Polmic - FB

indeks osób (J)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Justė Janulytė,

litewska kompozytorka, która wzięła udział w programie „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca.

Studiowała kompozycję w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, jak również na kursach mistrzowskich m.in. u Broniusa Kutavičiusa, Osvaldasa Balakauskasa, Heleny Tulve, Luki Francesconiego i Alessandra Solbiatiego. Jej muzyka znana jest słuchaczom wielu krajów Europy i Ameryki, była wielokrotnie wykonywana w Polsce - utwór Sandglasses na 4 wiolonczele, live electronics i instalację video, Aquarelle na chór oraz Textile na orkiestrę symfoniczną znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2011, 2012, 2015), dzieło Elongation of Nights na orkiestrę smyczkową zostało wykonane podczas Sopot Music Festival (2014), zaś kompozycja Silence of the Falling Snow na duet fortepianowy (zamówienie Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni) została zaprezentowana w Akademii Muzycznej w Krakowie podczas polsko-litewskiej konferencji muzykologicznej (2006).

Jej utwór Harp is a Chord na akordeon i klawesyn powstał w 2016 roku w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.