Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Marcowe rocznice

  • 1 marca - 20 urodziny świętuje kompozytor i wiolonczelista Jacek Wiktor Ajdinović

  • 2 marca - 40 urodziny obchodzi pianista Krzysztof Jabłoński

  • 7 marca - mija 10 rocznica śmierci wiolonczelisty, dyrygenta, kompozytora i pedagoga Kazimierza Wiłkomirskiego (1900-1995)

  • 12 marca - przypada 85 rocznica urodzin kompozytorki i pedagog Janiny Garści (1920-2004)

  • 13 marca - 45 urodziny obchodzi kompozytor Jan Muranty

  • 15 marca - 70 urodziny świętuje kompozytorka Teresa Bancer

  • 16 marca - 45 urodziny obchodzi Henryk Jan Botor, kompozytor i organista. Tego dnia mija również 95 rocznica urodzin kompozytora Konrada Pałubickiego (1910-1992)

  • 17 marca - urodziny świętują dwaj kompozytorzy: 80 urodziny obchodzi Tadeusz Prejzner, a 45 Zbigniew Kozub. Tego dnia przypada też 80 rocznica urodzin kompozytora Józefa Podobińskiego (1925-1993)

  • 18 marca - 40 urodziny obchodzi kompozytor, perkusista i pianista Zbigniew Łowżył

  • 22 marca - 70 urodziny obchodzi muzykolog Ireneusz Pawlak

  • 27 marca - 60 urodziny obchodzi altowiolista Artur Paciorkiewicz
  • 28 marca - 40 urodziny świętuje kompozytor Michał Zieliński


Dnia 1 marca 2005 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Urodzinowy Fryderyka Chopina, organizowany tradycyjnie od czterech lat przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową. Wystąpi światowej sławy pianista, zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina - Dang Thai Son. Na program jego występu solowego złożą się utwory Chopina i Debussy’ego - kompozytorów za interpretacje których artystę spotykają najwyższe słowa uznania zarówno ze strony krytyków jak i melomanów.
Obchody rocznicy urodzin kompozytora przedłużone zostaną o kolejny dzień. 2 marca 2005 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert z cyklu Laureaci "Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków" w Konkursach Chopinowskich. Dang Thai Son wykona z Polską Orkiestrą Radiową, pod batutą Jana Krenza Koncert f-moll op.21 Fryderyka Chopina i Balladę Fis-dur op.19 Gabriela Fauré. Ponadto w programie koncertu: Antoni Mildwid/Jan Krenz - Sinfonia concertante na obój i orkiestrę (Mariusz Pędziałek - obój)
Manuel de Falla - II Suita z baletu Trójgraniasty kapelusz.
Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem patronat nad tymi wydarzeniami obejmie Minister Kultury Waldemar Dąbrowski.


W Filharmonii Narodowej w Warszawie do 5 marca 2005 roku można oglądać wystawę Od Warszawskiej do Narodowej poświęconą ponad stuletniej historii Filharmonii. Wystawa została przygotowana przez Zakład Muzyczny Biblioteki Narodowej z okazji 50. rocznicy pierwszego koncertu w odbudowanym gmachu Filharmonii, który odbył się 21 lutego 1955 roku. Ten uroczysty koncert wyznaczył nowy etap w działalności Filharmonii Warszawskiej, której nadano tego dnia miano Filharmonii Narodowej.


W Filharmonii Poznańskiej 4 marca 2005 roku, o godz. 19.00 odbędzie się Koncert symfoniczny zorganizowany w 70 rocznicę inauguracji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, która miała miejsce 3 marca 1935 roku. Wystąpią połączone orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Berliner Symphoniker pod dyrekcją Grzegorza Nowaka oraz skrzypek - Piotr Milewski.
W programie:
Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna "Bajka"
Henryk Wieniawski - I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14
Sergiusz Rachmaninow - Tańce symfoniczne op. 45


Dnia 4 marca 2005 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert powięcony twórczości Bogusława Schaeffera.

Wystąpią: Jolanta Bartosiak - altówka, Jan Peszek - aktor, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego.
W programie koncertu utwory Bogusława Schaeffera: Dziewięć studiów na tematy Maxa Ernsta na orkiestrę kameralną (prawykonanie), Koncert na altówkę i orkiestrę (prawykonanie), Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego.


