Polmic - FB

wykonawcy (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Wojciech Proniewicz,

skrzypek; ur. 19 lutego 1982, Gliwice. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza (2005).

W 2005 roku zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od tego czasu koncertował z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, orkiestrami Sinfonia Viva i Sinfonia Iuventus. Grał pod batutą m.in. Jana Krenza, Jerzego MaksymiukaTadeusza Wojciechowskiego, Tomasza Radziwonowicza, Czesława Grabowskiego i Ewy Strusińskiej. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Występował w takich salach koncertowych, jak: Filharmonia Rudolfinum w Pradze, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Śląska w Katowicach, a także w wielu innych miastach Polski - Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Białymstoku oraz na świecie - Wiedniu, Paryżu, Brukseli, Bonn, Wilnie, Katanii, Palermo, Nitrze, Kaliningradzie, Kałudze, Szanghaju i Hongkongu.

W maju 2009 roku, wraz z orkiestrą Sinfonia Viva dokonał premierowego wykonania utworu Krzesimira Dębskiego Dos Lid Far Jidisze Fidl na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W lutym 2010 wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula koncertował w Caracas, a w lipcu tego samego roku, w duecie z Januszem Olejniczakiem wystąpił na prestiżowym festiwalu "Veranos de la Villa" w Madrycie. Koncertował też na warszawskich festiwalach "Strefa Ciszy" i "Klasycznie na trawie", Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim "Mozartiana" w Gdańsku.

W 2008 roku wraz zespołem Camerata Vistula wziął udział w nagraniu twórczości Apolinarego Szeluto dla wydawnictwa fonograficznego DUX. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009. Nagrał dwie płyty dla prestiżowej wytwórni fonograficznej NAXOS - Pupils of Chopin z pianistą Alexandrem Jakobidze-Gitmanem (2011) oraz Ferenc Liszt Works for violin and piano z pianistą Wojciechem Waleczkiem (2014). Zarejestrował także muzykę do filmu Chopin - The Space Concert, który otrzymał nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Monaco 2012.

Artysta jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych: I nagrody na VI Śląskim Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Zabrzu (1998), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moravici, Czechy (1998), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005). Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009) oraz Negrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Kultury i Sztuki (2013).

W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. Impresja na skrzypce, w całości poświęcony osobie skrzypka.

aktualizacja: marzec 2015 (ai)

Strona internetowa artysty: www.proniewicz.com