Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Anna Kwiatkowska,

skrzypaczka; ur. 22 lutego 1978 r., Opole.
Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiowała w klasie skrzypiec prof. Mieczysława Szlezera. Ukończyła także z oceną celującą podyplomowe studia z zakresu kameralistyki tej samej uczelni. Brała udział w kursach mistrzowskich kameralnych i solowych w Grazu, Mannheim, Stuttgarcie, Odense, Darmstadcie. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Melise Mellinger (Ensemble Recherche) i Ernsta Kovacica.

Kwiatkowska była stypendystką Ministra Kultury.

Jako solistka i kameralistka specjalizuje się w wykonaniu muzyki XX i XXI wieku. Utwory współczesnej klasyki i muzykę najnowszą prezentuje solo oraz z towarzyszeniem orkiestry na festiwalach „Warszawska Jesień”, Musica Electronica Nova, "Łańcuch", Musica Polonica Nova, Audio Art, Poznańska Wiosna Muzyczna, Instalakcje, Muzyczne Lato w Kopenhadze, Bendigo International Festival of Exploratory Music w Australii, International Chamber Music Festival w Pekinie.

Na swoim koncie ma liczne prawykonania, w tym utworów dedykowanych jej przez kompozytorów polskich, takich jak Wojciech Ziemowit Zych, Jagoda Szmytka, Wojciech Blecharz, Sławomir Wojciechowski, Sławomir Kupczak, Artur Kroschel, Rafał Zapała, Wojciech Błażejczyk, Dominik Karski. Kilkakrotnie była zapraszana do udziału w prawykonaniach utworów, które powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W 2013 r. uczestniczyła w prawykonaniu Sekstetu Andrzeja Dutkiewicza, w 2015 r. wraz z Izabelą Buchowską wzięła udział w prawykonaniu utworu Bartosza Smorągiewicza Rozrywkowe mazurki.

Anna Kwiatkowska jest związana z kilkoma zespołami kameralnymi. W latach 1998–2008 była liderem tria smyczkowego Violarium, z którym trzykrotnie zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Atri (Włochy). Koncertowała z nim w Polsce (festiwale Sacrum Profanum, Muzyka w Starym Krakowie, „Warszawska Jesień”) i za granicą (Niemcy, Włochy, Austria, Litwa, Szwajcaria, Holandia, Meksyk). Dokonała nagrań dla II Programu Polskiego Radia (duety i tria Dariusa Milhauda).

Współpracowała z Capellą Cracoviensis, Filharmonią Krakowską, z warszawskim zespołem Chain Ensemble oraz z Orkiestrą Muzyki Centrum. Z zespołem muzyki nowej Ensemble Musikfabrik z Kolonii występowała m.in. na festiwalu Musikfest w Berlinie (wykonali Hymnen K.Stockhausena), w prawykonaniu opery kameralnej Nocturno Georga Friedricha Haasa w Bonn oraz w Jahrhunderthalle w Bochum. Wraz z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem i z pianistą Adamem Kośmieją tworzą zespół Flow Unit.

Skrzypaczka występuje również w duetach z wiolonczelistą Mikołajem Pałoszem i z pianistką Joanną Opalińską, z którą nagrała płytę CD Eidos z utworami współczesnych kompozytorek: Kaiji Saariaho, Barbary Buczek, Olgi Neuwirth i Agaty Zubel (Sarton Records).

Współorganizowała i prowadziła cykle warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży „Harmonie i hałasy” oraz „Dźwiękowisko” (we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca), poświęcone nowej muzyce.

Oficjalna strona artystki: https://annakwiatkowskaviolin.wordpress.com/

aktualizacja: 2015, 2023 Wiktoria Antonczyk