Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Marek Bracha,
pianista; ur. 3 lutego 1986, Warszawa. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj. Ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe u Vanessy Latarche i Geoffrey’a Goviera (specjalizacja: gra na instrumentach historycznych).
W swoim dorobku artystycznym ma liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych. W 2010 roku zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach oraz znalazł się w grupie 4 pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Był podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2004/2005. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury (1997, 2005) oraz Prezesa Rady Ministrów (2003). W roku 2009 uzyskał stypendium od St. Marylebone Educational Foundation w Londynie, zaś rok później otrzymał nagrodę fundacji PRO POLONIA oraz stypendium Fundacji „O lepsze jutro”. W 2011 roku został objęty programem stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz – dzięki stypendium ufundowanemu przez Worshipful Company of Musicians w Londynie – prestiżowym programem naukowym Junior Fellowship w Royal College of Music w Londynie, który zakłada prowadzenie pracy badawczej nad techniką wykonawczą na instrumentach historycznych, a także wykładów i zajęć ze studentami.
Pianista prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Występował z licznymi recitalami w wielu salach koncertowych Polski oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Albanii, USA, Japonii, Wenezueli, Chinach i na Ukrainie. Z powodzeniem popularyzuje polską muzykę za granicą. Występował podczas wystaw EXPO w Hanowerze (2000), Aichi (Japonia; 2005) i Mediolanie (2015), zaś w styczniu 2014 roku odwiedził Chile, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Semanas Musicales we Frutillar zaprezentował utwory F. Chopina, K. Szymanowskiego, W. Szpilmana i A. Panufnika. Często sięga po repertuar współczesny i dokonuje światowych prawykonań, interpretuje też dzieła polskich kompozytorów młodego pokolenia, m.in. Sonatę na fortepian i skrzypce Ignacego Zalewskiego (w duecie z Agatą Szymczewską) czy Koncert podwójny na fortepian i akordeon Dariusza Przybylskiego (wraz z Maciejem Frąckiewiczem i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej). Regularnie współpracuje z takimi dyrygentami jak Alun Francis, José Maria Florêncio, Wojciech Rodek, Jakub Chrenowicz czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Agatą Szymczewską, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Royal String Quartet i Meccore String Quartet.
W czerwcu 2013 roku ukazała się debiutancka, solowa płyta Marka Brachy, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina. Album został wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

aktualizacja: listopad 2015 (ab)


Strona internetowa artysty: www.marekbracha.pl