Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jarosław Wolanin,
dyrygent i saksofonista; ur. w Brzozowie na Podkarpaciu. Studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na dwóch specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie Jana Wojtachy (dyplom z wyróżnieniem uzyskany w 2002 roku), gra na saksofonie w klasie Bernarda Steuera (dyplom w 2003 roku). W roku akademickim 2001/2002 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Został laureatem wielu konkursów saksofonowych. Jako dyrygent swoje doświadczenie zawodowe zdobywał od 1999 roku z rozmaitymi chórami na Górnym Śląsku, m.in. z Chórem Kameralnym Silesia Singers, z Chórem Mariackim w Katowicach, którym kieruje do dnia dzisiejszego. Od 2001 roku jest związany zawodowo z Chórem Filharmonii Śląskiej, najpierw jako artysta chóru, a od 2009 roku jako kierownik artystyczny i dyrygent zespołu. Istotnie poszerzył jego repertuar w zakresie muzyki a cappella. Przygotowywał chór do występów z tak znanymi dyrygentami, jak m.in.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Mykoła Dyadiura, Massimiliano Caldi, Paul McCreesh, Matthias Geissler. Od 2003 roku pełni funkcje dyrygenta Orkiestry Sinfonietta Sonora Akademii Muzycznej w Katowicach. Z tymi zespołami koncertuje w Polsce, a także w Niemczech, Czechach i Francji.
Ma w swoim dorobku wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Do programów koncertów często włącza arcydzieła muzyki chóralnej, nigdy dotąd nie wykonywane w Polsce, np. Koncert na chór Alfreda Schnittke’go. Od 2003 roku zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc w szkołach muzycznych zajęcia z gry na saksofonie; od 2006 roku wykłada w PSM I st. w Oświęcimiu. W latach 2006 - 2008 prowadził również zajęcia z dyrygowania w Instytucie Jazzu.
 
aktualizacja: listopad 2015 (wa)