Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Wojciech Kamionka,

waltornista, ur. 22 maja 1981, Kraków. Ukończył studia ze stopniem celującym w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Kazimierza Pamuły. Równolegle uzyskał dyplom ukończenia studiów w Hochschule für Musik w Karlsruhe (Niemcy), gdzie w latach 2002-2007 kształcił się w klasie światowej sławy waltornisty prof. Willa Sandersa. W roku akademickim 2007/08 pogłębiał umiejętności w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia) w ramach programu Master of Music, również w klasie prof. W. Sandersa. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich dla waltornistów w Polsce, Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych, prowadzonych przez m.in. Radovana Vlatkovica, Dale’a Clevengera, Marie-Luise Neunecker, Ericha Penzela, Wolfganga Gaaga, Christiana Lamperta, Petera Damma, Michaela Höltzela. W lutym 2003 roku przebywał w Houston (USA), gdzie pobierał lekcje u prof. Williama VerMeulena, a także obserwował jego pracę ze studentami. W 2011 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał tytuł naukowy doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Był finalistą szeregu konkursów: Ogólnopolskiego Festiwalu Waltornistów w Łodzi (1998 i 2001), Makroregionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Dętych Blaszanych w Rzeszowie (1998, wyróżnienie) i Międzynarodowego Konkursu Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Jastrzębiu Zdroju (2000). Kilkakrotnie został nagrodzony stypendium Ministra Kultury RP, jak również Stypendium Twórczym Prezydenta Miasta Krakowa i niemieckim Deutscher Akademischer Austausch Dienst.

Występuje jako solista, a jako pierwszy waltornista współpracuje z licznymi orkiestrami, m.in. Capella Cracoviensis, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Bachsolisten Monachium, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery Krakowskiej, biorąc udział w koncertach w najbardziej prestiżowych salach w Polsce oraz w Filharmonii w Kolonii, Herkulessaal w Monachium, Filharmonii Królewskiej w Oslo, Alte Oper we Frankfurcie, Gewandhaus w Lipsku, Suntory Hall w Tokio, Royce Hall w Los Angeles, Tonhalle w Zurychu, Kongresszentrum w Lucernie, Pałacu Zjazdów na Kremlu, Konzerthaus w Berlinie, Beethovenhalle w Bonn, Festspielhaus w Baden – Baden, Musikhalle w Hamburgu. Ponadto jako pierwszy waltornista orkiestr uczestniczył w kursach w Idyllwild (USA) oraz w Pleystein (Niemcy), a także w Bayreuth (Niemcy), gdzie wykonywał partię tuby wagnerowskiej.

Od 2008 roku prowadzi klasę waltorni w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. W październiku 2011 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi zajęcia z gry na waltorni oraz kameralistyki.

aktualizacja: listopad 2011