Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Grudniowe rocznice

  • 1 grudnia – 50 urodziny obchodzi kompozytorka Anna Zawadzka-Gołosz
  • 6 grudnia – przypada 5 rocznica śmierci pianisty i kompozytora, tytułowego bohatera filmu Pianista Romana Polańskiego - Władysława Szpilmana (1911-2000)
  • 8 grudnia – mija 95 rocznica urodzin muzykologa, autora znanego podręcznika Form muzycznych - Aleksandra Frączkiewicza (1910-1994)
  • 9 grudnia – 35 urodziny obchodzi kompozytor Wiesław Pluskota
  • 10 grudnia - 40 urodziny świętuje kompozytor Rajmund Pietrzak
  • 19 grudnia - przypada 10 rocznica śmierci dyrygenta Jerzego Kołaczkowskiego (1907-1995)
  • 20 grudnia - mija 55 rocznica śmierci pianisty i kompozytora Stanisława Hieronima Nawrockiego (1894-1950)
  • 26 grudnia - 55 urodziny obchodzi kompozytor i pedagog Krzysztof Baculewski


Harlem Gospel Choir w Polsce

Od wielu lat dzieli się posłaniem miłości, pokoju i harmonii z ludźmi różnych nacji, o różnym pochodzeniu i kulturze. Przybliża kulturę afro-amerykańską i inspirującą muzykę, jaką jest gospel, zbierając przy tym fundusze na cele charytatywne dla dzieci. Harlem Gospel Choir jest ceniony i podziwiany przez wielu artystów wielkiego formatu i największe osobistości współczesnego świata. W uznaniu za jego sztukę i działalność charytatywną został zaproszony w 1995 i 2003 roku na prywatne audiencje oraz występy dla Jana Pawła II. Chór występował także dla Nelsona Mandeli (1990) i Paula McCartneya (1999). Był gwiazdą na koncercie charytatywnym World Of Hope, dedykowanym ofiarom AIDS w Afryce zorganizowanym w 2004 roku przez Bono. Wokalista U2 powiedział o nich: „Anioły z Harlemu”. Ich występy wspomogły dzieci i rodziny ofiar zamachów z 11-go września, sieroty z Afganistanu, biedne dzieci w Albanii i wiele innych. Do wspólnych występów zaprosili ich U2, Diana Ross, Whoopi Goldberg, Harry Belafonte i Danny Glover, The Chieftains, The Dixie Hummingbirds, Jimmy Cliff.
Założycielem Harlem Gospel Choir jest Allen Baily, wieloletni menedżer i producer takich artystów, jak Lionel Richie & The Commodores, Prince czy Michael Jackson. Chór powstał w 1988 roku i skupia w swoich szeregach najpiękniejsze głosy nowojorskiego Harlemu. Debiutował w światowej sławy Cotton Clubie, w którym występowali między innymi Billie Holiday, Louie Armstrong, Cab Calloway, Ella Fitzgerald i Sammy Davis Jr.
Harlem Gospel Choir wystąpi w Polsce po raz drugi - w 2004 roku odwiedzili nasz kraj w ramach swojej trasy koncertowej Give Peace A Chance. Polska publiczność pokochała ich żywiołowość i radość. Tym razem będą gościć u nas w dniach 2-20 grudnia 2005 roku. Trasa obejmie 16 miast:

  • 2.XII 2005 (piątek) – Radom, Sala Koncertowa, godz. 20:00
  • 3.XII.2005 (sobota) – Białystok, Teatr Dramatyczny, godz. 19:00
  • 4.XII.2005 (niedziela) – Warszawa, Sala Kongresowa, godz. 19:00
  • 6.XII.2005 (wtorek) – Bydgoszcz, Opera Nova, godz. 19:30
  • 7.XII.2005 (środa) – Gdynia, Teatr Muzyczny, godz. 20:00
  • 8.XII.2005 (czwartek) – Gdańsk, Opera Gdańska, godz. 20:00
  • 10.XII.2005 (sobota) – Szczecin, Filharmonia Szczecińska, godz. 20:00 i 17:30
  • 11.XII.2005 (niedziela) – Poznań, Aula A. Mickiewicza, godz. 19:00
  • 12.XII.2005 (poniedziałek) – Łódź, Teatr Wielki, godz. 19:30
  • 13.XII.2005 (wtorek) – Wrocław, Teatr Polski, godz. 20:00
  • 15.XII.2005 (czwartek) – Chorzów, Teatr Rozrywki, godz. 20:00
  • 16.XII.2005 (piątek) – Lublin, CK AR, godz. 20:00
  • 17.XII.2005 (sobota) – Kraków, Filharmonia im. Szymanowskiego, godz. 19:00
  • 18.XII.2005 (niedziela) - Rzeszów, Filharmonia Rzeszowska, godz. 18:00
  • 19.XII.2005 (poniedziałek) - Kielce, KCK, godz. 20:00
  • 20.XII.2005 (wtorek) - Częstochowa, Filharmonia Częstochowska, godz. 19:00


Dnia 2 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się Koncert jubileuszowy 45-lecia Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki". Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" pod dyrekcją Bożeny Derwich, Chór Chłopięcy "Pueri Gaudentes" pod dyrekcją Zdeny Souckowej i Jana Zapletala oraz Warszawski Chór Archikatedralny "Cantores Minores" pod dyrekcją Josepha Hertera. W programie koncertu: Suita Es-dur Z. Stojowskiego, Chichester Psalms L. Bernsteina oraz utwory a cappella.


Dnia 2 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 podczas koncertu w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbędzie się prawykonanie Suity koncertowej na marimbę i orkiestrę Józefa Wiłkomirskiego. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu Katarzyny Myćki i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.
Program koncertu dopełni Uwertura „Egmont” Beethovena i II Symfonia h-moll Borodina.