W Teatrze Wielkim w Poznaniu dnia 5 marca 2005 roku odbędzie się premiera inscenizacji opery Dmitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera Gracze według Mikołaja Gogola. Szostakowicz komponował operę w latach 1941-42, a prawykonanie koncertowe niedokończonej wersji odbyło się w Moskwie 18 września 1978 roku. Wystąpił wówczas chór i orkiestra Moskiewskiej Opery Kameralnej. W latach 1980-81 Krzysztof Meyer uzupełnił operę Szostakowicza i w tej wersji została ona po raz pierwszy wykonana w Wuppertaler Bühnen 12 czerwca 1983 roku. Reżyserem obecnej premierowej inscenizacji w Teatrze Wielkim w Poznaniu jest Maciej Prus, autorem scenografii - Paweł Wodziński, natomiast kierownictwo muzyczne spektaklu objął Wiktor Lemko.


Koncert z cyklu Muzyka miast polskich - Poznań odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie, 6 marca 2005, o godz. 18.00. Wykonawcy: Iwona Hossa - sopran, Jarosław Bręk - bas-baryton i Andrzej Tatarski - fortepian, Accademia dell'Arcadia. W programie koncertu usłyszymy utwory: J. Astriaba, W. Dankowskiego, A. Fenglera, Feyera, A. Haczewskiego, A. Koszewskiego, J. Młodziejowskiego, F. Nowowiejskiego, I. J. Paderewskiego, T. Szeligowskiego. Cykl Muzyka miast polskich został zainicjowany w styczniu 2005 roku.


Dnia 7 marca 2005 roku o godz. 19 w Warszawie, w Sali koncertowej im. Józefa Elsnera w Dziekance (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60) odbędzie się Koncert z cyklu Muzyczne Pory Roku ZIMA 2005. Organizatorami koncertu są: Związek Kompozytorów Polskich (Oddział Warszawski) i Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie. Wystąpią: Krzysztof Bąkowski - skrzypce i Szabolcs Esztényi - fortepian.
Program koncertu:
Tomasz Sikorski Sonant na fortepian
Jerzy Kornowicz Nieustanne rzeczy wirowanie na skrzypce
Zbigniew Wiszniewski Bicinium na fortepian
Aleksander Kościów Hyalia I-VI na skrzypce i fortepian
Szabolcs Esztényi Bez tytułu na fortepian
Tadeusz Wielecki Przędzie się nić... na skrzypce
Zbigniew Penherski 2 Preludia z cyklu 4 Preludia na fortepian
Zbigniew Bagiński Folk Studies na fortepian
Zbigniew Bargielski Nokturn 81 na skrzypce i fortepian


Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" w Krakowie zaprasza na imprezy cykliczne: Muzyczne Czwartki (organizowane dwa razy w miesiącu) i Spotkanie z operą i nie tylko (odbywające się raz w miesiącu). W ramach Muzycznych Czwartków 10 marca 2005, o godz. 18.00 wystąpią: Marta Abako - sopran, Witold Wrona - tenor, Mariola Cieniawa - fortepian. W programie usłyszymy m. in. utwory: G. Pucciniego, S. Moniuszki, E. Kalmana, F. Lehara, A.L. Webbera i G. Gershwina.
Natomiast 15 marca 2005, o godz. 18.00 odbędzie się Spotkanie z operą i nie tylko zatytułowane „Księżniczka operetki w krainie walca”. Znane arie w rytmie walca wykonają: Ewa Warta-Śmietana - sopran, Jan Migała-baryton, przy fortepianie towarzyszyć im będzie Małgorzata Westrych.


W piątek, 11 marca 2005 roku, o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w podwójnej roli - skrzypka i dyrygenta orkiestry wystąpi
Jan Stanienda. W programie:
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery 'Wesele Figara'
Joseph Haydn – Symfonia D-dur nr 104 'Londyńska'
Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku op. 8


Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Koncert kompozytorski studentów klasy kompozycji Profesora Zbigniewa Bagińskiego, w piątek, 11 marca 2005, o godz. 19:00. W programie utwory: Urszuli Dąbrowskiej, Andrzeja Borzyma, Andrzeja Kopcia, Pawła Sommera i Przemysława Zycha.




Już po raz jedenasty, w dniach 11-13 marca 2005 roku, w Bazylice Katedralnej w Płocku, odbędzie się Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Festiwal nawiązuje do bogatej tradycji muzycznej Płocka i ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta najstarszych zabytków religijnej kultury muzycznej.

