Polmic - FB

indeks osób (R)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Karol Radziszewski,

artysta, malarz, performer, publicysta, autor instalacji, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 10 stycznia 1980, Białystok. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 2004 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury (2002, 2006). Został laureatem nagrody im. Marcina Kołodyńskiego i głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master (2006). Otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne za rok 2009.

Prace Radziszewskiego były prezentowane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym (Wrocław), Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, VideoBrasil w Sao Paulo, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale Performa 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, New York Photo Festival i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.

Najważniejsze to wystawa „Pedały” prezentowana w prywatnym mieszkaniu w Warszawie, „Biuro” w Zachęcie oraz „Dom – Blok – Ulica” w warszawskiej Galerii Program. Wybór jego polaroidowych fotografii z cyklu "Lubiewo" stanowi ilustrację czwartego, złotego wydania powieści Michała Witkowskiego Lubiewo.

Radziszewski jest założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu „DIK Fagazine”, a także twórcą „Queer Archives Institute” i współtwórca Latającej Galerii szu szu (z Ivo Nikiciem i Piotrem Kopikiem).

Wraz z kompozytorem Adamem Walickim stworzył Slavox 2016 – interdyscyplinarny projekt będący połączeniem kompozycji muzycznej na głos, klarnet, wiolonczelę, gitarę elektryczną, instrumenty perkusyjne i elektronikę z performansem i instalacją wideo. Projekt został zamówiony w 2015 przez Fundację 4.99 w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Prawykonanie performansu miało miejsce podczas V Festiwalu Instalakcje (2016).

aktualizacja: grudzień 2016 (wa)

Oficjalna strona artysty: http://www.karolradziszewski.com/