W dniach 1-4 grudnia 2005 roku w Warszawie już po raz dwunasty odbędzie się festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej, organizowany przez Stowarzyszenie „Laboratorium Muzyki Współczesnej” przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Festiwal jest zjawiskiem i wydarzeniem, które stawia sobie za cel ukazanie „panoramicznego” portretu muzyki dwóch ostatnich dziesięcioleci XX wieku i początku XXI wieku, zwłaszcza w obszarze muzyki kameralnej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marian Borkowski.

Read more


Dnia 2 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny w ramach cyklu Jubileuszowego z okazji 90-lecia Filharmonii, podczas którego usłyszymy trzy kompozycje: Drogi do Nikąd (Holzwege) Tomasza Sikorskiego, II Koncert fortepianowy Zygmunta Krauze i Symfonię “Manfred” op. 58 Piotra Czajkowskiego. Wystąpi Zygmunt Krauze w roli pianisty oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.


Pięć koncertów festiwalu muzyki improwizowanej plain. music odbędzie się w dniach 2, 3 i 4 grudnia 2005 roku w Warszawie w Galerii Zachęta, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy (pl. Małachowskiego 1) oraz Jadłodajni Filozoficznej (ul. Dobra 33/35).
Grudniowy festiwal będzie miał charakter podsumowania dwuletniej działalności plain., która zaczęła się w listopadzie 2003 roku, kiedy w Jazzgocie przez pięć dni, z różnymi muzykami z całej Polski, grał Noël Akchoté. Przez koncerty plain. przewinęło się ponad trzydziestu muzyków z całej Polski. Brali w nich udział znani improwizatorzy, ale także ci, którzy na tych koncertach improwizowali po raz pierwszy przed większą publicznością. W grudniu wystąpią m.in. pianista John Tilbury, Andy Guhl, Luc Ex, kontrabasista John Edwards, trębaczka Birgit Ulher, tubista Zdzisław Piernik, wiolonczelista Andrzej Bauer oraz skrzypaczka Dagna Sadkowska.

Read more


W piątek, 2 grudnia 2005 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu wystąpi Adam Klocek, 32-letni wiolonczelista, dyrygent i kompozytor należący do grona wybitnych artystów swej generacji. Występował jako solista-wiolonczelista we wszystkich filharmoniach w kraju. Jest laureatem wielu konkursów, nagrał 6 płyt nagrodzonych m.in. nagrodami "Fryderyk", "Point d'Orgue", tytułami "Bestseller Merlin.pl", "Bestseller EMPiK". Płyta Leszek Możdżer & Adam Klocek live in Warsaw okazała się najlepiej sprzedającą się płytą z muzyką poważną w ubiegłym kwartale.
Podczas koncertu w jego wykonaniu będzie można usłyszeć Koncert wiolonczelowy C-dur L. Boccheriniego oraz Koncert wiolonczelowy skomponowany przez solistę. Program wieczoru dopełni Uwertura do opery „Wesele Figara” W. A. Mozarta i II Symfonia D-dur op. 73 J. Brahmsa. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Jarosława Lipke. Adam Klocek gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.


III Poznański Festiwal Mozartowski
Poznań, 25 listopada - 11 grudnia 2005

W piątek, 25 listopada 2005 roku rozpocznie się w Poznaniu III Festiwal Mozartowski, którego motywem przewodnim jest Non omnis moriar - czyli Nie wszystek umrę. Jego organizatorem jest Fundacja im. Antoniny Kaweckiej.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie msza św. za duszę Mozarta, odprawiona w rocznicę śmierci kompozytora 4 grudnia. Festiwal rozpocznie piątkowy koncert War Requiem Benjamina Brittena w wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Od piątku do niedzieli 11 grudnia będzie można posłuchać kilkunastu koncertów, zobaczyć filmy o Mozarcie i wykorzystujące muzykę Mozarta.
Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.festiwalmozartowski.com


Piątkowy koncert symfoniczny w dniu 2 grudnia 2005 roku jest ściśle związany z trwającym przez ostatni tydzień w Akademii Muzycznej w Gdańsku IV Międzynarodowym Konkursem Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych. Do pojedynku o najwyższe laury konkursu stanęło 60 uczestników z Polski, Niemiec, Ukrainy, Austrii, Norwegii, Rosji, Węgier. Trębaczy, waltornistów, puzonistów i tubistów oceniało międzynarodowe jury w składzie: Oystein Baadsvik, prof. Jonas Bylund, prof. Gerd Seifert, prof. Richard Carson Steuart, prof. Magdalena Zawadzka i ad. Elżbieta Rosińska. W czwartek po południu jury ogłosiło swój werdykt, a już w piątek triumfator konkursu - Frederic Belli - wykona z orkiestrą koncert z towarzyszeniem orkiestry, który wykonywał podczas etapu finałowego konkursu - Koncert na puzon i orkiestrę J. G. Albrechtsbergera. W dalszej części koncertu wystąpi Norweg OYSTEIN BAADSVIK, wybitny wirtuoz gry na tubie, muzyk-solista, który za swój niezwykły kunszt wykonawczy zyskał uznanie krytyków i słuchaczy niemal na wszystkich kontynentach. Genialna wręcz technika i swoboda gry na największym z instrumentów dętych pozwala na porywające wręcz transkrypcje na tubę utworów Vivaldiego, Griega, a w szczególności oryginalnych dzieł kompozytorów współczesnych. Podczas piątkowego koncertu OYSTEIN BAADSVIK wykona powstały w roku 1985 Koncert na tubę i orkiestrę amerykańskiego twórcy muzyki filmowej Johna Williamsa. W drugiej części koncertu orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą szefa artystycznego Michała Nesterowicza wykona VII Symfonię d-moll Antonína Dvořáka.


