Polmic - FB

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Michał Czubaszek,

dyrygent; ur. 6 kwietnia 1986, Lublin. W 2010 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Dudka. Ponadto w okresie od września do grudnia 2008 roku studiował dyrygenturę w ramach Europejskiego Programu Wymiany Studentów Socrates/Erasmus w Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademija w Wilnie w klasie prof. Juozasa Domarkasa. Obecnie jest doktorantem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pod kierunkiem prof. Tomasza Bugaja przygotowuje się do doktoratu na temat twórczości symfonicznej Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Jako dyrygent uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich: w 2006 roku brał udział w mistrzowskim kursie interpretacji muzyki hiszpańskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu prowadzonym przez José Rodilla, a w latch 2008, 2009 i 2010 trzykrotnie w mistrzowskim kursie dyrygenckim w ramach Internazionale Sommerakademie w Reichenau an der Rax (Austria) w klasie Marka Stringera z Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W 2008 roku, w ramach tego kursu wziął udział w warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez światowej sławy dyrygenta Daniela Hardinga.

Dyrygował orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej GórzeFilharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Suwalską Orkiestrą Kameralną "Camerata dell'Arte", Czech Virtuosi, Spirit of Europe oraz orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie.

W maju 2011 roku brał udział w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, przechodząc do II etapu.

W grudniu 2011 roku asystował Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu przy przygotowaniach do koncertu finałowego sezonu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej dla Województwa Małopolskiego. Na zaproszenie kompozytora poprowadził dwa utwory podczas wspomnianego koncertu w Filharmonii Krakowskiej. W październiku 2012 roku wykona z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej koncert symfoniczny z utworami Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego podczas trasy orkiestry pod nazwą „Jeszcze Polska Muzyka”.

Obecnie współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie oraz Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie.

aktualizacja: październik 2012 (ai)

Strona internetowa artysty: www.michalczubaszek.pl