Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Bartłomiej Wąsik,

pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Hochschule für Musik und Theater w Rostocku, wielokrotny stypendysta Ministra Kultury, Fundacji Kultury oraz programu Młoda Polska. Współzałożyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Laureat międzynarodowych konkursów i nagród, w tym Gwarancji Kultury (2012) oraz Paszportu Polityki (2014); zdobywca tytułu Polak z Werwą (2014).

Występował niemal w całej Europie, w Azji i w obu Amerykach. W roku 2010 zadebiutował w Carnegie Hall i Chicago Symphony Center, prezentując opracowania utworów Chopina, a w 2011 roku, podczas debiutu w Filharmonii Berlińskiej, wraz z kwartetem Kwadrofonik wykonał m.in. autorską aranżację Święta Wiosny Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję.

Jest laureatem nagród fonograficznych: Fryderyk 2008 (w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna, za płytę „Lutosławski Piano Duo” wydaną przez Polskie Radio), Folkowy Fonogram Roku (nagroda Polskiego Radia w 2015 za płytę „Requiem ludowe” – Kwadrofonik & Adam Strug) oraz Złota Płyta (tytuł przyznany w roku 2014 przez ZPAV płycie „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” – Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik, wydanej przez Sony Music Polska).

Projekt artysty „Nowa Warszawa” (dwanaście na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie; jego prapremierowe wykonanie miało miejsce 7 grudnia 2012 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach ósmej edycji festiwalu „Kwartesencja") zainaugurował współpracę artystyczną ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet, został uhonorowany nagrodą Wdecha (przyznaną przez „Gazetę Co Jest Grane” jako Wydarzeniu Roku 2012) oraz Gwarancje Kultury (TVP Kultura, 2012), a także wydany na płycie, której współproducentami są Nowy Teatr oraz Polskie Radio. W 2014 odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Nowa Warszawa” w reżyserii Bartosza Konopki.

W lipcu 2014 roku Lutosławski Piano Duo, Joanna Duda oraz Mischa Kozłowski nagrali album „Unchained” z utworami Juliusa Eastmana oraz Tomasza Sikorskiego, który został wydany przez Bôłt Records / DUX. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic Pizzicato”, a także była nominowana w roku 2016 do International Classical Music Award.

fot.: Magda Hueckel

 

aktualizacja: grudzień 2016 (iz)