Polmic - FB

wykonawcy (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Ewa Kupiec, pianistka, ur. 2 listopada 1964, Duszniki-Zdrój. Studiowała w Katowicach, w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Nelly Akopian. W 1992 roku wygrała prestiżowy konkurs ARD Music Competition (w kategorii duetów fortepian z wiolonczelą).
Od tego czasu daje koncerty na całym świecie, m.in. w Berlinie, Birmingham, Paryżu, Rzymie, Helsinkach, Kopenhadze, Monachium, Hamburgu, Frankfurcie, Lipsku i Pradze oraz bierze udział w najbardziej prestiżowych festiwalach, jak Schleswig-Holstein, Jersey Arts Festival, Bad Kissinger Sommer, Casals Festival, Kuhmo, MDR Musiksommer i Rheingau Musik Festival.
Artystka współpracuje ze słynnym dyrygentem Stanisławem Skrowaczewskim, z którym zarówno często koncertuje, jak i nagrywa (m.in. oba Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w 2003 roku). Występowała również pod batutą takich artystów, jak Marin Alsop, Petr Altrichter, Herbert Blomstedt, Andrey Boreyko, Martyn Brabbins, Semyon Bychkov, Marek Janowski, Neeme Järvi, Hannu Lintu, Ingo Metzmacher, Sakari Oramo, Krzysztof Penderecki, Christoph Poppen, Vasilij Sinajski, Frank Strobel, Gilbert Varga, Hugh Wolff, Lothar Zagrosek i Xian Zhang. Regularnie koncertuje także z kameralistami: Janem Voglerem, Jorgiem Widmannem i Isabelle Faust oraz Petersen Quartett.
Występowała z czołowymi orkiestrami europejskimi, w ostatnich latach m.in. z Orchestre de Paris, Het Residentie, Orkiestrą Filharmonii Królewskiej w Sztokholmie, Royal Liverpool Philharmonic, Filharmonikami Monachijskimi, Orkiestrą Lipskiego Gewandhausu, Orchestrą Gulbenkiana, Filharmonikami Drezdeńskimi i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W roku 2002 miał miejsce jej amerykański debiut z Milwaukee Symphony, po którym otrzymała kolejne propozycje występów w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpiła również w Japonii, dając recital w Tokio. W sezonie 2005/06 zadebiutowała w Filharmonii Królewskiej w Liverpoolu oraz na International Piano Series w londyńskim Southbank Centre. W roku 2007 powróciła do Japonii, by zagrać z Yomiuri Nippon Symphony i z Nagoya Philharmonic, a trzy lata później ponownie na zaproszenie Yomiuri Orchestra. W sezonie artystycznym 2008/09 odbyła tournée po Australii z recitalami solowymi i koncertami z orkiestrą. Wykonanie przez Ewę Kupiec I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z Melbourne Symphony zostało wybrane przez orkiestrę na ich pierwsze własne koncertowe nagranie. Od tego czasu artystka regularnie powraca do Australii. Występowała także w Monachium z Bawarską Orkiestrą Państwową, ze Szwedzką Orkiestrą Kameralną, Minnesota Orchestra i Królewską Orkiestrą Danii. W sezonie 2009/10 zagrała recitale solowe w kilku niemieckich centrach muzycznych – we Frankfurcie, Karlsruhe, Stuttgarcie, na zamku Elmau, w Dreźnie oraz na festiwalu muzycznym Rheingau.
Artystka uznawana jest za jedną z bardziej zaangażowanych europejskich interpretatorek muzyki współczesnej. W 2004 roku wykonała po raz pierwszy od 40 lat I Koncert fortepianowy Alfreda Schnittke z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlińskiego pod batutą Franka Strobla. Sukces tego przedsięwzięcia zaowocował zaproszeniem do nagrania wszystkich utworów rosyjskiego kompozytora na fortepian i orkiestrę (w tym Koncertu na cztery ręce). Płyta ukazała się w sierpniu 2008 roku, nakładem wytwórni Phoenix. Artystka dużo uwagi poświęca również promocji utworów polskich kompozytorów. Dokonała nagrań kompozycji Ignacego Jana Paderewskiego (Koch Schwann 1995 i 1999), Karola Szymanowskiego (Koch Schwann 1999, Polskie Radio 2007), Fryderyka Chopina (Koch Schwann 1999 i 2007, Oehms Classic 2004, Solaris Records 2009), Witolda Lutosławskiego (Koch Schwann 1999). W 2001 roku wydała płytę z rejestracją wszystkich dzieł na fortepian solo Grażyny Bacewicz, a cztery lata później – jej sonat na skrzypce i fortepian (obie płyty wydało Hänssler Classic). W 2004 roku, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Radia Berlińskiego pod batutą Johna Axelroda nagrała utwory na fortepian i orkiestrę Władysława Szpilmana (Sony Classical). Swoje zainteresowanie muzyką współczesną ukoronowała wydaniem w 2005 roku płyty Conception, na której znalazły się nagrania utworów Randalla Meyersa i Antonia Bibalo, skomponowanych specjalnie dla niej (Solaris Records). Jest również cenioną interpretatorką kompozycji Leoša Janáčka, które zarejestrowała na dwupłytowym albumie w 2005 roku (Hänssler). Jej repertuar obejmuje także kompozycje Clary Schumann, Maurice’a Ravela, Manuela de Falli, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta.
Na początku sezonu 2010/11 artystka wystąpiła m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Radia Frankfurtu pod batutą Skrowaczewskiego oraz z Orkiestrą Düsseldorfu, Filharmonikami Stuttgarckimi, na festiwalu w Budapeszcie i w Osace. Zaprezentowała także program chopinowski w Liederhalle w Stuttgarcie oraz powróciła z koncertami do Nowej Zelandii (Auckland Symphony Orchestra) i Australii (Tasmanian Symphony Orchestra). W planach ma również koncert w Wiedniu, gdzie zadebiutuje Koncertem fortepianowym nr 2 Fryderyka Chopina. W lutym 2011 roku ukazała się jej nowa płyta z utworami solowymi George’a Enescu i Zoltána Kodály, zrealizowana we współpracy z Deutschlandfunk.
Ewa Kupiec obecnie mieszka na stałe w Monachium.
aktualizacja: listopad 2011
Strona internetowa artystki: www.ewakupiec.com