Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Grudniowe rocznice

  • 3 grudnia – mija 110 rocznica urodzin kompozytora, organisty i pedagoga Bolesława Szabelskiego (1896-1979)
  • 5 grudnia – przypada 95 rocznica urodzin pianisty i kompozytora, tytułowego bohatera filmu Pianista Romana Polańskiego - Władysława Szpilmana (1911-2000)
  • 11 grudnia – 65 urodziny obchodzi kompozytor i pedagog Bronisław Kazimierz Przybylski
  • 19 grudnia – mija 125 rocznica urodzin dyrygenta chóralnego, pedagoga i kompozytora Wacława Lachmana (1881-1963)
  • 21 grudnia - przypada 15 rocznica śmierci pianisty, dyrygenta i kompozytora muzyki filmowej Waldemara Kazaneckiego (1929-1991)
  • 27 grudnia - 30 urodziny świętuje kompozytorka Daria Jabłońska


Koncert pieśni polskich w wykonaniu polskich artystów – solistów Metropolitan Opera Małgorzaty Walewskiej i Mariusza Kwietnia będzie można usłyszeć trzykrotnie - w trzech miastach Polski: dnia 1 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Gliwickim Teatrze Muzycznym, 3 grudnia 2006 roku o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej oraz 9 grudnia 2006 roku o godz. 19.15 w Sali Redutowej Opery Narodowej w Warszawie. Artyści, przy akompaniamencie pianistki Anny Marchwińskiej, wykonają pieśni polskie takich kompozytorów, jak: Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Tadeusz Baird, Stanisław Lipski, Jan Gall, Karol Szymanowski i Stanisław Niewiadomski.
Małgorzata Walewska to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich mezzosopranistek, laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych, gwiazda scen operowych Berlina, Rzymu, Düsseldorfu i Nowego Jorku. Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in. Placido Domingo i Luciano Pavarotti.
Mariusz Kwiecień debiutował w 1995 roku jako Figaro w Weselu Figara Mozarta na scenie poznańskiego Teatru Wielkiego. Wkrótce zaczęła się jego wielka międzynarodowa kariera. Poza Metropolitan Opera śpiewał m.in. w mediolańskiej La Scali oraz na scenach Strasburga, Wiednia i Hamburga. W Polsce znany jest m.in. z świetnych wykonań partii Don Giovanniego i Eugeniusza Oniegina w Teatrze Wielkim w Warszawie.


9. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2006

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2006, prawdziwe święto muzyki gitarowej, impreza o wymiarze międzynarodowym i jeden z największych festiwali gitarowych w naszej części Europy, odbędzie się w dniach 26 listopada – 3 grudnia 2006 roku. Już po raz dziewiąty, w ciągu 8 festiwalowych dni odbędzie się 6 wieczorów koncertowych w najlepszych salach Wrocławia (Filharmonia Wrocławska, TM Capitol, Oratorium Marianum, C.S. Impart, Akademia Muzyczna). Festiwal zainauguruje gala flamenco - ognisty taniec, gitara i śpiew w wykonaniu zespołu prosto z gorącej Hiszpanii. Ponadto wystąpi plejada uznanych gitarzystów z całego świata: Giampaolo Bandini (Włochy), Pavel Steidl (Czechy), Saša Dejanović (Bośnia i Hercegowina), Marcin Dylla (Polska) i in. W koncertowym grafiku nie zabraknie też wieczoru klubowego - w klimat czeskiego folku wprowadzi nas zespół „Njorek”. Na finał natomiast organizatorzy przygotowali prawdziwy rarytas dla fanów jazzu - Joscho Stephan Quartet - inicjatorzy trendu "Gypsy Jazz Guitar". Poza występami międzynarodowych gwiazd gitary planowane są recitale promujące młodych artystów związanych z Wrocławiem.
Oprócz koncertów odbędzie się tradycyjnie szereg imprez towarzyszących: lekcje mistrzowskie, warsztaty metodyczne, ale również wystawy instrumentów, prezentacje wydawnictw muzycznych, spotkania z artystami i inne atrakcje.