Nadzwyczajny koncert kameralny Marek Stachowski in memoriam

Specjalny koncert kameralny, poświęcony pamięci wielkiego autorytetu współczesnej sceny kompozytorskiej, profesora Marka Stachowskiego, wybitnego krakowskiego kompozytora i pedagoga, odbędzie się w pierwszą rocznicę jego śmierci, 3 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Auditorium Maximum). Koncert ma na celu przypomnienie osobowości, twórczości i autorytetu, jakim prof. Stachowski przyświecał wielu pokoleniom kompozytorów. Organizatorem koncertu jest Akademia Muzyczna w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

PROGRAM KONCERTU

  • Zbigniew Bujarski Elegos na wiolonczelę i orkiestrę kameralną (2005), dedykowane Markowi Stachowskiemu
  • Marek Stachowski Concerto na wiolonczelę i orkiestrę kameralną (1988)
  • Maciej Negrey Cantando na wiolonczelę solo i orkiestrę smyczkową (2005) prawykonanie!, dedykowane Markowi Stachowskiemu
  • Krzysztof Penderecki Chaconne na orkiestrę kameralną (2005), dedykowane Janowi Pawłowi II
  • Marek Stachowski Recitativo e preghiera na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową (1999), Pamięci mojej Żony
wyk.: Dorota Imiełowska - wiolonczela, Marek Pijarowski - dyrygent, Marcin Klejdysz - koncertmistrz, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Read more


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Musica nos unit"
Gdańsk, 3-7 grudnia 2005
Wariacje na temat Bacha

Nieustająca fascynacja muzyką J. S. Bacha sprawia, że właśnie lipskiemu kantorowi poświęcona jest kolejna, dziewiąta odsłona festiwalu Musica nos unit. W ciągu pięciu festiwalowych wieczorów - w Gdańsku w dniach 3-7 grudnia 2005 roku - usłyszymy wybitnych artystów-kameralistów i solistów, dla których muzyka Bacha zajmuje szczególne miejsce. Dla części artystów, tak jak na przykład rosyjskiej grupy wokalnej „Ot Paromenja”, lutnisty Antoniego Pilcha czy organistów: Bogusława Grabowskiego i Piotra Słopeckiego - nazwisko Bacha stało się inspiracją i pretekstem do przedstawienia repertuaru poprzedzającego działalność wielkiego twórcy bądź zaprezentowania słuchaczom improwizacji na tematy z jego dzieł. Innych gości festiwalu, m.in. słynnego szwedzkiego gitarzystę Gorana Söllschera czy podbijającą sceny Europy skrzypaczkę polskiego pochodzenia - Joannę Mądroszkiewicz, twórczość Bacha fascynuje od dawna. Wspomniani tu artyści uczynili z dzieł niemieckiego mistrza interesujący materiał dla wydawnictw fonograficznych, nagrywając solowe płyty CD. Dziełom Bacha poświęci pierwszą część swego recitalu fortepianowego Magdalena Broks – absolwentka m.in. gdańskiej Akademii Muzycznej mieszkająca obecnie w Niemczech. W drugiej części koncertu artystka przedstawi swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina – romantyka zafascynowanego mistrzem polifonii i bogatymi przebiegami harmonicznymi stosowanymi przez największego twórcę baroku.

Read more


Szczególnie atrakcyjną propozycją dla młodych melomanów są koncerty przewidziane przez Filharmonię Kaliską na dzień 6 grudnia 2005 roku o godz. 13.00 i 18.00 w Auli Collegium Novum w Kaliszu, zatytułowane Lokomotywa. Kompozytor i dyrygent – Piotr Salaber zaprezentuje muzyczne opracowania wierszy autorstwa Juliana Tuwima. Wykonawcami będą: Teresa Kwiatkowska, Alicja Mozga, Piotr Siciński oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Piotra Salabera.
Program:
Ukłony dla Pana Juliana – uwertura
Słoń Trąbalski (sł. J. Tuwim), O Panu Tralalińskim (sł. J. Tuwim), Lokomotywa (sł. J. Tuwim)
Podróże Guliwera - uwertura
Kotek (sł. J. Tuwim), Ptasie radio (sł. J. Tuwim), Trudny rachunek (sł. J. Tuwim), Dwa Michały (sł. J. Tuwim)
Piraci - uwertura
W aeroplanie (sł. J. Tuwim), Rzepka (sł. J. Tuwim)
Bajkowy turniej – uwertura
Ptaszki w klatce – Szczygieł i kos (sł. Ignacy Krasicki), Kruk i lis (sł. Jean de La Fontaine), Sabat czarownic (sł. Krystyna Jakóbczyk), Bajkowe tęsknoty (sł. Mariusz Trzaska)


Dnia 6 grudnia 2005 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera w Dziekance przy ul. Krakowskie Przedmieście 58/60 odbędzie się koncert finałowy 46 Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.
W programie koncertu znajdą się następujące utwory:
  • Spojrzenie światła - godło SITAR
  • Quartetto concertante - godło graficzne
  • Narzędzie ze światła - godło graficzne
  • Kilkanaście ostatnich akapitów - godło YH417ML
w wykonaniu:
Zespołu KWARTLUDIUM w składzie:
Michał Górczyński – klarnet
Dagna Sadkowska – skrzypce
Paweł Nowicki – perkusja
Piotr Nowicki – fortepian
oraz
Mikołaja Majkusiaka – akordeon

Po koncercie zbierze się Jury Konkursu w składzie: Anna Zawadzka-Gołosz - przewodnicząca, Rafał Augustyn, Krzysztof Baculewski oraz Marcin Błażewicz i wyłoni laureatów.
Bilety na koncert w cenie 10 zł normalny i 5 zł ulgowy będzie można kupić w Dziekance na godzinę przed koncertem.


Filharmonia Narodowa zaprasza we wtorek, 6 grudnia 2005 roku o godz. 19:00 na pierwszy w tym sezonie recital organowy. Wykona go Jarosław Malanowicz (na zdjęciu), znakomity polski organista, prowadzący ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Artysta jest zwycięzcą Konkursu Muzycznego w Toledo, a także laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie organizowanym przez Akademię św. Cecylii. W 1985 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. J. S. Bacha w Bydgoszczy i Gdańsku. Jarosław Malanowicz od 20 lat jest związany z Filharmonią Narodową, często występuje z jej zespołami, był także doradcą podczas budowy nowych organów w Sali Koncertowej. Od 1987 roku wykłada na Akademii Muzycznej w Warszawie.
W programie recitalu utwory m.in. Bacha, Brahmsa, Wolfruma, Sawy (Hommage à Cesar Franck), Karg-Elerta.


