Polmic - FB

indeks osób (I)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Dorota Imiełowska,
wiolonczelistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie wiolonczeli prof. Witolda Hermana. Umiejętności wykonawcze doskonaliła pod kierunkiem takich mistrzów jak: Miloś Sadló, Daniel Szafran, Boris Pergamenschikow, Michel Schwalbe.
Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, będąc większości z nich laureatką, zdobywczynią nagród specjalnych lub finalistką. W 1989 r. otrzymała w Kolonii specjalną nagrodę Hochschule für Musik w uznaniu jej talentu i kunsztu artystycznego oraz za wykonanie utworów Krzysztofa Pendereckiego.
Brała udział w wielu festiwalach, takich jak „Muzyka w Starym Krakowie”, „Warszawska Jesień”, Festiwal Kultury Żydowskiej. W 1994 r. wystąpiła jako solistka podczas słynnego koncertu „Hommage à Lutosławski” na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, gdzie wykonała Grave na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego. Na specjalne zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego prezentowała utwory wiolonczelowe kompozytora, koncertując w Niemczech, Włoszech, Czechach, Polsce.
Współpracowała jako kameralistka z wieloma znakomitymi artystami, takimi jak Halina Czerny-Stefańska, Elżbieta Stefańska, Kaja Danczowska, Nigel Kennedy. Występowała na koncertach i festiwalach we wszystkich krajach Europy, a także w USA i Azji. Podczas obchodów roku Chopinowskiego 1999 była koncertmistrzem wiolonczel Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, z którą odbyła światowe tournée.
Znana wiolonczelistka o bardzo wszechstronnych zainteresowaniach i możliwościach artystycznych znakomicie wykonuje muzykę klasyczną, a także jest bardzo zaangażowana w interpretacje muzyki współczesnej. Dokonała kilkudziesięciu prawykonań solowych utworów wiolonczelowych, które napisali specjalnie dla niej Krystyna Moszumańska-Nazar, Marek Stachowski, Adam Walaciński, Zbigniew Bujarski i wiele innych kompozytorów. Jest cenioną interpretatorką muzyki żydowskiej, zarówno tradycyjnej jak i klasycznej, w 2000 r. po raz pierwszy w Polsce wykonała Kaddish Frederica Kaufmanna. Ma na swoim koncie nagrania dla telewizji, radia oraz dla wytwórni płytowych. Jej płyty In Memory i Cello zawierają premiery światowe utworów na wiolonczelę solo (Koch International). Wraz z Kają Danczowską i Mariolą Cieniawą utrwaliła na płycie wszystkie tria Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Dymitra Szostakowicza. Dla wytwórni Dux i Koch International nagrała wszystkie wiolonczelowe utwory Marka Stachowskiego.
Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, prowadzi klasę wiolonczeli w krakowskiej Akademii Muzycznej.
 
aktualizacja: grudzień 2015 (wa)