Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Listopadowe rocznice

  • 8 listopada – mija 120 rocznica urodzin kompozytora, jednego z członków słynnej grupy Młoda Polska - Ludomira Różyckiego (1884-1953)
  • 21 listopada – przypada 50 rocznica śmierci kompozytora Karola Rathausa (1895-1954)
  • 24 listopada - mija 105 rocznica urodzin kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)


Sensacyjny balet męski z Nowego Jorku
LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO
w Polsce!

LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO to nowojorski zespół profesjonalnych tancerzy, którzy, występując w damskim przebraniu, wywołują furorę wokół globu komediowymi adaptacjami tradycyjnych sztuk baletowych. W skład tej unikalnej grupy wchodzą wyłącznie mężczyźni, którzy wykonują legendarne partie żeńskie z repertuaru baletowego.
W Polsce LES BALLETS TROCKADERO DE MONTE CARLO gościć będzie w dniach 28 października – 7 listopada 2004 roku w Zabrzu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i Łodzi. Zaprezentuje najlepsze fragmenty najsłynniejszych baletów, m.in. II akt z baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego, Go for Barocco do muzyki Jana Sebastiana Bacha, słynnego Łabędzia do muzyki Camille Saint-Saens oraz balet Paquita Ludwiga Minkusa, a także kilka solo i pas de deux z klasycznych dzieł baletowych.

Harmonogram tournée:

  • 28.10.2004 – Zabrze - Dom Muzyki i Tańca
  • 30.10.2004 – Wrocław - Teatr Polski
  • 02.11.2004 – Bydgoszcz - Opera Nova
  • 03.11.2004 – Poznań - Teatr Wielki
  • 04.11.2004 – Bydgoszcz - Opera Nova
  • 06.11.2004 – Warszawa - Sala Kongresowa
  • 07.11.2004 – Łódź - Teatr Wielki

Organizator imprezy: Agencja Artystyczna „MAKROCONCERT”

więcej informacji - pobierz plik pdf (1 MB)


III Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie
2-6 listopada 2004

Od 2 do 6 listopada 2004 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie już po raz trzeci trwać będą Dni Muzyki Ukraińskiej, organizowane pod patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce Ihora Charczenki i Prezydenta m.st. Warszawa Lecha Kaczyńskiego.
W ramach festiwalu odbędą się koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy i Chóru kameralnego „Gloria”, recital fortepianowy w wykonaniu Józefa Örmény’go, koncert huculskiego zespołu pieśni i tańca oraz koncert rosyjskiej poezji śpiewanej z udziałem Anety Łastik (śpiew), Andrzeja Jagodzińskiego (fortepian, akordeon), Janusza Strobla (gitara) i Adama Cegielskiego (kontrabas).
Kulminacją III Dni Muzyki Ukraińskiej w Polsce będzie niewątpliwie koncert symfoniczny z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy w Kijowie. Na czele tego najważniejszego zespołu ukraińskiego stoi od roku 1999 Wołodymyr Sirenko, laureat konkursu dyrygenckiego w Pradze (1990). Na program koncertu w dniu 5 listopada złożą się utwory kompozytorów szczególnie zasłużonych dla rozwoju muzyki ukraińskiej w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Twórca ukraińskiej szkoły romantycznej, Mykoła Łysenko jest autorem m.in. pierwszej ukraińskiej opery historycznej pt. Taras Bulba (1891), Borys Latoszynski to „ukraiński Szymanowski”, jego zaś uczeń Walentyn Silwestrow, autor dedykowanego Gidonowi Kremerowi Koncertu Widmung (1991/2) należy do głównych przedstawicieli ukraińskiej nowej muzyki. W partii solowej koncertu Silwestrowa wystąpi Anna Sawycka, młoda i utalentowana skrzypaczka, stypendystka Fundacji im. Herberta von Karajana (1999), a obecnie studentka Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego.

Więcej


Koncert Pamięci Artystów w 10 rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego odbędzie się 5 listopada 2004 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje: Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego, Pieśni i Tańce Śmierci Modesta Musorgskiego oraz Śmierć i Wyzwolenie op.24 Richarda Straussa. Wśród wykonawców usłyszymy śpiewaka Leonarda Andrzeja Mroza (bas) oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii pod batutą Michała Nesterowicza.