Jesienna edycja cyklu koncertów "Podróże po Strunach" trwać będzie od 5 października do 14 grudnia 2005 roku. Koncerty odbywają się co środę o godzinie 18.00 lub 20.00 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu (pl. Kościuszki 9). W grudniu wystąpią:
  • 7 grudnia, godz. 18.00 - Karolina Zarzycka & Janko Rašeta (uczniowie liceum muzycznego w klasie Marka Zielińskiego)
  • 14 grudnia, godz. 20.00 - Maciej Mazurek (gitara) & Sławomir Dudar (saksofon)















Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na XIII Festiwal Audio Art - Przestrzenie Dźwięku 3, który odbędzie się w dniach 8-10 grudnia 2005 roku w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
Audio Art to jeden z najbardziej zakorzenionych w Polsce festiwali o charakterze alternatywnym zarówno w stosunku do komercyjnej popkultury jak i akademickiej awangardy. Jednocześnie działania audioartowskie wchłaniają formuły dźwiękowe obu tych dziedzin dodając element zabawy, otwarcia na nowe technologie i instrumenty domowego majsterkowania. Audio Art bierze się z chęci skrócenia dystansu między twórcą, wykonawcą i technologią prezentacji artystycznej.

Read more


W dniach 7-8 grudnia 2005 roku w Warszawie oraz w dniach 10-11 grudnia w Krakowie odbywać się będzie II edycja Festiwalu Kultura Polskich Czasopism. Festiwal organizowany jest z myślą o tych wszystkich, którym bliskie są problemy współczesnej kultury. Formuła imprezy sprowadza się do aranżowania dyskusji redaktorów czasopism wysokonakładowych i tych o mniejszym zasięgu, a zajmujących sią kulturą. Oprócz panelowych dyskusji przewidziane są imprezy towarzyszące i akcje artystyczne.
Pośród paneli odbędzie się także dyskusja pod hasłem Co szumi w muzyce elektronicznej - w dniu 8 grudnia 2005 roku o godz. 18.30, w której udział wezmą: Jan Topolski, Michał Mendyk, Joanna Grotkowska, Rafał Księżyk, Sławomir Kupczak i Jacek Staniszewski.
Szczegóły na festiwalowej stronie: http://festiwal.czasopism.pl


Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza dnia 8 grudnia 2005 roku o godzinie 17.30 do Sali Widowiskowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (przy ul. Elektoralnej 12) na premierę intermezza operowego pt. Livietta e Tracollo Giovanniego Battisty Pergolesiego do libretta Tommaso Mariani’go w tłumaczeniu Joanny Kulmowej. Wykonawcy spektaklu: Katarzyna Laskowska - sopran (Livietta), Marek Picz - bas baryton (Tracollo), Anna Achimowicz - mim (Fulvia, przyjaciółka Livietty), Omar Robles – mim (Faccenda, przyjaciel Tracollo) oraz Trio stroikowe Profondo w składzie: Piotr Lis – obój, Przemysław Skałuba – klarnet, Katarzyna Zdybel – fagot. Reżyseria - Jitka Stokalska, scenografia - Elżbieta Tolak, kierownictwo muzyczne - Viola Łabanow. Spektakl realizowany jest przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz pomocy finansowej Urzędu m.st. Warszawy.
Komediowe intermezzo Giovanniego Battisty Pergolesiego stworzone było jako „przerywnik” do wielkiej opery Adriano in Siria, wystawionej z wielką pompą 25 października 1734 roku w neapolitańskim Teatrze di San Bartolomeo na cześć hiszpańskiej królowej Elżbiety Farnese, małżonki Filipa V i matki króla Obojga Sycylii Karola III Burbona (w skład którego to królestwa wchodziło wówczas także księstwa Neapolu). Intermezzo owe - Livietta e Tracollo, znane było także jako Il ladro finto pazzo, Amor fa l’uomo cieco oraz La finta Polacca czyli fałszywa Polka. Ta ostatnia wersja tytułu dziełka Pergolesiego jest uzasadniona o tyle, że według jego libretta pióra Tommasa Marianiego, sprytny złodziejaszek i oszust Tracollo okrada dom kuzyna bohaterki utworu udając.... ubogą Polkę – i za to właśnie równie sprytna Livietta chce się na nim zemścić.
Pierwsze powojenne wystawienie intermezza Livietta e Tracollo miało miejsce na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie pod kierownictwem muzycznym Antoniego Wicherka. Dlatego też na szczególne uznanie zasługuje inicjatywa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków dotycząca wystawienia tego intermezza w para-teatralnej formie przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki i przy finansowym wsparciu Urzędu m.st.Warszawy.

Zaproszenie na przedstawienie można otrzymać w Impresariacie Muzycznym MCKiS (ul. Elektoralna 12, pok. nr 10, tel. /+48 22/ 58 64 227).


