Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Eliza Kruszczyńska,

śpiewaczka (sopran); ur. 19 sierpnia 1975, Łódź. Ukończyła klasę skrzypiec w Conservatorio A. Casella w L'Aquila. Naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej w Pescara w klasie śpiewu solowego prof. Marii Luisy Carboni. Głos doskonaliła także pod opieką Nicholasa Giusti oraz śpiewaczki rumuńskiej Marii Slatinaru Nistor. Uczestniczyła w klasie mistrzowskiej prowadzonej przez prof. Reginę Resnik. Obecnie pozostaje pod opieką wokalną Daniela Borowskiego (bas).

Występowała w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Rumunii. Polskim melomanom znana jest przede wszystkim z występów na festiwalach muzycznych, m.in. w 2009 roku podczas koncertu w ramach X Festiwalu „Kolory Polski”.

Jej repertuar obejmuje dzieła oratoryjno-kantatowe i opery, m.in. partię tytułową w Madama Butterfly, Mimi w La boheme, Liu w Turandot Pucciniego, Hrabinę w Weselu Figara oraz Donnę Elwirę w Don Giovannim Mozarta oraz Micaelę w Carmen Bizeta.

Sezon 2009/10 rozpoczęła udziałem w nowej produkcji Madame Butterfly Pucciniego w Teatro Laboral w Gijon (Hiszpania). Od sezonu 2009/10 stale współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku (Czarodziejski flet Mozarta w reżyserii Marka Weissa pod dyrekcją Jose Maria Florencio).

W maju 2010 roku Eliza Kruszczyńska została drugą w historii Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i zarazem pierwszą polską laureatką Grand Prix im. Marii Fołtyn. Otrzymała także nagrody pozaregulaminowe – nagrodę publiczności za wykonanie arii Cio- Cio- San z III aktu opery Madama Butterfly i Nagrodę im. Józefiny Reszke dla najlepszego sopranu.

aktualizacja: maj 2010

Kontakt:

Erato Arts Opera
tel.: (+48) (0) 502 48 18 78
e-mail: eratoartsopera@gmail.com