Polmic - FB

indeks osób (W)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Kornel Wolak, klarnecista; ur. 19 sierpnia 1979, Białystok. Ukończył z wyróżnieniami Liceum Muzyczne (1998) oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu (2001), gdzie kształcił się w zakresie gry na klarnecie pod kierunkiem prof. Zdzisława Nowaka. Podczas studiów w Polsce równocześnie studiował u prof. Eli Ebana w Indiana University Jacobs School of Music (USA), otrzymując w 2001 roku Performer Diploma Certificate, a w roku 2004 - Master’s Degree. Ostatniego etapu muzycznej edukacji dopełnił w 2005 roku pod kierunkiem prof. J. Valdepenasa w The Glenn Gould School (GGS) (Toronto, Kanada) certyfikatem Artist Diploma in Orchestral Studies.
W czasie swojej edukacji miał okazję kształcić sie u znanych współczesnych klarnecistów takich, jak: Vlastimil Marez, Michel Arrignon, Franklin Cohen, Charles Neidich, Michael Collins, Ricardo Morales, Thea King, James Campbel, Howard Klug, Yehuda Gilad, John Manasse, Eric Hoeprich. Zainteresowania wykonawstwem muzyki z okresu klasycyzmu, jak i baroku zgłębiał pod kierunkiem tak znanych postaci, jak: Eva Legene (flet barokowy), Michel McCraw (fagot barokowy), czy Eric Hoeprich (klarnet klasyczny).
Trzon jego zainteresowań stanowi głównie muzyka kameralna i orkiestrowa. Występował z następujacymi zespołami: Kwartetem Smyczkowym im. H. Wieniawskiego, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia “Amadeus” pod kierunkiem Agnieszki Duczmal, jako solista zespołu Indiana University Wind Ensemble pod kierunkiem Ray E. Cramer podczas Międzynarodowego Sympozjum Zespołów Dętych w Hilton of Chicago w 2002 roku, a ostatnio z Saskatoon Symphony Orchestra. Wraz z kwintetem dętym drewnianym „Lodos” koncertował w Kanadzie dokonując nagrań dla Radia CBC. W wakacje 2007 roku został zaproszony do wzięcia udziału w Festiwalu Muzyki Kameralnej w Niagara-on-the-Lake w charakterze gościnnego artysty, gdzie koncertował ze znanym The Glenn Gould String Quartet oraz solo.
Jako laureat pierwszej nagrody konkursu Konserwatorium Krolewskiego w Toronto (2006) był wykonawcą kanadyjskiej premiery koncertu współczesnego kompozytora amerykańskiego Johna Adamsa pt. Gnarly Buttons wraz z Orkiestrą Konserwatorium pod dyrekcją Mastro Alaina Trudela w The Glenn Gould Studio, co przyniosło mu szerokie uznanie w kręgach muzycznych w Kanadzie. W kilka tygodni później również w siedzibie Radia CBC (The Glenn Gould Studio) brał udział w premierze kompozycji Marca Neikruga Through Roses emitowanej na antenie CBC. Był wielokrotnie nagradzany m.in. przez Ministra Kultury, Miasto Poznań, Radę Miasta Włocławka, Poznań Business Club, otrzymał także stypendia od Akademii Muzycznej w Poznaniu, Indiana University, Konserwatoium Królewskiego, jak i stypendia na wzięcie udziału w Banff Arts Center w Kanadzie, dwukrotnie pełne stypendium na festivalu w Aspen oraz jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów amerykańskich - The Presser Foundation Scholarship 2004.
W sezonie artystycznym 2007/08 jako solista wystapił z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej z cyklem koncertów w Polsce: w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, na inauguracji Festiwalu Muzyki Sakralnej im. J. Zeidlera, „Sacromontana” oraz na inauguracji jubileuszowego 60-tego sezonu koncertowego Filharmonii Poznańskiej. W listopadzie 2007 roku ukazała się jubileuszowa płyta poznańskich filharmoników wydana przez Program 2 Polskiego Radia, na której znajduje się nagranie Koncertu B-Dur Karola Kurpinskiego w jego wykonaniu.
W ostatnich tygodniach 2007 roku został członkiem kanadyjskiego kwartetu o międzynarodowej sławie „Quartetto Gelato”.