  • 11 marca 2005, godz. 19.00
    Schola Sanctae Crucis
    Polska - Warszawa
    Ciemne Jutrznie Wielkiego Piątku
  • 12 marca 2005 roku, godz. 19.00
    Ensemble Nimmersělich
    Niemcy - Lipsk
    Sumer Zeitt
    (Pieśni wiosenne i letnie XIII - XV w.)
  • 13 marca 2005 roku
    LaReverdie
    Włochy - Wenecja
    Historia Sancti Eadmundi
    (Liturgia dramatyzowana - Dramat liturgiczny)


Premiera Double Concerto na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową - kompozycji Stanisława Drzewieckiego, odbędzie się 11 marca 2005 roku, o godz. 18:30, w Filharmonii Koszalińskiej. Utwór powstawał w latach 2002 – 2005 pod wpływem wrażeń z kolejnych podróży koncertowych. Wielu bezcennych rad młodemu twórcy, podczas pracy nad utworem udzielili Anna Ignatowicz-Glińska w zakresie kompozycji i Zygmunt Rychert w zakresie formy koncertowej. Ostateczny kształt kompozycja uzyskała na początku 2005 roku.
Stanisław Drzewiecki znany dotąd przede wszystkim, jako wybitnie utalentowany pianista coraz częściej prezentuje publiczności swoje własne kompozycje. Początkowo były to utwory na fortepian solo jak np. Preludium Insect napisane na konkurs Eurowizji w Bergen, później pojawiła się Pieśń o Ziemi na głos z fortepianem dedykowana Marcinowi Nałęcz-Niesiołowskiemu i muzyka do spektaklu Król Olch wg J. W. Goethego dla warszawskiego Teatru „Lalka”. Stanisław Drzewiecki skomponował także z myślą o swojej koleżance skrzypaczce Marii Machowskiej Fantazję e-moll, Temat i VIII wariacji oraz Balladę na skrzypce i fortepian, które wspólnie wykonywali na Festiwalach Muzycznych w Polsce, Portugalii i USA.
Podczas premierowego wykonania Double concerto solową partię skrzypiec wykona Maria Machowska, a partię fortepianu - kompozytor (oboje na zdjęciu). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Petera Dabrovskiego.


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na koncert z cyklu Laureaci "Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków" w Konkursach Chopinowskich. Koncert odbędzie się 13 marca 2005 roku, o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpi Fou Ts'ong, który zaprezentuje utwory Josepha Haydna i Fryderyka Chopina na fortepianie firmy Erard z 1849.


Koncert Nadzwyczajny z okazji Jubileuszu 75-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się 14 marca 2005 roku, o godz. 18.00, w Filharmonii Śląskiej. Wystąpią: Anna Noworzyn - sopran, połączone Chóry Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego, pod dyrekcją Gabriela Chmury. W programie: Karol Szymanowski Uwertura Koncertowa op. 12, Francis Poulenc Gloria na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę, Maurice Ravel La Valse.


9. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Warszawa, 15-25 marca 2005

Kolejna, dziewiąta edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, organizowanego przez Elżbietę Penderecką, odbędzie się w dniach 15-25 marca 2005 roku, już po raz drugi w Warszawie. Punkt centralny festiwalu stanowić będzie jak zawsze muzyka Ludwiga van Beethovena - sonaty i kwartety, koncerty, uwertury i symfonie, muzyka oratoryjna i operowa - w wykonaniu artystów wysokiej światowej rangi, w tym roku połączonych naczelną ideą wyrażoną przez tytuł: Beethoven między muzyką Północy i Południa. Oto jak Mieczysław Tomaszewski, członek Rady Programowej Festiwalu, ją opisał:
Życie kompozytora rozegrało się między niemieckim Bonn a austriackim Wiedniem, między miejscem rodzinnym, a tym, w którego muzyczną tradycję wpisał się Beethoven bez reszty. Jego sztukę inspirowała w równym stopniu Północ, co Południe Europy, w równym stopniu „faustyczna” kultura krajów nordyckich skupionych wokół Morza Północnego, co przeniknięta duchem antyku - tak „apollińskim” jak i „dionizyjskim” - kultura śródziemnomorska. Bliskim był mu tak Szekspir jak i Homer. W jego dziełach, ukształtowanych przez „południową” homofonię, jakże często - szczególnie w ostatniej fazie twórczości - dochodzi do głosu „północny” kontrapunkt i sztuka fugi. Jego muzyka - poruszająca dramatycznym heroizmem a zachwycająca i wzruszająca głębokim liryzmem - przynosi doskonałą jedność obu tych wielkich europejskich tradycji.
Nie tylko na twórczość autora
Chrystusa na Górze Oliwnej, ale na całe dzieje sztuki europejskiej spojrzeć można jako na dzieje wzajemnego przenikania się i wymiany elementów Północy i Południa. W każdej fazie historii muzyki i na każdym obszarze europejskiej kultury oba te „syndromy cech” dochodziły do głosu - nawzajem sobie przeciwstawione lub zespolone. Dzieje muzyki kształtowane były przecież zarazem przez sagi Północy i romanse Południa, przez motety niderlandzkie i włoskie madrygały. Twórców Północy fascynowało nierzadko Południe, a tych z Południa przyciągała Północ. Purcell komponuje Dydonę, Haydn - Pieśni angielskie, Czajkowski pisze - Kaprys włoski, Verdi – operę Macbet. Nierzadko też pociągała kompozytorów próba uchwycenia środkami muzycznymi samej różnicy charakterów. Wśród utworów Mendelssohna znaleźć więc można, na przykład, tak Symfonię „włoską” jak i „szkocką”. Franciszek Liszt jest nie tylko autorem Symfonii „dantejskiej” lecz także Symfonii faustowskiej. Ale przede wszystkim: komponowano muzykę, która wyrażała klimat, charakter i ducha swego własnego „miejsca na ziemi”. W ten sposób powstawały utwory takie, jak Finlandia Sibeliusa, Rapsodia litewska Karłowicza czy Manuela de Falli Noce w ogrodach Hiszpanii...
IX Festiwal Wielkanocny imienia Beethovena przyniesie muzykę, która ma szanse uświadomić nam ową wspaniałą podwójność naszego europejskiego rodowodu, dać do myślenia nad dziedzictwem „romantycznej” Północy i „klasycznego” Południa. Ale przede wszystkim: ofiaruje nam muzykę, która jest zdolna nas porwać i poruszyć, zafascynować i zachwycić.