Więcej


Finał Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w dniach 27 listopada – 3 grudnia 2006 roku w Warszawie, odbędzie się w dniach 1 i 2 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczestnikom konkursu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W programie koncerty fortepianowe W. A. Mozarta: B-dur KV 450, c-moll KV 491, C-dur KV 503 i B-dur KV 595.
Koncert Laureatów odbędzie się 3 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Zamku Ostrogskich (ul. Okólnik 1) w Warszawie. Wstęp wolny.


W dniach 30 listopada - 3 grudnia 2006 roku w Warszawie już po raz trzynasty odbędzie się festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej, organizowany przez Stowarzyszenie „Laboratorium Muzyki Współczesnej” przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jego dyrektorem artystycznym jest Marian Borkowski.
Obok koncertów festiwalowych, w dniu 2 grudnia odbędzie się także debata, poświęcona tematowi: Nowa muzyka - w stronę antropologii sztuki.
Gośćmi tegorocznej edycji Laboratorium będą m.in.: Jonathan Dove (W. Brytania), Toivo Tulev (Estonia), Sukhi Kang (Korea Południowa), Jaejoon Ryu (Korea Południowa), Tetsuya Omura (Japonia), Ghenadie Ciobanu (Mołdawia), Adrian Mociulschi (Rumunia), Juan Manuel Abras (Argentyna), Thomas Müller (Niemcy) i Ada Gentile (Włochy), a także polscy artyści i muzykolodzy: Marcin Wierzbicki, Zbigniew Bargielski, Bronisław Kazimierz Przybylski, Andrzej i Magdalena Dziadek, Ryszard Osada, Sławomir Zamuszko i Artur Cieślak.

Więcej


Legendarny tancerz Vladimir Malakhov wystąpi w Operze Narodowej

Po dłuższej przerwie Teatr Wielki - Opera Narodowa wznawia 1 grudnia 2006 roku słynny balet wybitnego rosyjskiego choreografa Borisa Ejfmana Czajkowski – Misterium życia i śmierci z muzyką symfoniczną Piotra Czajkowskiego pod dyrekcją Tadeusza Strugały. Spektakl uświetni swoim gościnnym udziałem w roli tytułowej legendarny solista światowych scen baletowych Vladimir Malakhov (na zdjęciu). To pierwszy występ tego wspaniałego artysty na polskiej scenie, a towarzyszyć mu będzie w przedstawieniu dwójka innych berlińskich solistów: Ronald Savkovic jako Alter Ego Czajkowskiego i Nadja Saidakova w roli żony Czajkowskiego.
Vladimir Malakhov jest po naszym Niżyńskim, po Lifarze, Nurejewie i Barysznikowie, kolejnym wielkim tancerzem rosyjskiego baletu, który po wyjeździe na Zachód zyskał sławę legendarnego gwiazdora tańca. Urodzony na Ukrainie, a wykształcony w Moskwie, od 1992 roku tańczy za granicą. Był czołowym solistą Opery Wiedeńskiej i American Ballet Theatre w Nowym Jorku, gościł też na innych renomowanych scenach baletowych. Zasłynął jako geniusz techniczny, niezrównany talent liryczny, nazywany wręcz przez krytykę zachodnią „tancerzem stulecia”. Od 2002 roku jest gwiazdą i dyrektorem artystycznym baletu Deutsche Staatsoper unter den Linden w Berlinie.


W dniach 27 listopada – 9 grudnia 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się XIV Festiwal Audio Art / Przestrzenie Dźwięku 4.
Dziewięć dni festiwalowych będzie okazją do stworzenia wspólnej przestrzeni Festiwalu Audio Art, projektu Przestrzenie Dźwięku (wnoszącego koncerty i inne formy w kontekście różnych zjawisk kultury) i Stowarzyszenia „Turning Sounds” włączającego do programu trzy zdarzenia z Arturasem Bumšteinasem, Antanasem Jasenką i Yannisem Kyriakidesem. Festiwal wypełnią liczne gatunki artystyczne i formy prezentacji: filmy, muzyka elektroakustyczna, muzyka filmowa, instalacje, multimedia, teatr bezpostaciowy, grafika muzyczna, improwizacja, koncerty, komputery, premiery utworów, warsztaty - II Ogólnopolski Skup Dźwięków Nowych i Używanych i Audio Art Orkiestra – happening – jam-session. Wśród tematów i kontekstów znajdzie się litewska twórczość laptopowa (m.in. koncert Kwartetu Laptopowego, syntetyzującego dokonania elektroniki począwszy od brzmień studia klasycznego po zrytmizowaną posttaneczność), twórczość Bohdana Mazurka z trzech pól jego aktywności, przypomnienie filmowego wątku kompozytorskiej działalności Andrzeja Markowskiego na 20-lecie jego śmierci oraz polskie zamówienia kompozytorskie.

