Polmic - FB

wykonawcy (C)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Wioletta Chodowicz,

sopran; ur. 28 września 1975, Radom. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego Agaty Młynarskiej (dyplom z wyróżnieniem, 2002). W roku akademickim 2001/2002 była stypendystką ministra kultury. Jest laureatką szeregu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, m.in. w 2001 roku zdobyła I nagrodę i nagrodę specjalną na Konkursie Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach (2001) oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hariclei Darcleè w Brăila (Rumunia), a w roku 2002 – I nagrodę i nagrodę specjalną na VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju. W roku 2004 będąc finalistką V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie otrzymała wyróżnienie za najlepsze wykonanie arii Halki. Znalazła się również w półfinale konkursu Maria Callas Grand Prix w Atenach (2005) oraz w finale Concorso di Stefano w Trapani (2006).

Zadebiutowała w 2002 roku na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu jako Hrabina w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. W latach 2003-2008 jako solistka Opery Wrocławskiej kreowała główne role m.in. Paminy w Czarodziejskim flecie, Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, Mimi w Cyganerii Giacomo Pucciniego, tytułowej Halki w operze Stanisława Moniuszki, Micaëli w Carmen Georgesa Bizeta, Agathe w Wolnym Strzelcu Carla Marii von Webera, tytułowej Hagith w operze Karola Szymanowskiego, czy Helmwige w Walkirii Ryszarda Wagnera. Za osiągnięcia artystyczne w sezonie 2005/2006 otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii „Osobowość Twórcza”.
W 2004 roku zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie tytułową rolą w Halce Moniuszki. Śpiewała tam również partię Donny Anny w Don Giovannim Mozarta oraz Marii w Wozzecku Albana Berga.
Repertuar koncertowy artystki obejmuje takie dzieła, jak: Requiem Gabriela Fauré, IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, Te Deum Antona Brucknera, Requiem Giuseppe Verdiego, III Symfonia „Pieśń o nocy” Szymanowskiego, III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, II Symfonię Mahlera, Vier letzte Lieder Ryszarda Straussa.

Artystka występowała na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Young Euro Classic w Berlinie, Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Cervantino Festival w Guanajuato (Meksyk).
W 2008 roku wystąpiła z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, wykonując tytułową partię w koncertowej wersji opery Maria Romana Statkowskiego (w kwietniu 2010 ukazało się nagranie płytowe z tego koncertu). Rok 2009 przyniósł występy w Operze Narodowej w Pradze, gdzie zaśpiewała Tatianę w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego i tytułową Rusałkę w operze Antonína Dvořáka oraz na scenie Welsh National Opera w Cardiff, jako Maria w Wozzecku Berga. Ostatnie sukcesy artystki to kreacje tytułowych ról w Rusałce Dvořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi i Katii Kabanowej Leoša Janáčka w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a także Giovanny d'Arco Verdiego, wykonywanej w wersji koncertowej pod batutą Łukasza Borowicza w Filharmonii Poznańskiej. Artystka występowała także jako Hrabina w inscenizacji Wesela Figara na scenie warszawskiej Opery Narodowej.

Wioletta Chodowicz otrzymała nagrodę "Paszport Polityki 2010" w kategorii „Muzyka Poważna” za za dwie wybitne tytułowe role, w „Rusałce” Antonina Dwořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w „Katii Kabanowej” Leoša Janačka w Operze Narodowej. Za piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet namiętnych i doświadczonych przez życie.

aktualizacja: styczeń 2011