W dniach 5-14 listopada 2004 roku w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu odbędzie się X Sądecki Festiwal Muzyczny "Iubilaei Cantus", organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół". Festiwal odbywa się od 1995 roku, zawsze w listopadzie. Jego ideą od początku istnienia było uczczenie rocznic ważnych dla historii Polski i Nowego Sącza oraz aktywizacja lokalnego środowiska chórów amatorskich.
Iubilaei Cantus – Śpiew Jubileuszowy - to okazja, aby przypomnieć ważne dla miasta, regionu i dla całego kraju rocznice. To także widowiska plenerowe przygotowywane przez uczniów sądeckich szkół, spektakle poetycko-muzyczne, benefisy, promocje książek. Do sądeckich obchodów przyłącza się wielu wybitnych artystów z Polski i zagranicy - do tej pory - Warszawski Kwartet Saksofonowy, Wadim Brodski, Waldemar Malicki, Warszawscy Soliści Concerto Anenna, Andre Ochodlo z sopockim Teatrem Atelier, Philharmonic Chamber Orkiestra Leopolis pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, Die Galitzyaner Klezmorim – Trio Galicyjskie, Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek.
Dniem szczególnym Iubilaei Cantus jest 11 listopada. W dniu Święta Niepodległości w Bazylice św. Małgorzaty odbywa się każdego roku koncert Viva Polonia, w którym biorą udział miejscowe chóry amatorskie – łącznie ok. 250 wykonawców – przygotowujące wspólny program.

Więcej


Czternasty Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowany Muzyka Średniowiecza, Renesansu, Baroku na instrumentach z epoki odbędzie się w dniach 23 października - 28 listopada 2004 roku. Zainicjowany w 1991 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Muzyki Dawnej festiwal stał się jedną z najważniejszych form aktywności muzycznej Zamku Królewskiego. Ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem warszawskiej publiczności jest także forum prezentacji polskich zespołów muzyki dawnej grających na instrumentach z epoki. Podczas 12 wieczorów wystąpi 15 zespołów.
Każdy z koncertów ma swój temat, a całość programu odzwierciedla po części bogactwo spuścizny muzycznej przeszłości. Usłyszymy m.in. koncert La Suave Melodia z okazji wystawy Transalpinum - od Giorgiona i Dürera do Tycjana i Rubensa. Dzieła malarstwa europejskiego ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Gdańsku (23 października), koncert zatytułowany Muzyka czasu Dankwartów i Grobliczów i Jedwabny szlak z Azji do Europy (30 października), Batalia Polska i Bon jour mon coeur (7 listopada), koncert, na program którego złożą się renesansowe tańce niderlandzkie (20 listopada) oraz romanse sefardyjskie (21 listopada), a także wiele innych.
W czasie festiwalu można kupić płyty występujących artystów, a po koncercie porozmawiać z wykonawcami.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: www.zamek-krolewski.art.pl/14fmd.htm

Więcej


Beaux Arts Trio w Polsce

Znane amerykańskie trio - Beaux Arts Trio - w dniach 9-12 listopada 2004 roku będzie gościć w Polsce. Wystąpi z czterema koncertami: 9 listopada – w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 10 listopada – w Krakowie, 11 listopada w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach na koncercie nadzwyczajnym z okazji 86. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 12 listopada – w Katowicach.
Beaux Arts Trio grają razem już od 50 lat w najsłynniejszych salach świata. Trójka muzyków: pianista Menahem Pressler - założyciel zespołu, skrzypek Daniel Hope i wiolonczelista Antonio Meneses zachwycają publiczność na całym świecie - od Stanów Zjednoczonych po Rosję, od Japonii po Niemcy, od Izraela po Brazylię. Bogata dyskografia grupy obejmuje niemal całą literaturę przeznaczoną na trio fortepianowe. Nagrania przyniosły muzykom prestiżowe wyróżnienia i nagrody.
W programie koncertu w Warszawie zaprezentują trzy tria fortepianowe: Trio fortepianowe G-dur op. 65 Johanna Nepomuka Hummela, Trio fortepianowe A-dur Maurice’a Ravela i Trio fortepianowe d-moll op. 49 Felixa Mendelssohn-Bartholdy’go. Natomiast w Kielcach usłyszymy z ich udziałem Rapsodię litewską op. 11 Mieczysława Karłowicza, VIII Symfonię h-moll "Niedokończoną" Franza Schuberta i Koncert potrójny C-dur Ludwiga van Beethovena.