Koncert symfoniczny dnia 9 grudnia 2005 roku o godz.19.00 w Auli Politechniki Gdańskiej (Gmach Główny) rozpocznie kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego, który do 15 grudnia będzie odbywał się w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Do rywalizacji konkursowej zakwalifikowało się 47 uczestników, których grę oceniać będzie jury w następującym składzie: Rektor AM w Gdańsku - prof. Bogdan Kułakowski, prof. Włodzimierz Lech Puchnowski, profesorowie Akademii Muzycznych w kraju - Jerzy Jurek, Bogdan Dowlasz, Jerzy Kaszuba, Krzysztof Olczak (na zdjęciu), Jerzy Łukasiewicz, Joachim Pichura oraz Mirco Patarini (Italia).
Pierwszą część koncertu wypełnią kompozycje współczesne – Siedem Słów na wiolonczelę, bajan i smyczki Sofi Gubajduliny, kompozytorki pochodzenia tatarskiego, uważaną obecnie za jedną z największych osobowości nowej muzyki oraz Concerto na akordeon i orkiestrę Krzysztofa Olczaka, znakomitego wirtuoza gry na akordeonie i profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Solistami będą znakomici polscy wykonawcy – Krzysztof Olczak, w podwójnej roli kompozytora i solisty, Klaudiusz Baran – akordeonista, niezwykle ceniony za wszechstronny kunszt wykonawczy oraz wiolonczelista Andrzej Bauer, koncertujący stale niemal na wszystkich kontynentach, którego dwupłytowy album Suit wiolonczelowych J. S. Bacha (CD Accord) otrzymał nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2000”. W drugiej części koncertu zabrzmi urokliwa i przybliżająca nas nastrojem do świąt Bożego Narodzenia Suita z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Koncert dopełni Tango Jalousie, popularny temat muzyczny, którego kompozytorem był Duńczyk Jacob Gade. Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi kanadyjski dyrygent Charles Olivieri-Munroe, uczeń P. Bouleza, Jiri Belohlaveka i Rudolfa Baumgartnera. Mimo młodego wieku Kanadyjczyk, który od ośmiu lat jest szefem Filharmonii Północnoczeskiej w Teplicach (Czechy) na podium dyrygencki stawał przed najlepszymi orkiestrami symfonicznymi - filharmonii w Berlinie, Sankt Petersburgu, Budapeszcie, Pradze, Warszawie, Królewską Filharmonią w Brukseli, Królewską Filharmonią w Seulu, Orkiestrą Radia Duńskiego, Vienna Tonkünstler, New Japan czy Orkiestrą Beethovenhalle w Bonn.


Dnia 11 grudnia 2005 roku, o godz. 19.00, w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej” odbędzie się koncert polskiej muzyki wpółczesnej.
W programie:
Maciej Zieliński - Oratio
Witold Lutosławski - Lacrimosa
Marcin ŁukaszewskiProlog i fuga (1992) prawykonanie
Dariusz Przybylski - Sequenza quasi una fantasia
Andrzej Panufnik - Modlitwa do Matki Boskiej Skępskiej
Marian Borkowski - Psalmus
Henryk Mikołaj Górecki - O Domina nostra
Wystąpią: Dariusz Przybylski - organy i Łucja Szablewska - sopran.


Opera na Zamku i Filharmonia Szczecińska zapraszają na uroczysty koncert z okazji 35. rocznicy wydarzeń grudniowych w Szczecinie, podczas którego zostanie wykonane Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się w dniu 10 grudnia 2005 roku o godz. 20.00 w Hali K-1 Stoczni Szczecińskiej Nowa. Wystąpią soliści: Izabela Kłosińska – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor i Romuald Tesarowicz – bas oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra i Chór Opery na Zamku, Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej i Chór Politechniki Szczecińskiej "Collegium Maiorum" pod dyrekcją samego Krzysztofa Pendereckiego.


Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego – ofiarom i uczestnikom Grudnia 70

Grudzień przyniesie największe wydarzenie muzyczne tego sezonu w Szczecinie - Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Koncert, poświęcony ofiarom i uczestnikom Grudnia 70, odbędzie się 10 grudnia 2005 roku o godz. 20.00 w Stoczni Szczecińskiej Nowa. Wystąpią soliści: Izabela Kłosińska (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor) i Romuald Tesarowicz (bas), połączone orkiestry Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza i Opery na Zamku oraz chóry: Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. J. Szyrockiego oraz Chór Politechniki Szczecińskiej Collegium Maiorum, a za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor.
Będzie to drugie pełne wykonanie Requiem w Polsce. Muzyka Pendereckiego wypełni historyczną halę stoczniową K-1, która była świadkiem tragicznych wydarzeń grudniowych sprzed 35 lat. Od samego początku swego istnienia Polskie Requiem związane było z patriotycznym zrywem Polaków. Już pierwsza jego część, przejmująca Lacrimosa, zabrzmiała 16 grudnia 1980 roku podczas odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia 70 w Gdańsku, a została skomponowana dla uczczenia ich pamięci. Następne części dzieła komponował Penderecki nie tylko w stanie wojennym, ku "pokrzepieniu serc" jak sam powiedział, ale jeszcze przez kolejne 25 lat, dedykując je wielkim Polakom i historycznym wydarzeniom wstrząsającym Ojczyzną. Oparte na średniowiecznej tradycji dzieło wypełnia kompozytor polskimi wątkami, nadając temu co uniwersalne wymiar bardzo ludzki i bardzo polski. Wydawałoby się zamknięte w 1993 roku dzieło "dokończył" Penderecki po śmierci papieża Jana Pawła II, dokomponowując ostatnią, instrumentalną część. Poświęcił ją Polskiemu Papieżowi, którego pontyfikat towarzyszył narodowi w jego bolesnej drodze ku wolności.


W dniu 11 grudnia 2005 roku w klubie sztuki "13 Muz" w Szczecinie odbędzie się koncert, podczas którego zostanie wykonany w całości, po raz pierwszy w Polsce legendarny solowy The Koln Concert na fortepian Keitha Jarretta z roku 1975 w dialogu z muzyką polifoniczną Jana Sebastiana Bacha i Dymitra Szostakowicza. Wykonawcą kompozycji będzie młody polski pianista, dyrygent i kompozytor Tomasz Trzciński (na zdjęciu).
Wstęp na koncert jest wolny.


Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Zamek Królewski w Warszawie zapraszają na drugi koncert z cyklu Fortepian Lutosławskiego. Koncerty z tego cyklu odbywają się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego i prezentują fortepianową muzykę XX i XXI wieku. Warto przypomnieć że właśnie w Sali Koncertowej stoi fortepian, który już od 10 lat służy koncertom zamkowym a jest darem spadkobierców Witolda Lutosławskiego. To przy tym instrumencie przez ostatnie 25 lat życia pracował wielki polski kompozytor. Znane wszystkim zdjęcia ukazujące Mistrza komponującego w swojej pracowni przy ulicy Śmiałej pokazują właśnie ten instrument. Pracownia na ulicy Śmiałej do dziś istnieje w niezmienionym kształcie, jedynie fortepian został decyzją rodziny przekazany do Zamku Królewskiego.
Dnia 11 grudnia 2005 roku o godzinie 17.00 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego wystąpi Danijel Deoni – młody chorwacki pianista, syn wybitnego kompozytora i poety – Dubravko Detoniego. Na początku usłyszymy Jeu d’eau Maurice’a Ravela, jednego z ulubionych twórców Lutosławskiego (jego opera Dziecko i czary była przez Lutosławskiego przywoływana jako ideał muzyki scenicznej) oraz pierwszą z dwóch skomponowanych podczas wojny etiud Lutosławskiego. Potem młody artysta poprowadzi nas w rejony muzyki węgierskiej. Usłyszymy Suitę taneczną Beli Bartoka i Musica ricercata Györgi Ligetiego. Pomiędzy nimi, jak zawsze w programach cyklu – prawykonanie. Tym razem usłyszymy po raz pierwszy ostatnie ogniwo tryptyku skomponowanego przez Dubravko Detoniego dla swojego syna - powstały w 2002 roku w Dubrowniku Refren.
Program:
  • Maurice Ravel Jeux d’eau (1901)
  • Witold Lutosławski Dwie etiudy (1940-1941)
  • Bela Bartok Suita taneczna (1923)
  • Dubravko Detoni Refren (2002) - prawykonanie
  • Gyorgy Ligeti Musica ricercata

Read more


W dniach 11-17 grudnia 2005 roku magazyn poświęcony muzyce współczesnej "Glissando" zaprasza do Krakowa na Dni Współczesnej Muzyki Włoskiej. Program Festiwalu obejmuje reprezentatywne dzieła najwybitniejszych kompozytorów włoskich działających w ostatnich kilkudziesięciu latach, jak m.in. Luciano Berio, Luigi Nono, Salvatore Sciarrino, Giacinto Scelsi czy Ivan Fedele. Wiele z wykonanych utworów można uznać za klasyczne pozycje współczesnej muzyki. Niektóre z nich będą miały w Krakowie polskie prawykonania.
Wśród wykonawców znajdą się m.in. najwybitniejsi spośród włoskich flecistów zajmujących się współczesną muzyką – Roberto Fabbriciani i Mario Caroli, znakomity i cieszący się szerokim uznaniem rzymski zespół Algoritmo z dyrygentem Marco Angiusem oraz czołowi wykonawcy polscy – Chór Camerata Silesia i sopranistka Agata Zubel. Na Festiwalu zainauguruje działalność nowa orkiestra kameralna specjalizująca się w muzyce współczesnej, z udziałem artystów związanych ze stowarzyszeniem Muzyka Centrum i młodych, utalentowanych muzyków.
Dni Współczesnej Muzyki Włoskiej odbędą się w ramach cyklu koncertowego “Pomosty”, którego głównym założeniem jest prezentowania najwybitniejszych pozycji powstającej w ostatnich dziesiątkach lat muzyki w wykonaniu znanych i cenionych na świecie artystów.

Read more


Związek Kompozytorów Polskich w dniach 12-14 grudnia 2005 roku już po raz kolejny organizuje cykl koncertów monograficznych Portrety kompozytorów. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce sześciu twórców: Romana Bergera, Michała Moca, Romualda Twardowskiego, Marcina Błażewicza, Włodzimierza Kotońskiego i Alicji Gronau. Podczas sześciu koncertów zabrzmią ich utwory solowe i kameralne.
Wszystkie koncerty odbywają się w sali koncertowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie o godzinie 18.00.

Read more


W 2003 roku w pałacu w Radziejowicach odbył się pierwszy koncert reaktywowanego Kwintetu Warszawskiego, w którym przed laty występowali tak znakomici muzycy, jak Szpilman, Gimpel, Wroński, Kamasa i Ciechański. Obecnie ze starego składu pozostał tylko altowiolista Stefan Kamasa, dołączyli zaś do niego skrzypkowie Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Bąkowski, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski i pianista Krzysztof Jabłoński.
Kwintetu Warszawskiego będzie można posłuchać we wtorek, 13 grudnia 2005 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie:
Kazimierz Wiłkomirski Aria na wiolonczelę i fortepian
Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34
Johannes Brahms Kwintet fortepianowy f-moll op. 34


Krzysztof Kilian i Justyna Rekść-Raubo (Zarząd FUNDACJI MUZYKI aukso) zapraszają do GALERII MUZYKI aukso na czwartą część prawykonań utworów zamówionych przez "FUNDACJĘ MUZYKI aukso" w ramach programu "Muzyczny sejsmograf". Tym razem usłyszymy najnowsze utwory Jacka Grudnia i Pawła Mykietyna napisane dla zespołu NONSTROM. Koncert odbędzie się w środę, 14 grudnia 2005 roku o godz. 20.05 w Sali Zygmuntowskiej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Będzie to recital zespołu NONSTROM, który dokładnie w dziewiątą rocznicę pierwszego koncertu serii „NONSTROM prezentuje” wystąpi z programem polskiej muzyki współczesnej. Podczas koncertu wykonane zostaną także m.in. Ptaki Włodzimierza Kotońskiego, Muzyczka IV Henryka Mikołaja Góreckiego i Polichromie Zygmunta Krauzego.
„Muzyczny sejsmograf” to program „FUNDACJI MUZYKI aukso” zainicjowany w roku 2004, łączący i rozszerzający dotychczasowe działania z zakresu propagowania muzyki współczesnej. FUNDACJA ściśle współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie mieści się jej siedziba. Zadaniem jej na terenie Zamku jest prezentacja najoryginalniejszych nurtów współczesnej twórczości muzycznej i kreatywnego wykonawstwa. Stawia sobie za cel inspirowanie powstawanie nowej muzyki i proponowanie niekonwencjonalnych form kontaktu z muzyką, poszukując wzajemnych oddziaływań sztuki, techniki i informacji. Przez autorskie cykle koncertowe „NONSTROM prezentuje” i „GALERIA MUZYKI aukso” w Zamku Ujazdowskim udaje się rozwijać działalność stałej estrady prezentującej muzykę współczesną, estrady stworzoną przed kilkoma laty właśnie przez zespół NONSTROM. Godnym zauważenia jest fakt, że jest to jedyna tego rodzaju - promująca sztukę współczesną w ciągu całego roku - muzyczna scena w Warszawie, która działa dzięki systematycznemu wsparciu ze strony samorządu warszawskiego. W wyniku działania „Sejsmografu” powstają nowe dzieła takich twórców, jak: Marcin Bortnowski, Cezary Duchnowski, Adam Falkiewicz, Aleksandra Gryka, Dobromiła Jaskot, Weronika Ratusińska, Paweł Szymański, Leszek Możdżer, Andrzej Bauer, DJ m.bunio.s., Sławek Jaskułke, Szabolcs Esztenyi, Hanna Kulenty, Paweł Mykietyn i Jacek Grudzień.