Więcej


Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” na zakończenie Roku Mozartowskiego oraz z okazji 40-lecia pracy artystycznej Mieczysława Gawrońskiego (na zdjęciu), dyrygenta Orkiestry Filharmonii Kaliskiej, odbędzie się w dniu 1 grudnia 2006 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Wystąpią: Katarzyna Jagiełło – sopran, Michał Wajda-Chłopicki - alt (kontratenor), Piotr Kusiewicz – tenor, Leszek Skrla - bas (baryton), Kaliski Chór Akademicki "Polifonia", Schola Cantorum Calisiensis, Akademicki Chór STRETTO i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Mieczysława Gawrońskiego. W programie koncertu: Symfonia D-dur op. 41 w stylu Mozarta Krzysztofa Meyera oraz Motet "Exultate Jubilate" i Msza C-dur KV 317 "Koronacyjna" W. A. Mozarta.

Więcej


Koncert Laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Waltorniowego i Mistrzowskiego Kursu Waltorniowego im. E. Golnika, organizowanego w ramach IV Festiwalu Waltornistów, odbędzie się w piątek, 1 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Zwycięzcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Marcina Radwańskiego, a w programie koncertu znajdzie się Koncert waltorniowy Es-dur Franza Danziego i uwertura do opery Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta.
I Ogólnopolski Konkurs Waltorniowy rozpoczął się w Łodzi w poniedziałek, 27 listopada. W turnieju biorą udział uczniowie szkół muzycznych II st. oraz studenci i absolwenci akademii muzycznych do lat 30. Do Łodzi przyjechali młodzi muzycy z Warszawy, Wrocławia, Częstochowy, Gdańska i innych miast Polski. Organizatorem konkursu jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Henryka Wieniawskiego. Orkiestra tej szkoły będzie towarzyszyć solistom podczas koncertu laureatów. Zwycięzca otrzyma w nagrodę instrument.
Kurs mistrzowski i konkurs to nie tylko możliwość artystycznej rywalizacji i spotkania muzyków z całej Polski. Impreza popularyzuje nazwisko patrona, Edwina Golnika (1919 – 1979) - utytułowanego muzyka, solisty i kameralisty oraz cenionego pedagoga. Przez 12 lat pracował na stanowisku I waltornisty Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bywał także solistą Praskiej Orkiestry Symfonicznej. W łódzkiej Akademii Muzycznej prowadził klasę waltorni. Był także związany z uczelnią warszawską, gdzie wykładał oraz pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego. Dla Edwina Golnika pisało muzykę wielu kompozytorów. Jego grę można do dziś usłyszeć w ścieżkach dźwiękowych do takich seriali, jak Janosik, Czarne chmury czy Stawka większa niż życie.


Sobotni wieczór w dniu 2 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali kameralnej im. Henryka Czyża w Filharmonii Łódzkiej będzie ciekawym połączeniem koncertu i spotkania z artystą. Jako gość specjalny wystąpi wybitna pianistka, chopinistka Barbara Hesse-Bukowska. Artystka zasłynęła w 1949 roku, gdy zajęła II miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Kolejny sukces odniosła cztery lata później: z Międzynarodowego Konkursu im. Long-Thibaud w Paryżu przywiozła V nagrodę. Najintensywniejsza działalność koncertowa artystki przypadła na lata 50, 60. i 70-te. Występowała na wszystkich kontynentach, dokonała wielu nagrań dla wytwórni płytowych oraz radia i telewizji. Później coraz większe znaczenie w jej działalności zyskiwała praca pedagogiczna.
Krystyna Pietranek-Kulis, która poprowadzi rozmowę z artystką, zapyta o jej związki z Łodzią. Hesse-Bukowska debiutowała tu jako piętnastolatka, 1 lipca 1945 roku wykonując z orkiestrą dwa utwory Chopina. Interesujące muszą być też wspomnienia pianistki związane z Arturem Rubinsteinem. U tego wirtuoza fortepianu, obecnie patrona łódzkiej filharmonii, Hesse-Bukowska studiowała w Paryżu w 1958 roku.
Część koncertową spotkania wypełni Kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego, który usłyszymy w interpretacji Pawła Kowalskiego – fortepian i kwartetu smyczkowego Camerata.


Koncert Andrzejkowy w dniu 1 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wypełni muzyka prawdziwie polska – Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara. W kończącym się roku przypada 130 rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza i z tej okazji w piątkowy wieczór usłyszymy dwie jego kompozycje: poemat symfoniczny Odwieczne pieśni oraz Koncert skrzypcowy A-dur op.8. Solistą będzie Piotr Pławner – jeden z najznakomitszych polskich skrzypków młodego pokolenia, który zagra na skrzypcach T. Balestrieriego z 1769 roku. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Program wieczoru dopełnią dwie znane kompozycje Wojciecha Kilara - Polonez z filmu Pan Tadeusz i Krzesany.


Koncert AMADEUS i Laureaci tegorocznych konkursów skrzypcowych odbędzie się w niedzielę 3 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wystąpią dwie wybitne, młode skrzypaczki – laureatki tegorocznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych im. Josepha Joachima w Hanowerze i im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Japonka Kana Sugimura – laureatka III nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima w Hanowerze oraz Agata Szymczewska - zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Podczas niedzielnego koncertu zabrzmią dwa koncerty skrzypcowe Wolfganga Amadeusa Mozarta, które solistki wykonywały podczas zmagań konkursowych. Kana Sugimura zagra Koncert skrzypcowy D-dur KV 211, natomiast w interpretacji Agaty Szymczewskiej zabrzmi Koncert skrzypcowy D-dur KV 218. Ponadto Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykona Suitę G-dur na orkiestrę smyczkową I. J. Paderewskiego.
Występ w Poznaniu z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS stanowi nagrodę pozaregulaminową dla zwycięzcy XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Warto przypomnieć, że w dniach 8–10 października bieżącego roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod artystycznym kierownictwem Agnieszki Duczmal towarzyszyła uczestnikom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Josepha Joachima w Hanowerze. Wraz z młodymi skrzypkami biorącymi udział w półfinałowych przesłuchaniach zespół wykonywał wtedy koncerty skrzypcowe Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Dwaj młodzi kompozytorzy Sławomir Kupczak i Dariusz Przybylski biorą udział w odbywającym się w Anglii międzynarodowym projekcie Mozart Pyramide. W dniach 26-30 marca 2006 roku przebywali na kursie kompozytorskim w University Collage School w Canterbury prowadzonym przez Paula Edlina, Dominica Muldowney’a, Rodericka Watkinsa i Philipa Wilby’ego, w ramach którego wraz z młodymi kompozytorami z Wielkiej Brytanii będą pisać muzyczne komentarze do Requiem Mozarta, które zostaną wykonane pomiędzy częściami Requiem podczas dwóch koncertów w dniach 4 i 5 grudnia 2006 roku w Canterbury w 215. rocznicę śmierci kompozytora, jak również rekonstrukcje niedokończonych utworów Mozarta i utwory oparte na jego muzyce. Artyści współpracować będą z dyrygentem prowadzącym koncert 5 grudnia w Katedrze w Canterbury – Nicholasem Cleobury, muzykami Britten Sinfonia oraz klarnecistą Davidem Campbellem. Oba koncerty zostaną zarejestrowane na płytach CD.


Dnia 4 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert kompozytorski pt. Muzyka z prądem z cyklu Poniedziałki w Akademii. W wykonaniu studentów i pedagogów poznańskiej uczelni usłyszymy pięć kompozycji współczesnych: Physical Modelling na taśmę Marka Chołoniewskiego, Inferi na taśmę Luigiego Ceccarelliego, Tańce polskie na taśmę Lidii Zielińskiej, La ba-balle du chien-chien a sa me-mere na taśmę Beatriz Ferreyra oraz prezentowany po raz pierwszy INTER ALIA na taśmę Zbigniewa Kozuba.


Dwukrotnie w grudniu 2006 roku – 5 grudnia w Filharmonii w Nybro oraz 6 grudnia w Towarzystwie Muzyki Kameralnej w Borgholm (Szwecja) zabrzmi muzyka Grażyny Bacewicz. W interpretacji Marcina Dominika Głucha usłyszeć będzie można między innymi cykl Sonatina – Melodia – Oberek. W programie obu recitali znajdą się ponadto dzieła Mendelssohna, C. Schumann, A. Rubinsteina i A. Piazzolli.


Związek Kompozytorów Polskich w dniach 5-7 grudnia 2006 roku po raz kolejny zaprasza na cykl koncertów monograficznych Portrety kompozytorów. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce sześciu twórców: Cezarego Duchnowskiego, Zygmunta Krauze, Jerzego Bauera, Piotra Mossa, Doroty Dywańskiej i Marty Ptaszyńskiej. Podczas sześciu koncertów zabrzmią ich utwory solowe, kameralne, pieśni, a także muzyka elektroniczna, z wykorzystaniem komputerów oraz projekcji video.
Wszystkie koncerty odbywają się w sali koncertowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie o godzinie 18.00.

Więcej


Koncert na 2 fortepiany Es-dur KV 365 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wyrastająca z tradycji klasycznych symfonika Antona Brucknera - najbardziej popularna jego IV Symfonia Es-dur „Romantyczna” złożą się na program koncertów symfonicznych Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 8 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 9 grudnia o godz. 18.00 – wieńczących Rok Mozartowski. Jako soliści wystąpią Waldemar Malicki i Tamara Granat (na zdjęciu), a orkiestrę poprowadzi Michael Zilm.
Tamara Granat jest laureatką Konkursu Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie (1979) oraz Konkursu im. Paderewskiego w Bydgoszczy (1986). Waldemar Malicki otrzymał nagrody na XVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1982), na Konkursie Wiener Musikseminar w Wiedniu (1981 ) oraz na Konkursie Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie (1979,1980). Oboje pianiści stanowią obecnie czołowy polski duet grający na cztery ręce i dwa fortepiany. Duo Granat zadebiutował w 1987 roku w Telewizji Polskiej. Od tego czasu wielokrotnie nagrywał dla PR i TVP współpracując z takimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, czy Wojciech Rajski.Występowali w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych (Kennedy Center, Washington D.C.), w Rosji (Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Jekaterynburg, 1991) i Azji.


Finał obchodów jubileuszu 60-lecia istnienia Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi odbędzie się w piątek, 8 grudnia 2006 roku godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Podczas koncertu wystąpią soliści: Danuta Dudzińska-Wieczorek – sopran, Jolanta Gzella – mezzosopran, Olga Maroszek – alt, Szymon Jędruch – tenor, Piotr Płuska – baryton i Bartosz Szulc – bas, a towarzyszyć im będą działające przy szkole zespoły: Orkiestra Symfoniczna, Chór Mieszany, Chór Kameralny i Chór „Vivid singers”. Koncert zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Barbara Sobolczyk. W programie: Concerto grosso „Na Boże Narodzenie” Giuseppe Torelliego, Magnificat Jacka Różyckiego i Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa.
Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki regularnie gości na estradzie Filharmonii Łódzkiej w cyklu „Młodzi w Łodzi”. Bogata tradycja muzykowania zespołowego, jaką może się pochwalić ta szkoła, oraz otwarcie i odwaga młodych muzyków, którzy nie obawiają się realizacji trudnych, ambitnych projektów artystycznych, sprawiają, że zawsze mają oni coś ciekawego do zaproponowania słuchaczom. Piątkowy koncert będzie wyjątkowo uroczysty, bo zamknie uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia istnienia ZSM. W mijającym roku z tej okazji młodzi muzycy i ich nauczyciele wielokrotnie występowali publicznie, nagrali nawet jubileuszową płytę. Utwory, które tym razem zaprezentują, wprowadzą melomanów w nastrój Bożego Narodzenia.


