Polmic - FB

wykonawcy (F)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Maciej Frąckiewicz,

akordeonista; ur. 24 listopada 1988, Białystok. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana (2012) oraz studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy (2014). Studiował również w ramach programu Socrates-Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi’ego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Polsce, w Ottweiler (Niemcy), Salzburgu i Wiedniu, gdzie pracował pod okiem takich pedagogów, jak W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M. Miki, T. Anzellotti, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, S. Hussong, czy J. Berger. 
Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce i za granicą. Zdobył najwyższe, pierwsze nagrody na takich konkursach, jak: III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Popradzie (Słowacja, 2003), XIII i XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2003 i 2004), VIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w Radziejowicach (2009), III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy im. A. Krzanowskiego w Czechowicach – Dziedzicach (2010, 2012), XIII Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy, 2010), XX Międzynarodowy Konkurs „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012) oraz Międzynarodowy Konkurs Multiinstrumentalny GWK w Münster (2015). Ponadto w duecie z Magdaleną Bojanowicz uzyskał II nagrodę na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, 2008) i nagrodę specjalną na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010), a także był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków. W 2010 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Konkursie "New Talent" organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU), będącym kontynuacją Międzynarodowego Forum Młodych Wykonawców powstałego w 1969 roku z inincjatywy Sir Yehudi Menuhina.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami takimi, jak Krzysztof PendereckiPaweł Szymański, Cezary DuchnowskiDariusz Przybylski, Wojciech Ziemiowit Zych, Wojciech Blecharz i Jagoda Szmytka. Prawykonał ponad 60 utworów.
W czerwcu 2012 roku, jako pierwszy akordeonista w historii, wystąpił w roli solisty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Występował również z innymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową) oraz dyrygentami: Łukaszem Borowiczem, José Maria Florêncio, Jackiem Kaspszykiem, Michałem Klauzą, Markiem Mosiem, Renato Rivoltą, Rubenem Silvą, Lukasem Visem, Young Chill Lee i wieloma innymi. Jest regularnie zapraszany do udziału w festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. "Warszawska Jesień", "Musica Moderna" w Łodzi, "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Neue Horizonten" w Hanowerze, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, "Dwa dni i dwie noce nowej muzyki" w Odessie, Farinelli Festival w Andrii, "Musique au Léman" w Thonon-Les-Bains we Francji). W ostatnim czasie wykonał recitale podczas Folefest w Lizbonie, Latvian New Music Days w Rydze oraz festiwalu "Moskiewska Jesień". Jest zapraszany jako juror konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie.
Artysta jest laureatem "Paszportu" Polityki (2013), otrzymał także stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska" na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Album wydany przez wytwórnię Sarton był nominowany do nagrody "Fryderyk" w dwóch kategoriach. W 2014 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się debiutancka płyta solowa artysty, zawierająca utwory Johanna Sebastiana Bacha, Sofii Gubaiduliny, Césara Francka, Andrzeja Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego. Płyta otrzymała nominację do "Fryderyka" (2015) w kategorii Recital Solowy.
 


aktualizacja: listopad 2015 (ab)

Strona internetowa artysty: www.maciejfrackiewicz.com

dyskografia

TWOgether Duo (Magdalena Bojanowicz, Maciej Frąckiewicz) Satin - Sarton (2012)

Akordeon - DUX (2013)

Przybylski D. Musica in Forma di Rosa - DUX (2016)

Szymczewska A. Modern Soul - CD Accord (2016)