Oratorium na Boże Narodzenie do słów Katarzyny Kryśków z muzyką Fryderyka Stankiewicza, skomponowane na zamówienie Filharmonii Kaliskiej zostanie zaprezentowane w ramach cyklu „Prezydent Miasta Kalisza zaprasza” w dniu 16 grudnia 2005 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Wykonawcami będą połączone kaliskie chóry dziecięce oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.


Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Wydział Edukacji Muzycznej, Katedra Chóralistyki i Prowadzenia Zespołów w dniach 16-18 grudnia 2005 roku organizują III Międzynarodowy Turniej Chóralny „W stronę polifonii” .Trzydniowy przegląd zakończy się uroczystym koncertem w Sali Oratorium Marianum 18 grudnia 2005 roku o godzinie 20.00 (wstęp wolny).
Ideą turnieju jest konfrontacja umiejętności młodych chórmistrzów, różnych metod pracy z zespołem chóralnym, jak również integracja środowiska muzycznego krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do III Międzynarodowego Turniej „W stronę polifonii” zakwalifikowano, zgodnie z regulaminem, 16 osób. Wystąpią reprezentanci następujących krajów: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Najmłodszym jest 19-letni uczestnik - Imants Marcis, rekomendowany przez Wyższą Szkołę Chóralistyki w Rydze. Wrocławski ośrodek reprezentują: Anna Grabowska, Katarzyna Sorokanycz i Maciej Wojciechowski - rekomendowani przez Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ponadto przyjadą uczestnicy z Katowic, Krakowa i Bydgoszczy. Uczestników Turnieju ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Zofii Krasnodębskiej-Urbanyi (Wrocław).


Dwadzieścia kolęd Witolda Lutosławskiego na sopran, chór żeński i orkiestrę zabrzmi w piątek, 16 grudnia 2005 roku o godz. 19:30 (powtórzenie 17 grudnia o godz. 18:00) w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu znakomitej polskiej sopranistki Iwony Hossy oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Żeńskiego Filharmonii Narodowej pod batutą Grzegorza Nowaka – dyrektora artystycznego Filharmonii Poznańskiej. Ponadto w programie I Koncert fortepianowy i Totentanz Ferenca Liszta w interpretacji ulubieńca warszawskiej publiczności, wybitnego argentyńskiego pianisty Nelsona Goernera oraz Uwertura do opery "Moc przeznaczenia" Giuseppe Verdiego. Przed piątkowym koncertem Filharmonia zaprasza na ostatnie w tym roku wprowadzenie przygotowane przez Adama Suprynowicza z Polskiego Radia.


Na X Rotariański Koncert Bożonarodzeniowy pt. Miłość w muzyce zaprasza w dniu 17 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu. W interpretacji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod dyrekcją Józefa Wiłkomirskiego usłyszymy kolędy polskie w opracowaniu dyrygenta i kompozytora Józefa Wiłkomirskiego oraz fragmenty z oper Carmen Bizeta, Orfeusz i Eurydyka Glucka, Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Pieśń Solwejgi z suity Peer Gynt Grieg i dwie uwertury - operetki Orfeusz w piekle Offenbacha i uwerturę-fantazję Romeo i Julia Czajkowskiego.


Koncert charytatywny krakowskiego Chóru Polskiego Radia odbędzie się w dniu 17 grudnia 2005 roku o godz. 19.45 w Kościele SS. Norbertanek na Salwatorze (ul. Kościuszki 88) w Krakowie. Wystąpi organista Andrzej Białko, a Chór poprowadzi Włodzimierz Siedlik. W programie kompozycje Pawła Sydora (Ave Verum, Salve Regina, Kyrie i Feliksa Nowowiejskiego (Psalm „Ojczyzna”, Missa pro pace op. 49 nr 3). Podczas koncertu odbędzie się kwesta na rzecz chorej Jolanty Wagi – artystki Chóru Polskiego Radia.


Dnia 18 grudnia 2005 roku o godzinie 19.30 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbędzie się koncert Duetu ElettroVoce (Agata Zubel i Cezary Duchnowski) w ramach „SMOff – Sceny Muzycznego Offu”. Organizatorem koncertu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
W programie:
Hiromi Ishii Polymorphia
Agata Zubel Opowiadania
ElettroVoce Szymborskie improwizacje - premiera polska (30 minut)
Cezary Duchnowski monada 3
Cykl Szymborskie improwizacje jest częścią projektu inspirowanego poezją Wisławy Szymborskiej. Powstał on na zamówienie Instytutu Polskiego w Rzymie. Tam też odbyło się prawykonanie, w którym oprócz duetu ElettroVoce uczestniczyli włoscy artyści: Lisa Ferlazzo Natoli, Gianni Trovalusci, Gianluca Ruggeri. W utworze wykorzystano wiersze: Pejzaż, Akrobata, Utopia, Na wieży Babel, Liczba Pi, Jarmark Cudów, W rzece Heraklita, Niektórzy lubią poezję.