APK - Akademicka Przestrzeń Kulturalna, która 15 grudnia br. rozpocznie swoją działalność w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, zaprasza w imieniu koła naukowego kulturoznawstwa na prezentację multimedialną dotyczącą Słaboszewka, która odbędzie się 8 grudnia 2006 roku (piątek) w godzinach od 15.00 do 16.30 na terenie WSG (ul. Garbary) w Bydgoszczy w sali E2. Na prezentacji będą też obecni bydgoscy artyści – malarz Stanisław Stasiulewicz i Kakareko oraz Maria Błaszczak z impresariatu muzycznego.

Więcej


V Festiwal Muzyki Nowej, 8 - 17 grudnia 2006

W dniach 8-17 grudnia 2006 roku na scenach artystycznych Śląska odbędzie się V Festiwal Muzyki Nowej. Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w sześciu wydarzeniach artystycznych.
Muzyka współczesna wciąż ewoluuje, podąża za nami i otacza nas, dlatego tematyka V Festiwalu Muzyki Nowej obracać się będzie wokół wykorzystania multimediów, technologii informatycznych i internetowych w kreowaniu muzyki naszych czasów. Poprzez takie połączenie interaktywnych sztuk XXI wieku organizatorzy festiwalu chcą przede wszystkim dotrzeć do ludzi młodych, związanych z kulturą niezależną, kreatywnych i otwartych na nowe doznania artystyczne.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą w różnych miejscach, począwszy od Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, następnie w Bytomskim Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskim, a koncert finalny zagości w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.
Pod względem struktury program festiwal jest bardzo podobny do poprzednich edycji. Znajdzie się tu zarówno klasyka kameralistyki XX wieku, jak i muzyka najnowsza przedstawiona w różnych konfiguracjach instrumentów akustycznych, a także koncerty multimedialne z wykorzystaniem elektroniki, komputerów, projekcji wideo oraz choreografii. Jednym słowem - mikro-przegląd nurtów i tendencji, kojarzących się z pojęciem „muzyka współczesna”. Każdy z koncertów tegorocznego festiwalu został zaprogramowany i zorganizowany przez inną osobę. Są to więc autorskie projekty, czasem eksperymentalne, czasem odwołujące się do tradycji również tej nieco odległej od naszych czasów, prezentowane pod wspólną ideą FMN.
Festiwal rozpocznie się koncertem pt. Orkiestra Muzy-Kinowej – czyli realizowaną na żywo muzyką do filmu niemego z 1927 roku z Busterem Keatonem w roli głównej w wykonaniu zespołu AI Players (Justyna Kowalska -flet, Michał Hańderek-klarnet, Jarosław Mamczarski – komputery). Następnie Kwartet AKADEMOS, swoim występem na tegorocznym festiwalu, zainauguruje nowy projekt koncertowy pt. Nie dla Elizy – Beethoven i muzyka XX wieku, który będzie realizowany przez cały rok 2007. Kolejnymi wykonawcami będą Krzysztof Lasoń -skrzypce i Bohdan Krivopust – fortepian, którzy zaprezentują polsko-ukraiński pejzaż muzyki kameralnej XX i XXI wieku. Założona kilka miesięcy temu Młodzieżowa Orkiestra Muzyki Współczesnej wystąpi pod dyrekcją Mieczysława Ungera i Pawła Pietruszewskiego wykonując utwory najmłodszej generacji twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na polu kompozycji. Mocnym akcentem tegorocznego festiwalu będzie MIX MEDIA ART CONCERT, ukazujący interdyscyplinarne oblicza muzyki współczesnej, które zaprezentują: Agnieszka Gajgier -flet, Dagmara Podsiedlik-fortepian, Korina Kordova - taniec i Krzysztof Wołek - komputery. W tym roku, koncertowi muzyki elektroakustycznej towarzyszyć będą warsztaty pt. Darmowe studio dźwiękowe na temat wykorzystania linuksa jako platformy do realizacji zaawansowanych projektów muzycznych na bazie programów opensource. Koncert finałowy należeć będzie do Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca i Aleksandra Lasonia, która obchodzi właśnie 10-lecie istnienia. Na festiwalu zaprezentuje najciekawsze utwory prezentowane w ostatnich miesiącach na koncertach w Warszawie, Paryżu i Lwowie.
Organizatorem festiwalu jest Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

Więcej