Read more


FRYDERYKI 2004 - ZWYCIĘZCY

Uroczystość wręczenia nagród polskiej Akademii Fonograficznej - FRYDERYK 2004 odbyła się 15 marca w warszawskim salonie prasowym Traffic Club. Do edycji FRYDERYK 2004 nadesłano zgłoszenia 72 albumów muzyki poważnej, spośród których wyłoniono zwycięzców w siedmiu kategoriach.

NAGRODY FRYDERYK 2004 W KATEGORII
MUZYKA POWAŻNA:


Album Roku MUZYKA KAMERALNA
  • CHAUSSON (Radio Katowice SA)
    Kompozytor: Ernest Chausson
    Soliści: Bruno Canino, Piotr Pławner
    Orkiestra/Zespół: Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik
    Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska

Album Roku MUZYKA SOLOWA
  • Wieczór organowy w Filharmonii Lubelskiej (DUX)
    Kompozytor: Tabulatura Jana z Lublina, Mieczysław Surzyński, Feliks Nowowiejski, Juliusz Łuciuk, Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, César Franck, Olivier Messiaen
    Soliści: Joachim Grubich - organy
    Reżyser nagrania: Marcin Domżał, Lech Tołwiński

Album Roku MUZYKA WOKALNA
Album Roku MUZYKA ORKIESTROWA
  • RACHMANINOV - Piano Concertos Nos. 1 & 2 - Krystian Zimerman - piano (Deutsche Grammophon/Universal Music)
    Kompozytor: Sergiusz Rachmaninov
    Soliści: Krystian Zimerman - fortepian
    Orkiestra/Zespół: Boston Symphony Orchestra
    Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Seiji Ozawa

Album Roku MUZYKA WSPÓŁCZESNA
  • LUTOSŁAWSKI (Hybrydowa wersja SACD & CD) - Koncert na orkiestrę, Chantefleurs et Chantefables, Wariacje na temat Paganiniego (BeArTon)
    Kompozytor: Witold Lutosławski
    Soliści: Olga Pasiecznik - sopran, Janusz Olejniczak - fortepian
    Orkiestra/Zespół: Sinfonia Varsovia
    Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
    Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak, Julita Emanuiłow, Andrzej Lupa

Album Roku Nagrania Archiwalne
Album Roku Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej:
  • PADEREWSKI - Manru (DUX)
    Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
    Soliści: Taras Ivaniv, Ewa Czermak, Barbara Krahel, Agnieszka Rehlis, Radosław Żukowski, Maciej Krzysztyniak, Zbigniew Kryczka, Dorota Dutkowska, Andrzej Kalinin
    Orkiestra/Zespół: Chór i Orkiestra Opery Dolnośląskiej
    Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Ewa Michnik
    Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński
  • SZYMANOWSKI - Complete Songs for Voice and Piano (Channel Classics)
    Kompozytor: Karol Szymanowski
    Soliści: Piotr Beczała, Juliana Gondek, Urszula Kryger, Iwona Sobotka, Reinild Mees
    Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Reinild Mees, C. Jared Sacks
    Reżyser nagrania: C. Jared Sacks


Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na Nadzwyczajny koncert promocyjny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, ktróry odbędzie się 17 marca 2005, o godz. 19:00. Wystąpią pianiści: Yuko Kawai, Jan Krzysztof Broja i Jeffrey Swann. Program koncertu wypełnią następujące utwory Fryderyka Chopina:
- Lento con gran espressione cis-moll WN 37 (wersja wcześniejszego autografu)
- Sonata b-moll op. 35
- Koncert e-moll op. 11 w wersji na fortepian solo
- Scherzo b-moll op. 31 nr 2
- 3 Nokturny op. 9: b-moll, Es-dur, H-dur
- Nokturn fis-moll op. 48 nr 2
- Scherzo E-dur op. 54 nr 4


Dnia 18 marca 2005 roku, o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu odbędzie się uroczysty Koncert Wielkanocny podczas którego zostanie wykonane: Stabat Mater na orkiestrę smyczkową i kotły Miłosza Magina oraz Siedem słów Chrystusa na Krzyżu - oratorium Josepha Haydna. Organizatorem koncertu jest Filharmonia w Kaliszu.


Od dwóch lat w Krakowie w pierwszych dniach wiosny organizowane są spotkania dziecięcych zespołów kameralnych pod nazwą "Wiosna Młodych Kameralistów". Idea wspólnego wykonywania muzyki, zabawy dźwiękami, czerpania radości z malowania obrazów muzycznych przez dzieci szybko znalazła rzesze zwolenników. W marcu 2004 roku odbył się już II Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych. Aby umożliwić jeszcze lepsze przygotowanie się do kolejnego konkursu, którego trzecia edycja odbędzie się w 2006 roku, w dniach 18 - 20 marca 2005 zostanie zorganizowany I Kurs Mistrzowski połączony z Festiwalem Dziecięcych Zespołów Kameralnych.
Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich uczniów, którzy tworzą zespoły kameralne: pianistów, smyczkowców, ale też grających na instrumentach dętych, gitarze itd. Uczestnicy w trakcie kursu będą mogli zdobyć nowe doświadczenia i wiedzę od wspaniałych Mistrzów, którymi będą Kaja Danczowska i Kevin Kenner. Większość imprez odbywa się w najpiękniejszej sali kameralnej Krakowa "Floriance".

Harmonogram Wiosny Młodych Kameralistów 2005

  • 18 marca (piątek)
    KURS MISTRZOWSKI Dziecięcych Zespołów Kameralnych
    8.30 Rozpoczęcie Kursu Mistrzowskiego
    9.00 - 12.55 Zajęcia kursowe
    14.30 - 17.55 Zajęcia kursowe
    18.30 Uroczysta inauguracja (nadanie „Złotych Gryfów”)
    Lindsay Davidson (Szkocja) - dudy szkockie
    Lilianna Kosiorowska-Wysocka - harfa
    Paweł Wójtowicz - skrzypce
    Ryszard Haba - perkusja


  • 19 marca (sobota)
    9.00 - 12.55 Zajęcia kursowe
    14.30 - 17.55 Zajęcia kursowe
    18.30 Koncert uczestników kursu


  • 20 marca (niedziela)
    FESTIWAL Dziecięcych Zespołów Kameralnych
    8.30 - 9.00 Rozpoczęcie festiwalu
    9.00 - 17.15 Przesłuchania festiwalowe
    18.00 Zakończenie Wiosny Młodych Kameralistów
    Uroczysty koncert Mistrzów
    Kaja Danczowska - skrzypce
    Kevin Kenner (USA) - fortepian


  • Pełne informacje o Festiwalu i Kursie znajdują się na stronie internetowej Wiosny Młodych Kameralistów: http://www.konkurskam.prv.pl/.


    Dnia 18 marca 2005 roku, o godz. 19.00, w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert zatytułowany ALBUM POLSKI. Wystąpią: Krzysztof Bąkowski - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, pod dyrekcją Jacka Rogali. Program koncertu wypełnią utwory polskich kompozytorów:
    B. Kowalskiego-Banasewicza Symfonia okręgów, G. Bacewicz I Koncert skrzypcowy, M. Karłowicza Odwieczne pieśni oraz H. Wieniawskiego Legenda.


    Międzynarodowy Festiwal "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej

    Stowarzyszenie "Musica Sacra" zaprasza na Międzynarodowy Festiwal "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Festiwal zainaugurowany zostanie w Niedzielę Palmową - 20 marca 2005, o godz. 19.00 Koncertem wielkopostnym. Podczas koncertu usłyszymy utwór Włodka Pawlika Misterium "Stabat Mater": Stabant iuxta crucem, Miserere, Ubi caritas, Kyrie, O vos omnes, Stabat Mater, Ave verum, Ave Maria, Oremus, Sequentia.
    Projekt prezentowany był już 12-krotnie w ramach wielu festiwali m.in. Wratislavia Cantans w Kościele św. Elżbiety we Wrocławiu, Kościele Mariackim w Krakowie, Kościele św. Trójcy w Gdańsku, Kościele Farnym w Poznaniu, Kościele św. Rocha w Białymstoku - na zaproszenie Filharmonii Białostockiej, został wpisany przez Instytut Adama Mickiewicza do programu Roku Polskiego w Niemczech, programu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie (2005), koncertu z okazji 60. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej organizowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Rzymie.
    Wykonawcy: Włodek Pawlik – fortepian, Sebastian Gunerka – kantor, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, Paweł Łukaszewski – dyrygent.

    Kolejne koncerty w ramach Festiwalu odbędą się:


    Podczas Wielkiego Tygodnia, już po raz trzeci w Warszawie odbędzie się Festiwal Pasyjny Crucifixus est... organizowany przez Filharmonię im. Romualda Traugutta pod patronatem Jego Eminencji Księdza Kardynała Józefa Glempa - Prymasa Polski i Prezydenta Warszawy - Lecha Kaczyńskiego. Festiwal rozpocznie się w Niedzielę Palmową 20 marca i zakończy się w Wielką Sobotę 26 marca.
    Program festiwalu:
    • 20 marca, godz. 19.00, Niedziela Palmowa
      Joseph Haydn Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu
      Andrzej Ferenc - aktor, Kwartet Wilanów: Tadeusz Gadzina - I skrzypce, Paweł Łosakiewicz - II skrzypce, Ryszard Duź - altówka, Marian Wasiółka - wiolonczela
    • 21 marca, godz. 19.00, Wielki Poniedziałek
      Muzyka Pasyjna Kościoła Protestanckiego
      Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie, Tatiana Hempel - sopran, Michał Markuszewski - organy, Paweł Hruszwicki - dyrygent
    • 22 marca, godz. 19.00, Wielki Wtorek
      Tomás Luis de Victoria Requiem
      Zespół wokalny Praeter Rerum Seriem: Olga Mysłowska - cantus, Maciej Gocman - altus, Marcin Trzciński - tenor, Marcin Sobczyk - bassus, Marek Nawrocki - kierownik zespołu
      Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova: Piotr Wawreniuk - puzon, Michał Kiljan - puzon, Robert Krajewski - puzon, Małgorzata Feldgebel - fidel, Krzysztof Owczynik - flety, Barbara Świderska - pozytyw, Jacek Urbaniak - flety, pomort, kierownik zespołu.
    • 23 marca, godz. 20.00, Wielka Środa, Bazylika Świętego Krzyża
      Gioacchino Rossini Stabat Mater
      Iwona Hossa - sopran, Anna Lubańska - mezzosopran, Adam Zdunikowski - tenor, Robert Gierlach - bas, Chór Uniwesytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod kierownictwem. Ks. Kazimierza Szymonika, Orkiestra Polskiego Radia, Łukasz Borowicz - dyrygent
    • TRIDUUM PASCHALNE
      udział w Liturgii
      - 24 marca, godz. 19.00, Wielki Czwartek - Wieczerza Pańska
      Lamentacje. Marek Bałata - śpiew, Jan Pilch - instrumenty perkusyjne
      - 25 marca, godz. 19.00, Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej
      Pasja wg św. Jana. Występują: Marcin Bosak, Jacek Bursztynowicz, Andrzej Ferenc, Krzysztof Gosztyła, Małgorzata Kaczmarska, Filip Łobodziński, Wojciech Machnicki, Adam Marszalik. Opracowanie dźwiękowe - Wojciech Mularczyk
      - 26 marca, godz. 19.00, Wielka Sobota - Wigilia Paschalna
      Ryszard Cieśla - baryton, Cantores Minores, Joseph Herter - dyrygent
    Koncerty od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Wtorku oraz Liturgie Triduum Paschalnego odbędą się w Kościele Środowisk Twórczych Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, Plac Teatralny 18. Koncert w Wielką Środę odbędzie się w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 3. Wstęp wolny.


    Opera Nova w Bydgoszczy, w dniach 22 i 23 marca 2005, o godz. 19, zaprasza na oratorium Georga Friedricha Händla Mesjasz. Bydgoska scena muzyczna jest jedyną w Polsce, która wystawia to barokowego oratorium w wersji przetransponowanej na język teatru: w kostiumach, ze scenografią i z ruchem scenicznym. Utwór składa się z trzech części: pierwsza bazuje na tekstach zapowiadających przyjście Mesjasza i o narodzinach Jezusa, druga traktuje o Męce i Zmartwychwstaniu, trzecia – mówi o Wniebowstąpieniu. Kierownictwo muzyczne przedstawienia objął Ruben Silva, a autorem inscenizacji, reżyserii i scenografii jest Ryszard Peryt.


    Dnia 23 marca 2005, o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej odbędzie się KONCERT PASYJNY w 75-tą rocznicę urodzin i jubileusz 55-lecia pracy artystycznej Zdzisława Szostaka. Podczas koncertu po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonany utwór jubilata Missa latina.
    Missa latina, czyli Msza łacińska to rozbudowana msza na duży chór, czterech solistów i wielką orkiestrę symfoniczną, w sumie 23 części na 325 stronach partytury ukończonej w sierpniu 2003 roku. Zaraz po napisaniu utworu kompozytor mówił w wywiadzie: Zbliżam się do wieku, w którym człowiek zaczyna coraz częściej spoglądać wstecz i myśleć o wieczności. Z pomysłem skomponowania mszy nosił się od wielu lat. Ostatecznie powstała kompozycja, która według Jacka Szerszenowicza (autora omówienia Mszy, które zostanie opublikowane w programie koncertowym), jest summą i ukoronowaniem dorobku twórczego Z. Szostaka: syntezą wcześniejszych doświadczeń, dziełem o największych rozmiarach i najwyższym statusie artystycznym. Warto dodać, że w kompozycji tej autor cytuje fragmenty swojej muzyki filmowej. Chciałem w ten sposób uratować je przed unicestwieniem – mówi kompozytor. – Wiadomo bowiem, że taśma celuloidowa jest krucha i bardzo szybko ulega zniszczeniu, zaś partytury poginęły. Postanowiłem zatem odtworzyć kilka fragmentów z brudnopisów i ze słuchu. Po adaptacji i dokomponowaniu partii chóru i solistów tworzą one obecnie części: Crucifixus, Sanctus, Osanna, Agnus Dei.
    Utwór wykonają: Orkiestra Symfoniczna i Chór Mieszany Filharmonii Łódzkiej, pod dyrekcją Zdzisława Szostaka oraz soliści: Anna Cymmerman (sopran), Mirosława Rezler-Rozlach (mezzosopran), Piotr Kusiewicz (tenor), Piotr Nowacki (bas).


    KAROL STRYJA IN MEMORIAM

    Koncert poświęcony pamięci wybitnego dyrygenta i pedagoga Karola Sryji odbędzie się 23 marca 2005, o godz. 18:00, w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Śląską Orkiestrę Kameralną i Chór Filharmonii Śląskiej poprowadzi znakomity dyrygent - uczeń Karola Sryji, Jan Wincenty Hawel. Partie solistów wykonają: Iwona Handzlik - sopran, Agata Kobierska - alt, Piotr Rachocki - tenor.
    W programie koncertu usłyszymy dzieła barokowe: Magnificat Antonio Vivaldiego i Dixit Dominus Domino meo HWV 232 Georga Fryderyka Haendla.

    Karol Stryja (1915 - 1998) odbył studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1951 uzyskał dyplom w klasie dyrygentury Grzegorza Fitelberga. Od 1953 do 1990 roku był związany z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pełniąc funkcje kierownika artystycznego i dyrygenta, a od 1982 dyrektora naczelnego i artystycznego. W 1979 roku zainicjował Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach i prowadził jego wszystkie edycje, aż do śmierci.


    W ramach cyklu Środa w Akademii Muzycznej w Warszawie,
    23 marca 2005, o godz. 19 odbędzie się Koncert symfoniczny Pamięci Profesora Tadeusza Paciorkiewicza, kompozytora i pedagoga warszawskiej uczelni.
    Wystąpią: Katarzyna Duda - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej, Monika Wolińska - dyrygent.
    W programie koncertu:
    Tadeusz Paciorkiewicz III Symfonia [prawykonanie], Koncert skrzypcowy
    Andrzej Dutkiewicz Szkice orkiestrowe.


    Zakończenie Roku Polskiego na Ukrainie

    W czwartek, 24 marca 2005 roku, soliści oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie wystąpią w Kijowie na scenie Narodowego Teatru Opery i Baletu. Polscy artyści wykonają operę Karola Szymanowskiego Król Roger uroczyście kończąc w ten sposób obchody Roku Polskiego na Ukrainie. W przedstawieniu wezmą udział soliści warszawskiej Opery Narodowej: m.in. Adam Kruszewski, Iwona Hossa, Ryszard Minkiewicz i Anna Lubańska, a dyrygować będzie Jacek Kaspszyk.
    Inauguracja Roku Polskiego na Ukrainie odbyła się 30 marca 2004 roku w Kijowie pod hasłem "Polska i Ukraina razem w Europie".
    Prezentacja kultury polskiej obejmowała prawie wszystkie jej dziedziny, głównie plastykę i muzykę. W ramach Roku Polskiego zorganizowano m.in. wystawę współczesnej sztuki polskiej zatytułowaną "Zanurzenia". Po kilku latach prac otwarto też Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, a w Odessie, w ramach obchodów Dni Miasta, odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza. Dużym wydarzeniem artystycznym była również premiera Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w Operze Lwowskiej.
    Na 11 kwietnia zaplanowano inaugurację "Roku Ukrainy w Polsce". Imprezy będą odbywać się w całej Polsce. Planowane są m.in. koncerty muzyki ukraińskiej w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej.