Read more


Kolejny koncert z cyklu Muzyczne Pory Roku ZIMA 2005, organizowanego przez Warszawski Oddział Związku Kompozytorów Polskich, odbędzie się 19 grudnia 2005 roku w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (przy Al. Solidarności 76A). Podczas koncertu wykonane zostaną pieśni współczesnych kompozytorów warszawskich w interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.
Szczegółowy program: Wyk.: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Jan Łukaszewski – dyrygent

Bilety w cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy) do nabycia w kościele na pół godziny przed koncertem


Programy muzyczne na antenie Programu 2 TVP
do końca grudnia 2005

Read more


Dnia 20 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej z recitalem mistrzowskim zatytułowanym Pamięci Artura Rubinsteina wystąpi łotewska pianistka izraelskiego pochodzenia - Dina Yoffe.
Każdego dnia mijają go na ulicy Piotrkowskiej tysiące przechodniów. Łodzianie przyzwyczaili się już do jego obecności; przeważnie przechodzą obojętnie, ewentualnie zerkając w jego stronę. O wiele większe zainteresowanie budzi wśród przyjezdnych – zatrzymują się, przysiadają, przykładają dłonie do fortepianu, robią pamiątkowe zdjęcia, czasem wrzucą symboliczną „złotówkę”, aby usłyszeć fragment koncertu lub walca F. Chopina w jego wykonaniu. Tuż obok, na frontalnej części kamienicy znajduje się tablica informująca, że w tym domu urodził się Artur Rubinstein. 20 grudnia warto się zatrzymać choć na chwilę w tym jakże charakterystycznym miejscu na ulicy Piotrkowskiej. Tego dnia minie bowiem kolejna rocznica śmierci wielkiego łodzianina, jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku – Artura Rubinsteina (zmarł on w 1982 roku w Genewie). Każdego roku o tej porze Filharmonia Łódzka, która już od 21 lat nosi jego imię, organizuje specjalny koncert zatytułowany "Pamięci Artura Rubinsteina”.

Read more


Dnia 20 grudnia 2005 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu podczas Koncertu Bożonarodzeniowego z cyklu Prezydent miasta Kalisza zaprasza odbędzie się światowe prawykonanie Oratorium „Na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza do słów Katarzyny Kryśków, utworu napisanego na zamówienie Filharmonii Kaliskiej. Wystąpi Katarzyna Jagiełło – śpiew, Mieczysław Szcześniak – śpiew, Chór Szkół Nazaretańskich w Kaliszu (Siostra Karen Trafankowska, przygotowanie chóru), Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kaliszu (Maria Pawelec, przygotowanie chóru) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Read more


Fundacja Pro Academia Narolense zaprasza na Koncert Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniu 27 grudnia 2005 roku o godz. 18.00 w Kościele w Narolu. Wystąpi Władysław Kłosiewicz – klawesyn oraz Kwartet Prima Vista. W programie: Concerto Grosso op. 6 nr 8 Antonio Corelliego, Concerto Grosso op. 8 nr 6 Giuseppe Torrelliego, Concerto Grosso op 1. nr 11 Pietro Antonio Locatelliego i Suite „Don Quichote” Georga Philippa Telemanna.


W czwartek, 29 grudnia 2005 roku, o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Dworek „Białoprądnicki” w Krakowie odbędzie się recital gitarowy Łukasza Pietrzaka, organizowany w ramach cyklu Wieczory Gitarowe. Koncert poprowadzi pomysłodawca i gospodarz projektu - Paweł Kwaśny (na zdjęciu).
W programie recitalu Łukasza Pietrzaka znajdzie się klasyka (Bach, Dowland, Walton, Brouwer), muzyka latynoamerykańska, standardy jazzowe i samby w aranżacjach gitarzysty.
Co miesiąc w ostatni czwartek miesiąca Paweł Kwaśny, absolwent klasy gitary w Institut fur Musik w Otto von Gurericke Universitat w Magdeburgu, a obecnie student krakowskiej Akademii Muzycznej, zaprasza artystów polskich i zagranicznych grających solo oraz w różnorodnych zespołach, ale zawsze z udziałem gitary. Celem wieczorów jest popularyzacja tego pięknego, a wciąż mało znanego instrumentu. Oprócz muzyki klasycznej, prezentowana będzie również tradycyjna muzyka różnych krajów, na przykład Ameryki Łacińskiej czy Hiszpanii. Gitara wystąpi nie tylko jako instrument solowy, ale także jako akompaniament skrzypiec, klarnetu czy śpiewu.


Na Koncert sylwestrowy - w dniu 31 grudnia 2005 roku o godz. 19.00 i Koncert noworoczny - 1 stycznia 2006 roku o godz. 17.00 zaprasza Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku. Oba koncerty zatytułowane Tylko Tango! wypełnią tanga Astora Piazzolli oraz polskich kompozytorów (m.in. Warsa, Petersburskiego, Szpilmana). Usłyszymy je w interpretacji znanego polskiego skrzypka - Krzysztofa Jakowicza oraz Quintetu Tangata (wszyscy na zdjęciu), przy udziale solistów Baletu Opery Bałtyckiej.
Program szczegółowy:
  • tanga Astora Piazolli z cykli: Pory roku, Anielski, Silfo y Ondina
  • tanga polskie w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego:
    - Graj, skrzypku, graj Władysława Lidauera,
    - Całuję twoją dłoń, Madame Ralpha Erwina,
    - Umówiłem się z nią na dziewiątą Henryka Warsa,
    - Pamiętam twoje oczy Zygmunta Karasińskiego,
    - W małym kinie Władysława Szpilmana,
    - Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem Zygmunta Karasińskiego,
    - Już nigdy Jerzego Petersburskiego,
    - Serce matki Zygmunta Karasińskiego,
    - Złociste chryzantemy Zbigniewa Maciejowskiego,
    - Ta ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego