Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Szymon Wyrzykowski,
dyrygent; ur. 2 stycznia 1979, Choszczno. Studiował na wydziale Dyrygentury Chóralnej pod kierunkiem Jana Szyrockiego w poznańskiej Akademii Muzycznej (Filia w Szczecinie) w latach 1998 – 2001, a także w latach 2000 – 2006 na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, w specjalności Dyrygentura Symfoniczno-operowa pod kierunkiem Antoniego Wita (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), u którego odbył też studia doktoranckie. W 2015 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na podstawie rozprawy „Problemy wykonawcze i interpretacyjne wielkich form wokalno-instrumentalnych Marka Jasińskiego na podstawie kantaty Ego Sapientia”. Jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Marketingu Kultury na Uniwersytecie Warszawskim (2010).
Doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie podczas warsztatów, prowadzonych przez takich mistrzów batuty, jak Kurt Masur, Jerzy Salwarowski, Marek Tracz.
Działalność dyrygencką rozpoczął w wieku siedemnastu lat, prowadząc różne zespoły wokalne i instrumentalne w całej Polsce. Dyrygował orkiestrami i chórami Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Częstochowskiej, a także pod jego kierownictwem występowały Sinfonia Varsovia, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Akademia, Kameralna Orkiestra Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestra Akademii Muzycznej w Szczecinie, Orkiestra Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Filharmonii Narodowej, Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. prof. Jana Szyrockiego, Chór Polskiego Radia, Chór i Orkiestra Stowarzyszenia Mozart 2003, Chór Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „In terra pax”, Chór Allegrezza del Canto.
Jest jednym z założycieli i dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Mozart 2003, które specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej. Od początku swojej działalności w Stowarzyszeniu zorganizował i wykonał ponad sześćdziesiąt koncertów oratoryjnych w Polsce i na Ukrainie. W latach 2004-2014 kierował cyklem corocznych prawykonań utworów oratoryjnych młodych kompozytorów polskich w ramach Projektu Mozart. Z zespołem Stowarzyszenia Mozart 2003 nagrał również płytę ze współczesną oratoryjną muzyką sakralną Alternative concept of sacred music.
Szymon Wyrzykowski od 2006 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (dawniej Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej), z którym koncertował m.in. na Litwie, Białorusi, Słowacji, w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Norwegii oraz w Chile. Pod kierownictwem Szymona Wyrzykowskiego zespół zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych konkursach.
W 2008 r. otrzymał nagrody Grand Prix i nagrody dla najlepszego dyrygenta podczas Międzynarodowego Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna” oraz w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w Szamotułach CHAPS. W 2012 r. otrzymał Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.
Wraz z ChAPS oraz z chórem dziecięcym Szkoły Muzycznej im. Marka Jasińskiego „Belcanto", pracuje nad cyklem nagrań „Marek Jasiński – Dzieła wszystkie”. Seria wydawnicza jest realizowana w nowatorskiej technologii dźwięku dookólnego, co umożliwia utrwalenie na płycie efektów topofonicznych, charakterystycznych dla twórczości Marka Jasińskiego.
W sezonie artystycznym 2009/2010 współpracował z Operą na Zamku w Szczecinie, uczestnicząc w nagraniach oper Flis i Verbum nobile Stanisława Moniuszki. Jednocześnie (2008 – 2010) wykładał w Akademii Muzycznej w Szczecinie. Od 2012 r. uczestniczy jako jeden z dyrygentów w Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In terra pax”, a od 2014 r. jest jej dyrektorem artystycznym.
W listopadzie 2015 r. objął stanowisko kierownika artystycznego Chóru Polskiego Radia.
Ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych: M.Wąsowicz Hymn wieczorny na chór mieszany i orkiestrę kameralną (2004), K.Kwiecień Źródło na chór mieszany i orkiestrę kameralną, M.Borecka Kantata o chlebie na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2005), A.Kościów Dilexit na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2006), K.Kwiecień-Długosz Kantata O narodzeniu Krysta Pana na dwa chóry mieszane solistów i zespół instrumentalny, P.Zych Agni Canticum na chór mieszany kwartet solistów i orkiestrę symfoniczną (2007), B.Kowalski-Banasewicz Jubilate Deo na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2008), F.Schenker Symfonia szczecińska na chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną, Sz.Godziemba-Trytek Symbolum nicenum na chór mieszany, chór chłopięcy, sopran i wielką orkiestrę symfoniczną, W.Błażejczyk Hora Iudicii na chór mieszany, baryton i orkiestrę symfoniczną, M.Jasiński Lux et veritas na chór mieszany i organy (2009), M.Jasiński Requiem aeternam na chór mieszany, chór chłopięcy i wielką orkiestrę symfoniczną, M.Dobrzyński De profundis na chór mieszany baryton i orkiestrę kameralną, M.Dobrzyński Elegia IV na smyczki (2010), Sz.Godziemba-Trytek Si ascendero in caelum na chór mieszany solistów i orkiestrę kameralną (2011), W.Błażejczyk Betlehem na chór mieszany, solistów, zespół instrumentalny, organy i live electronics, W.Błażejczyk Pur na chór mieszany i kwartet smyczkowy, W.Błażejczyk Terra na chór mieszany, Sz.Godziemba-Trytek Etnos na biały głos, instrumenty etniczne, perkusję i chór mieszany (2014), P.Zych Sanctus (in Angustiis) na chór a cappella (2015).
Szymon Wyrzykowski wyróżniony został odznaczeniami: Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego.

Oficjalna strona artysty: http://www.szymonwyrzykowski.pl/
 
aktualizacja: sierpień 2016 (wa)