Dnia 10 listopada 2004 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu odbędzie się koncert muzyki polskiej. W wykonaniu skrzypka - Jacka Fabiniaka oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka usłyszymy cztery utwory polskich kompozytorów: Koncert staropolski Romualda Twardowskiego, Temat z filmu „Pianista” Wojciecha Kilara, poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego i Polskie wesele Mieczysława Wojciechowskiego. Program wieczoru dopełni Suita z filmu „Lista Schindlera” autorstwa Johna Williamsa.


Dnia 12 listopada 2004 roku godz. 19.00 Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert muzyki polskiej. W wykonaniu pianisty Marka Kamoli oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą José Maria Florêncio usłyszymy cztery utwory polskich kompozytorów: Allegro na orkiestrę Macieja Małeckiego, Fantazję polską op.19 Ignacego Jana Paderewskiego, Muzykę jesieni Andrzeja Panufnika i Krzesanego Wojciecha Kilara.


Na koncert muzyki polskiej w dniu 12 listopada 2004 roku, zorganizowany z okazji obchodów Święta Niepodległości, zaprasza Filharmonia Krakowska. Koncert ten stanowi zarazem ważny akcent roku jubileuszowego Filharmonii z uwagi na obecność w programie dwóch znaczących dzieł patrona instytucji, Karola Szymanowskiego - I Koncertu skrzypcowego z Kają Danczowską jako solistką i baletu – pantomimy Harnasie w wykonaniu Jana Karpiela „Bułecki” – śpiew oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii pod dyrekcją Mirosław Błaszczyk. Ponadto usłyszymy Małą suitę Witolda Lutosławskiego.


W ramach odbywającego się przez cały rok Międzynarodowego Nieustającego Festiwalu Gitarowego w piątek 12 listopada 2004 roku w Filharmonii Lubelskiej wystąpi dwóch wirtuozów gitary - Anabel Montesinos Aragon z Hiszpanii i Marco Diaz Tamayo z Kuby. Na program złożą się kompozycje od klasycznych po współczesne:
J. S. Bach - Preludium i fuga BWV 848, L. Brouwer - Micropiezas, D. Scarlatti – Dwie Sonaty, M. Llobet - Scherzo Vals, I. Albéniz - Asturias-Sevilla, N. Paganini – Dwa kaprysy, A. Ginastera - Sonata op. 47, J. Rodrigo - Tonadilla, M. de Falla - La vida breve.
Głównym organizatorem festiwalu jest Lubelskie Towarzystwo Gitarowe.


Dnia 12 listopada 2004 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert z cyklu Młodzi w Łodzi, w programie którego znajdzie się nie wykonywany dotąd w Łodzi utwór Dietricha Lohffa – niemieckiego kompozytora urodzonego w 1941 roku - Requiem o chłopcu polskim (Requiem für einen polnischen Jungen), stworzone do tekstów ofiar faszyzmu, m.in. do wiersza Elegia o…(chłopcu polskim) Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W 1998 roku premiera tej kompozycji odbyła się równocześnie w 6 niemieckich miastach, a w 1999 roku fragmenty Requiem zabrzmiały w Bundestagu. Do dnia dzisiejszego odbyło się już ponad 50 wykonań tego utworu w Niemczech i Austrii. Oto co sam kompozytor pisał o tym utworze: „Jeśli spojrzy się na partyturę oczami chórmistrza, można się rozczarować. Żadnych atonalnych zwrotów, żadnych akrobatycznych koloratur wzbudzających zachwyty krytyki. Tylko prostota, tonalność i lekkość. I tak musi pozostać. Nie zdobyłem się na to, aby cichą śmierć małego chłopca oblec w gigantyczne środki […]. Nie był on bowiem żadnym bohaterem, nie można więc jego śmierci opłakiwać wielkim dziełem oratoryjnym. Nie chciałem też, by wiadomość, jaką chcę przekazać poprzez ten tekst, została przyobleczona w muzykę, która jest niezrozumiała.”
Program koncertu dopełni słynna V Symfonia Beethovena oraz Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego w wersji orkiestrowej, opracowana przez Grzegorza Fitelberga. Wykonawcami będą młodzi polscy artyści: Ewa Kotarska – sopran, Anna Werecka – mezzosopran oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.


