK w Münster (2015), otrzymał nagrodę główną wraz z nagrodą publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (2018). W 2010 roku był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków, a także reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Konkursie "New Talent" organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU), będącym kontynuacją Międzynarodowego Forum Młodych Wykonawców powstałego w 1969 roku z inicjatywy Sir Yehudi Menuhina.

Występuje w duecie z takimi światowej sławy polskimi wirtuozami, jak gitarzysta Łukasz Kuropaczewski i pianista Marek Bracha, zestawiając pozornie nie współgrające ze sobą instrumenty. W duecie z Magdaleną Bojanowicz uzyskał II nagrodę na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 2008) i nagrodę specjalną na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010). Wraz z Markiem Brachą zostali laureatami XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013). Dzięki ich staraniom powstał koncert Murals. Hommage à Mark Rothko Dariusza Przybylskiego, zamówiony przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena w ramach programu "Zamówienia Kompozytorskie" (realizowanego przez NIMiT), a prawykonany z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami, którzy dedykują mu swoje dzieła (m.in. Rafał Janiak, Jagoda Szmytka, Tomasz Jakub Opałka, Wojciech Blecharz, Zygmunt Krauze, Dariusz Przybylski, Aleksander Nowak, Miłosz Wośko). Prawykonał ponad 100 utworów. Niejednokrotnie współpracował z Krzysztofem Pendereckim: przy powstawaniu Sinfonietty na akordeon, którą prawykonał oraz przygotował do druku w SCHOTT Musik, prawykonał oraz dokonał nagrania jego Koncertu akordeonowego pod batutą kompozytora w 2018 roku.

Maciej Frąckiewicz przygotował akordeonową wersje Koncertu na harmonijkę ustną i orkiestrę Heitora Villa-Lobosa, którą zaprezentował z Filharmonią Łódzka, Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Jose Marii Florencia oraz z Bochumer Symphoniker z maestro Olvierem Leo Schmidtem.

W 2012 roku, jako pierwszy akordeonista w historii, wystąpił w roli solisty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Występował również z takimi orkiestrami symfonicznymi, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, oraz dyrygentami: Łukaszem Borowiczem, José Maria Florêncio, Jackiem Kaspszykiem, Michałem Klauzą, Markiem Mosiem, Renato Rivoltą, Rubenem Silvą, Lukasem Visem, Young Chill Lee i wieloma innymi.

Jest regularnie zapraszany do udziału w festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. "Warszawska Jesień", "Musica Moderna" w Łodzi, "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Neue Horizonten" w Hanowerze, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, "Dwa dni i dwie noce nowej muzyki" w Odessie, Farinelli Festival w Andrii, "Musique au Léman" w Thonon-Les-Bains we Francji). Wykonał recitale podczas Folefest w Lizbonie, Latvian New Music Days w Rydze oraz festiwalu "Moskiewska Jesień".

Jest członkiem jury konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie.

Artysta otrzymał stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska" na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Album wydany przez wytwórnię Sarton był nominowany do nagrody "Fryderyk" w dwóch kategoriach. W 2014 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się debiutancka płyta solowa artysty, zawierająca utwory Johanna Sebastiana Bacha, Sofii Gubaiduliny, Césara Francka, Andrzeja Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego. Płyta otrzymała nominację do "Fryderyka" (2015) w kategorii Recital Solowy.

W 2013 roku Maciej Frąckiewicz został laureatem "Paszportu" Polityki.


aktualizacja: 2015 (Aleksandra Braumańska), 2023 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: www.maciejfrackiewicz.com