    W ramach festiwalu Warszawskiej Opery Kameralnej "Oda do Europy" na Zamku Królewskim w Warszawie w Wielki Czwartek, 24 marca 2005 roku, zabrzmi dzieło Giovanniego Paisiella La passione di Nostro Signore Gesù Cristo. Koncert został zatytułowany Z historii wielkiego muzykowania u króla Stanisława Augusta, bowiem Pasję przedstawiono ostatniemu królowi Polski Stanisławowi Augustowi, na jego zamówienie, dnia 2 kwietnia 1784 roku. Dzieło to ponownie zostało wykonane w Katedrze św. Jana w Warszawie przez solistów i zespoły Warszawskiej Opery Kameralnej, 200 lat później, 2 kwietnia 1984 roku.
    W Wielki Czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie Pasję wykonają: Agnieszka Kozłowska - Magdalena (sopran), Jan Monowid - Pietro (alt), Jerzy Knetig - Giovanni (tenor), Andrzej Klimczak - Giuseppe (bas) oraz Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, pod dyrekcją Ryszarda Zimaka.


    Misteria Paschalia 2005
    Kraków, 25-28 marca 2005

    Ideą festiwalu „Misteria Paschalia” jest prezentacja muzyki organicznie związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocą. Uzupełnienie stanowi recital mistrzowski prezentujący twórczość najwybitniejszego przedstawiciela muzyki kościoła protestanckiego – Jana Sebastiana Bacha.
    W Wielki Piątek (25 marca) będzie można usłyszeć dzieła instrumentalne i wokalno-instrumentalne włoskiego i angielskiego baroku. Podczas koncertu zabrzmi m.in. Stabat Mater Antonio Vivaldiego oraz aria He was despised z Mesjasza Georga Friedricha Händla. Jako solista wystąpi wybitny kontratenor młodego pokolenia – Brian Asawa ze Stanów Zjednoczonych. Towarzyszyć mu będzie polski zespół grający na instrumentach historycznych – Arte dei Suonatori, który wystąpi w międzynarodowym składzie pod dyrekcją Richarda Egarra.
    W Wielką Sobotę (26 marca) wystąpi znakomita sopranistka Maria Cristina Kiehr z po raz pierwszy występującym w Polsce zespołem Concerto Soave. Muzycy (ze Szwajcarii, Francji, Włoch i Argentyny) przedstawią mało znany repertuar włoskiego seicenta, przeznaczony na okres Wielkiego Tygodnia. Wśród kompozycji przewidzianych do wykonania w Krakowie znajdą się dzieła takich kompozytorów, jak: A. Incerto, D. S. Bonini, D. Mazocchi, G. P. Caprioli, G. de Macque, G. F. Marcorelli, G. Kapsberger, G. F. Sances i G. Frescobaldi.
    Tego samego dnia na płycie Rynku Głównego odbędzie się Misterium, przedstawienie stanowiące połączenie muzyki i teatru, nawiązujące do średniowiecznych tradycji. Specjalnie na tę okazję powstaje kompozycja Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstów Aleksandra Leszka Moczulskiego. Całość wyreżyseruje Jerzy Fedorowicz.
    Również w Wielką Sobotę, a także w Niedzielę Wielkanocną (27 marca) zabrzmi muzyka Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcą będzie znakomity angielski klawesynista – Richard Egarr, a na koncert złoży się komplet 6 Suit angielskich, napisanych przez Bacha podczas jego pobytu w Köten.
    W Niedzielę Wielkanocną wystąpi ponadto znakomita grupa brytyjska The Orlando Consort, która zaprezentuje program z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu. Na potrzeby tego wydarzenia przygotowany zostanie rozbudowany chór męski, który włączać się będzie we fragmenty chorałowe.
    Koncert finałowy (28 marca) to prezentacja renesansowej mszy wielkanocnej w wykonaniu angielskiego zespołu The Binchois Consort, kierowanego przez Andrew Kirkmana. Zespół specjalizuje się w rekonstrukcji i wykonywaniu renesansowej muzyki kompozytorów flamandzkich i niderlandzkich. The Binchois Consort wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

    Read more