Dnia 13 listopada 2004 roku o godz. 19:00 Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na wieczór baletowy pt. Balanchine i muzy z okazji 100-lecia urodzin słynnego choreografa George'a Balanchine'a. Złożą się na niego: Serenada – balet do muzyki Piotra Czajkowskiego w choreografii George'a Balanchine'a, z kostiumami Barbary Karinskiej oraz europejska premiera baletu Musagète (Przewodnik muz) do muzyki Johanna S. Bacha i Piotra Czajkowskiego, w choreografii Borisa Ejfmana, ze scenografią Wiaczesława Okuniewa.
W całym świecie obchodzony jest Rok Balanchine'a, w 100-lecie urodzin największego choreografa XX wieku.
George Balanchine (1904-1983), Gruzin z pochodzenia i jeden z filarów artystycznych Baletów Rosyjskich Diagilewa, osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie stworzył podstawy baletu amerykańskiego: zreformował, rozwinął i rozpowszechnił tam dorobek rosyjskiej szkoły baletowej, zmodyfikował i znacznie wzbogacił taniec klasyczny, odrzucając jego akademickie schematy. Uznawany jest powszechnie za twórcę tzw. baletu neoklasycznego, w którym taniec klasyczny stał się żywym tworzywem współczesnej choreografii. Dzieła baletowe Balanchine'a, powstające zawsze w oparciu o znakomitą muzykę, wykonywane są dziś nie tylko przez jego słynny New York City Ballet, ale także przez wszystkie renomowane zespoły baletowe na całym świecie. Są one źródłem i inspiracją dla twórczych poszukiwań baletu współczesnego.
Z okazji stulecia urodzin Balanchine'a w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach przygotowano wiele wydarzeń artystycznych uświetniających pamięć o znakomitym choreografie. Szczególną uwagę skupił jubileuszowy Festiwal Balanchine'owski w Nowym Jorku, podczas którego zaprezentowano nie tylko większość baletów Balanchine'a, ale także nowe premiery przygotowane na jego cześć przez innych choreografów. Największe uznanie wśród nich zdobył Musagète (Przewodnik muz) Borisa Ejfmana, zrealizowany przez tego wybitnego rosyjskiego choreografa specjalnie dla zespołu New York City Ballet i pokazany po raz pierwszy 18 czerwca 2004 roku na scenie New York State Theatre. Swym nowym dziełem Ejfman złożył hołd Balanchine'owi, zafascynowany twórczością i osobowością legendarnego choreografa.
Przedstawienie zostanie powtórzone 14 listopada o godz. 19:00.


W dniach 13-15 listopada 2004 roku w sali Filharmonii Narodowej oraz Zamku Królewskiego w Warszawie odbywać się będzie II Festiwal Pianistyczny. Dyrektorem artystycznym przeglądu będzie Elżbieta Penderecka, a wydarzenie organizuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Wśród wykonawców listopadowego festiwalu znaleźli się m.in.: Denys Proshayev, Martin Helmchen, Mihaela Ursuleasa, Christina Morton, Anthony i Joseph Paratore oraz czołówka polskich młodych pianistów.


II Festiwal Pianistyczny - Warszawa, 13-14 listopada 2004

Wybitnie zdolni młodzi pianiści, o uznanej marce w świecie, ale jeszcze nieznani w Polsce, pojawią się w 13 i 14 listopada 2004 roku w Warszawie na II Festiwalu Pianistycznym, organizowanym przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Festiwal odbywać się będzie w sali Filharmonii Narodowej oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. Dyrektorem artystycznym przeglądu jest Elżbieta Penderecka.
II Festiwal Pianistyczny stanowi kontynuację Festiwalu Pianistycznego „Mistrzowie Fortepianu”, który odbył się w 2001 roku w Krakowie. Od 2004 roku Festiwal odbywać się będzie co roku w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest promocja młodych pianistów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także zaprezentowanie polskiej publiczności laureatów wielkich międzynarodowych konkursów.
Nawet dziś, kiedy w Unii Europejskiej otworzyły się granice, wielu utalentowanych muzyków z różnych krajów wciąż nie ma możliwości i środków finansowych, potrzebnych do promocji ich talentu na świecie. Chcemy więc, by nasz festiwal nie tylko przedstawiał młodych pianistów w Polsce, ale też wspomagał ich międzynarodową promocję. - piszą organizatorzy.

Więcej


Dnia 15 listopada 2004 roku o godz. 19.00w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert Poznańscy Kompozytorzy Chóralni In Memoriam zorganizowany w ramach cyklu Poniedziałki w Akademii przez Katedrę Chóralistyki i Zakład Muzyki Kościelnej. Udział biorą: Jarosław Tarnawski - organy, Chór Kameralny "Motet et Madrigal" pod dyrekcją Leszka Bajona i Chór Mieszany Studentów Akademii Muzycznej pod dyrekcją Przemysława Pałki. W programie utwory Romana Maciejewskiego, Edmunda Maćkowiaka, Feliksa Nowowiejskiego i Tadeusza Szeligowskiego.
Jest to drugi koncert z cyklu In Memoriam odbywający się w ramach obchodów jubileuszu 85-lecia poznańskiej Akademii. Wieczór poświęcony będzie twórcom muzyki chóralnej, którzy działali w przedwojennym i powojennym Poznaniu. Roman Maciejewski studiował w Konserwatorium Poznańskim; Edmund Maćkowiak pełnił obowiązki rektora uczelni w latach 1961-1967; Feliks Nowowiejski był profesorem Konserwatorium w latach 1920-1930; Tadeusz Szeligowski związany był z powojenną Państwową Wyższą Szkolą Muzyczną (1947-1963) oraz Wyższą Szkolą Operową (1947-1951).


We wtorek, 16 listopada 2004 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi niemiecki zespół muzyki dawnej - Lautten Compagney. Towarzyszyć mu będą: Sharon Rostorf-Zamir – sopran i Artur Stefanowicz – kontratenor. W programie koncertu znajdą się wyłącznie kompozycje Georga Friedricha Haendela – duety i arie z oper Rinaldo, Xerxes, Rodelinda, Juliusz Cezar, Tamerlano, Teseo.
Zespół Lautten Compagney należy do światowej elity grup artystycznych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Założony w 1984 roku przez dwóch lutnistów z Berlina - Hansa Wernera Apla i Wolfganga Katschnera - wydał dotychczas kilkanaście płyt z muzyką renesansu i baroku, które spotkały się ze znakomitym przyjęciem zarówno krytyki, jak i melomanów zafascynowanych czasami Dowlanda i Bacha. Wspólnie z ekipą aktorów, śpiewaków i tancerzy, artyści wielokrotnie nagrywali dla telewizji niemieckiej przedstawienia teatralne XVI- i XVII-wiecznych autorów. Koncerty Lautten Compagney są nie tylko prezentacją muzyki dawnej na najwyższym poziomie artystycznym, lecz także interesującą demonstracją wielu unikatowych odmian lutni, która na przestrzeni trwającego kilka wieków okresu swej największej glorii przybierała rozmaite kształty i rozmiary.


Muzyczny Festiwal Podlasia odbędzie się w dniach 16-19 listopada 2004 roku w Filharmonii Białostockiej. Cykl koncertów powstających we współpracy z Akademią Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie - Filią w Białymstoku, Zespołem Szkół Muzycznych, Białostockim Chórem Kameralnym „Cantica Cantamus”, Chórem Uniwersytetu w Białymstoku i Chórem Akademii Medycznej w Białymstoku stanie się okazją do prezentacji twórczości kompozytorów białostockich. Festiwal wypełnią recitale oraz koncerty kameralne, oratoryjne i symfoniczne.


47 Zecchino d'Oro (Bolonia - Włochy)

Każdego roku w listopadzie odbywa się w Bolonii międzynarodowy festiwal piosenki dziecięcej Zecchino d'Oro. W tym roku po piętnastu latach jedzie na ten festiwal reprezentantka Polski: sześcioletnia Asia Strembicka z Łodzi. Asia wykona piosenkę pt.: Patataj, której autorem jest franciszkanin, ojciec Piotr Kleszcz.
We wrześniu odbyły się już w Instytucie Antoniano w Bolonii warsztaty muzyczne, podczas których Asia pracowała nad wymową włoską swojej piosenki i nagrała ją w profesjonalnym studiu.
Czterdziesta siódma edycja festiwalu Zecchino d'Oro będzie transmitowana na żywo dzięki włoskiej stacji telewizyjnej w przekazie satelitarnym RAI UNO. Podczas swojego występu nasza reprezentantka będzie śpiewała wraz ze sławnym chórem dziecięcym Piccolo Coro 'Mariele Ventre' dell'Antoniano pod dyrekcją Sabriny Simoni.

Program transmisji telewizyjnych w stacji RAI UNO:

  • 16.11.2004 – wtorek - 17:00 - 18:40 – Anteprima (wszystkie piosenki, w całośći lub refreny)
  • 17.11.2004 – środa - 17:00 - 18:40 - piosenki włoskie
  • 18.11.2004 – czwartek - 17:00 - 18:40 - piosenki zagraniczne
  • 19.11.2004 – piątek - 17:00 - 18:40 - półfinał
  • 20.11.2004 – sobota - 17:15 - 20:00 – finał

Więcej informacji o festiwalu i o Asi: www.serca.franciszkanie.pl/inne/asianews.htm


Z okazji 75-lecia urodzin Bogusława Schaeffera Filharmonia Lubelska organizuje uroczysty koncert symfoniczny – w piątek 19 listopada 2004 roku o godz. 19:00. W wykonaniu saksofonisty Andrzeja Rzymkowskiego i pianistów – Jubilata i Stanisława Drzewieckiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Bogdana Olędzkiego usłyszymy dwie kompozycje B. Schaffera – Koncert na saksofon sopranowy i altowy, fortepian i orkiestrę oraz tentative music für 159 Instrumentlisten. Program koncertu dopełni Biała Gołąbka M. Karłowicza i Rapsodia na temat Paganiniego a-moll op. 43 S. Rachmaninowa.


Nagrody dla lutników

W czwartek, 18 listopada 2004 roku, rozstrzygnięty został III Ogólnopolski Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego, organizowany przez Zakład Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, Związek Polskich Artystów Lutników i Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Łukasza, złożone z lutników i muzyków - smyczkowców, przyznało następujące nagrody:
W kategorii skrzypiec:

  • I nagroda: Krzysztof Krupa
  • II miejsce: Tadeusz Słodyczka
  • III miejsce: Tadeusz Słodyczka
  • nagroda za walory lutnicze: 1. Krzysztof Krupa; 2. Krzysztof Krupa
  • nagroda za walory brzmieniowe: Tadeusz Słodyczka
  • nagroda za walory stylistyczne: Krzysztof Krupa
W kategorii altówek:
  • I nagroda: Janina Pawlikowska
  • II miejsce: Marcin Krupa
  • III miejsce: Bogdan Sikora
  • nagroda za walory lutnicze: 1. Marcin Krupa; 2. Michał Różak
  • nagroda za walory brzmieniowe: Bogdan Sikora
W kategorii wiolonczel:
  • I nagroda: Marcin Krupa
  • II miejsce: Krzysztof Krupa
  • III miejsce: Tomasz Linka
  • nagroda za walory lutnicze: Marcin Krupa
  • nagroda za walory brzmieniowe: Marcin Krupa
W kategorii smyczków:
  • I nagroda: Marcin Krupa (altówka)
  • II miejsce: Marcin Krupa (skrzypce)
  • III miejsce: Marcin Siwiec (wiolonczela)
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród regulaminowych i pozaregulaminowych oraz koncert muzyki smyczkowej na nagrodzonych instrumentach odbędzie się w piątek, 19 listopada w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu o godz. 18.30. Wstęp wolny!
Konkursowi towarzyszą: Międzynarodowe Sympozjum Lutnicze (19-20 listopada 2004) oraz wystawa Instrumenty historyczne w twórczości polskich lutników (otwarcie 19 listopada 2004).


W dniach 20 -21 listopada 2004 roku w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się VII Łódzki Festiwal Chóralny – CANTIO LODZIENSIS. Organizatorami festiwalu są: Łódzki Dom Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Impreza ta posiada charakter ogólnopolski, a uczestniczyć w niej będzie 30 chórów i zespołów wokalnych zakwalifikowanych do udziału w festiwalu przez Radę Artystyczną. Występujące zespoły biorą udział w 7 odrębnych kategoriach, które określa regulamin festiwalu. Jury pod przewodnictwem prof. Józefa Świdra oceniając poszczególne programy przyzna nagrody i wyróżnienia- (pieniężne oraz rzeczowe).
W festiwalu udział wezmą zespoły reprezentujące szkoły ogólnokształcące, muzyczne, uczelnie, placówki kultury, stowarzyszenia śpiewacze. Dwudniowy program festiwalu obejmować będzie cztery bloki koncertów eliminacyjnych oraz koncert finałowy.
Ponadto w pierwszym dniu festiwalu w Akademii Muzycznej w Łodzi odbędzie się seminarium dla dyrygentów zatytułowane Problematyka wykonawcza współczesnych utworów chóralnych ze szczególnym uwzględnieniem łódzkich twórców, które prowadzić będą prof. Józef Świder, prof. Sławomir Kaczorowski i dr Krzysztof Grzeszczak.
CANTIO LODZIENSIS jest również okazją do promocji dokonań artystycznych łódzkiego środowiska kompozytorskiego. W tym celu organizatorzy przygotowali specjalną ofertę uwzględniającą kompozycje dla uczestniczących w festiwalu chórów. Przewidywane jest również przyznanie nagrody dla chóru, zespołu wokalnego za najlepsze wykonanie utworu łódzkiego kompozytora współczesnego.

Więcej


W niedzielę, 21 listopada 2004 roku o godz. 18.00 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu odbędzie się koncert w ramach Computer Music Tour, podczas którego wykonany zostanie po raz pierwszy nowy utwór Cezarego Duchnowskiego - Niewieżowce na wiolonczelę koncertującą, smyczki i komputer. Ponadto usłyszymy: Cetirizini dihydrochloridum na głos mówiony i komputer Sławomira Kupczaka, Próbę B.L.Y. na live electronics Adriana Foltyna i Illusion-Smoking na komputer i papierosa Krzysztofa Figurskiego. W roli wykonawców (zapis oryginalny): Tech-no Orchestra (obecnie już prawie R20) pod dyrekcją Roberta Kurdybachy, Jakub Kruk - wiolonczela mocno elektryczna, Cezary Duchnowski, Adrian Foltyn - komputery z jabłkiem na przedzie, Sławomir Kupczak – czytanka, Krzysztof Figurski - wdech, wydech oraz efekty specjalne.


WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY GITARA 2004
Wrocław, 24-28 listopada 2004

Wrocławski Festiwal Gitarowy ma już wieloletnią tradycję. Na jego estradach gościli najwybitniejsi mistrzowie sześciu strun z całego świata - wirtuozi gitary klasycznej, gwiazdy flamenco, jazzu i muzyki folk. GITARA 2004, podobnie do wydań poprzednich tej imprezy, będzie barwną podróżą po wielu muzycznych światach. Dwie największe gwiazdy tegorocznego festiwalu to Tommy Emmanuel - australijski wirtuoz gitary fingerstyle i Rafael Cortes - niezrównany mistrz gitary flamenco z Hiszpanii. Z klasycznym repertuarem wystąpią dwa znakomite zespoły: duet Finn Svit (Dania) - gitara i Jochen Brusch (Niemcy) - skrzypce oraz Buenas Mazurkas Projekt w składzie: Piotr Rangno (akordeon) i Krzysztof Pełech (gitara). W ramach "Koncertu Wyszehradzkiego" wystąpi z recitalem wybitny gitarzysta z Czech - Vladislav Blaha.
Koncerty odbędą się w Filharmonii Wrocławskiej, Teatrze Polskim oraz mniejszych, kameralnych salach Wrocławia. W ramach festiwalu zaplanowany został również jeden koncert w Lubinie, warsztaty i wykłady.

Więcej


W dniach 25-27 listopada 2004 roku w Warszawie już po raz jedenasty odbędzie się festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej, organizowany przez Stowarzyszenie „Laboratorium Muzyki Współczesnej” i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki pod honorowym patronatem Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego. Festiwal jest zjawiskiem i wydarzeniem, które stawia sobie za cel ukazanie „panoramicznego” portretu muzyki dwóch ostatnich dziesięcioleci XX wieku i początku XXI wieku, zwłaszcza w obszarze muzyki kameralnej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marian Borkowski.

Więcej


Widowisko Stworzenie Świata

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na niecodzienne wydarzenie artystyczne - widowisko Stworzenie Świata, które odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie 25 listopada 2004 roku o godz.19.00.
Widowisko będzie wydarzeniem wieńczącym tegoroczne obchody Święta Uniwersytetu Warszawskiego. W jego trakcie zostanie wykonane jedno z największych dzieł muzyki oratoryjnej - Stworzenie Świata J. Haydna. Ten znakomity dramat opowiadający biblijną historię stworzenia świata, raju i człowieka zilustruje multimedialny pokaz zdjęć znanego na świecie fotografika Tomasza Gudzowatego. Zdjęcia, wyświetlane na wielkoformatowym ekranie, będą specjalnie przygotowane według "scenariuszna" oratorium, tak aby ilustrowały jego treść. Utwór wykonywać będzie Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, orkiestra Sinfonia Varsovia oraz soliści: Bożena Harasimowicz-Haas – sopran, Robert Gierlach – bas oraz Karol Kozłowski - tenor. Całość koncertu poprowadzi Irina Bogdanovitch.
Więcej informacji o widowisku na stronie internetowej - www.chor.uw.edu.pl/haydn/haydn_prez/index.htm


Filharmonia Poznańska zaprasza na uroczysty koncert z okazji 75-lecia urodzin Bogusława Schaeffera (na zdjęciu obok), który odbędzie się w piątek 26 listopada 2004 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej. Obok jubilata, który zasiądzie przy fortepianie, wystąpi brytyjski skrzypek - Daniel Hope oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej pod batutą Grzegorza Nowaka. Koncert uświetni prawykonanie nowego utworu Bogusława Schaeffera - blueS VII. Ponadto usłyszymy: Sonatę nr 1 na skrzypce i orkiestrę kameralną Alfreda Schnittke i IV Symfonię A-dur "Włoską" op. 90 Felixa Mendelssohna-Bartholdy.


Koncert symfoniczny kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, organizowany w ramach obchodów 50 - lecia Filharmonii Białostockiej, odbędzie się 26 listopada 2004 roku o godz. 18.00. W wykonaniu trzech wiolonczelistów: Andrzeja Bauer, Rafała Kwiatkowskiego i Bartosza Koziaka usłyszymy jedno z najnowszych dzieł artysty - Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę. Program wieczoru dopełnią dwa inne utwory: Adagietto z opery „Raj utracony” i monumentalna II Symfonia „Bożonarodzeniowa”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Białostockiej poprowadzi – tym razem w roli dyrygenta - Krzysztof Penderecki oraz Marcin Nałęcz-Niesiołowski.


Koncert w dniu 26 listopada 2004 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Krakowskiej, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Gabriela Chmury, zakończy obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Obok chyba najpopularniejszego dzieła mistrza – Koncertu na orkiestrę, krakowscy melomani usłyszą po raz pierwszy głośne już dzieło Krzysztofa Meyera - VII Symfonię „Symfonię czasu przemijającego” („Sinfonia del tempo che passa”).


Symfoniczny koncert charytatywny w dniu 27 listopada 2004 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Krakowskiej stanowić będzie swoistą spłatę długu wdzięczności wobec Weimaru, w którym cenny obiekt kultury – Biblioteka Księżnej Anny Amalii – padła niedawno ofiarą ognia. Filharmonia Krakowska pragnie przyczynić się do szybkiej jej odbudowy, pamiętając o wsparciu jakiego doświadczyła ze strony Weimaru po pożarze gmachu w grudniu 1991 roku. Na program koncertu - poprowadzonego przez Stanisława Krawczyńskiego – złożą się utwory Bacha (Aria z III Suity orkiestrowej), Schuberta (VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”), Kilara (Preludium chorałowe) i Szymanowskiego (Trzy fragmenty z poematów J. Kasprowicza). Solistką koncertu będzie Ewa Wolak – alt.


W dniach 28 listopada - 5 grudnia 2004 roku już po raz trzeci odbędzie się w Bytomiu Festiwal Muzyki Nowej, organizowany przez Impresariat „Akademos” oraz Śląskie Towarzystwo Muzyczne i Bytomskie Centrum Kultury. Tygodniowy cykl koncertów stanie się okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności form i nurtów muzyki współczesnej, w tym po raz pierwszy usłyszymy trzy kompozycje: Taniec Ann Chazowej (1 grudnia), Concertina music Davida Braida (2 grudnia) i Symfonię kameralną Bohdana Krivopusta (5 grudnia).

Więcej


W dniach 30 listopada - 3 grudnia 2004 roku w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się I Festiwal Humoru Muzycznego "Deer Maestro". Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Waldemar Malicki, znany pianista i popularyzator muzyki klasycznej w telewizji.
Ramowy program festiwalu:
  • 30 listopada 2004, godz. 10.00 i godz. 19.00 - The Classic Buskers (Anglia)
    w programie: improwizacje utworów rodziny Straussów, L. van Beethovena, J. Joplin, J. S. Bacha
  • 1 grudnia 2004, godz. 10.00 i godz. 19.00 - Musical Clowns (Niemcy)
    w programie: improwizacje utworów A. Borodina, J. Haydna, J. S. Bacha, R. Wagnera, G. F. Haendla
  • 2 grudnia 2004, Lubań - Agnieszka Fatyga (fortepian, prowadzenie)
    w programie: aranżacje własne muzyki ludowej oraz utworów rodziny Straussów, G. Verdiego, L. Różyckiego
  • 3 grudnia 2004, godz. 19.00 - Koncert symfoniczny
    Artur Banaszkiewicz – skrzypce, Agnieszka Fatyga – fortepian, Waldemar Malicki - fortepian, prowadzenie, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Yakov Bergman (USA) – dyrygent
    w programie: aranżacje muzyki cygańskiej oraz utworów V. Montiego, G. Gershwina. J. Martina, F. Mendelssohna