Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice

 • 2 sierpnia – przypada rocznica urodzin dwóch kompozytorów: 125-ta Stanisława Kazuro (1881-1961) i 75-ta Henryka Schillera
 • 8 sierpnia – dwóch kompozytorów obchodzi urodziny: 60-te Mieczysław Mazurek i 35-te Wojciech Widłak
 • 17 sierpnia – 45 urodziny świętuje kompozytor i pedagog Wiesław Cienciała
 • 21 sierpnia – mija 40 rocznica śmierci kompozytora i pianisty, jednego z członków słynnej grupy „Młoda Polska” - Apolinarego Szeluto (1884-1966)
 • 27 sierpnia - przypada 5 rocznica śmierci dyrygenta, kompozytora i pedagoga Witolda Krzemieńskiego (1909-2001)
 • 28 sierpnia - 55 urodziny świętuje kompozytor i krytyk muzyczny Rafał Augustyn
 • 30 sierpnia - 70 urodziny obchodzi znany kompozytor Edward Pałłasz


FORUM MUSICUM
Wrocław, 1 - 31 sierpnia 2006


W tym roku, podczas czwartej edycji festiwalu Forum Musicum wystąpią między innymi: światowej sławy zespoły HIS MAJESTYS SAGBUTTS & CORNETTS z XVII–wieczną muzyką wenecką oraz CANTUS KÖLN z madrygałami Schütza i Monteverdiego. Wrocławska orkiestra barokowa HARMONOLOGIA wykona operę RODELINDA Georga Fridricha Händla. Międzynarodowa obsada artystów wystąpi w ramach specjalnych koncertów odbywających się w każdy piątek sierpnia O ZACHODZIE SŁOŃCA. Usłyszymy recitale na viole da gamba w wykonaniu Ralpha Meulenbroeksa i Petra Wagnera. W każdą sobotę organizatorzy zapraszają na SPACERY MUZYCZNE po centrum Wrocławia dla przypomnienia wielkiej historii muzycznej miasta. W każdą niedzielę muzyka klasyczna w formie klubowej, czyli LENIWE NIEDZIELE w klubie Mleczarnia: kilka sonat + leniwe pierogi.

BILETY do nabycia w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem: Cantus Cölln 25 PLN, wtorki, środy i czwartki 20 PLN, inne 15 PLN, soboty / niedziele wstęp wolny, KARNET na wszystkie koncerty 100 PLN

Program koncertów dostępny pod adresem: www.forummusicum.com


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
27 czerwca - 25 sierpnia 2006


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Już blisko pół wieku we wtorkowe i piątkowe wieczory lipca i sierpnia oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych jak i nowych, których premiery światowe właśnie tu mają miejsce. Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Składa się z dwóch części - centralnej i bocznej. Organista może grać na obu jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami - trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami, uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają znakomici wirtuozi z całego świata.
Festiwal potrwa do 25 sierpnia. W tej edycji festiwalu obok artystów z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe.


Cykl Letnich Koncertów organizowanych przez poznańską Akademię Muzyczną we współpracy z Urzędem Miasta Poznania odbędzie w każdą środę o godz. 17.00 od 5 lipca do 30 sierpnia 2006 roku. Czternasta edycja lipcowo-sierpniowych spotkań z muzyką będzie miejsce w Sali Białej Urzędu Miejskiego przy Placu Kolegiackim w Poznaniu. Na wszystkie koncerty wstęp dla publiczności jest wolny!

Read more


Prezentacje Muzyczne w Żelazowej Woli

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Dworku w Żelazowej Woli, po raz pierwszy w tym sezonie, na odbywające się od początku maja „Prezentacje Muzyczne”. Jest to cykl codziennych recitali chopinowskich, od wtorku do soboty włącznie (początek o godz. 12), niezależnie od tradycyjnych koncertów niedzielnych. Bohaterami „Prezentacji”, które potrwają do końca września, są najbardziej utalentowani studenci i młodzi asystenci klas fortepianu uczelni muzycznych z całego kraju.

Kalendarium w sierpniu:
 • 1 - 5 sierpnia, godz. 12.00 - Tomasz Krawczyk, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
 • 8 - 12 sierpnia, godz. 12.00 - Katarzyna Kraszewska, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
 • 15 - 19 sierpnia, godz. 12 00 - Piotr Sałajczyk, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 • 22 - 26 sierpnia, godz. 12 00 - Grzegorz Niemczuk, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 • 29 sierpnia - 2 września, godz. 12.00 - Agata Łukasiewicz, Studentka Akademii Muzycznej im. Ignacego J.Paderewskiego w Poznaniu

Wstęp na koncert w cenie biletu wejściowego do parku. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do nabycia w Żelazowej Woli w kasie przy wejściu do parku.

Uwaga! Od 1 czerwca 2006 łatwiej, taniej i wygodniej do Żelazowej Woli można będzie dojechać mikrobusem z centrum Warszawy i powrócić do stolicy po koncercie - za 23 zł w obie strony. Mikrobus odjeżdżać będzie spod Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich, ul. Okólnik 1 w następujących godzinach:
 • od wtorku do soboty o godz. 10.30, wprost na południowe „Prezentacje Muzyczne" w wykonaniu młodych pianistów (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 13.00)
 • w niedzielę o godz. 13.30, na tradycyjny niedzielny recital gwiazd fortepianu o godz. 15.00 (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 16.15).
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o rezerwację biletów: tel. (022) 827-54-73 w.108, e-mail: zwysocki@nifc.pl


„Mariackie Recitale Organowe”
w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie


W lecie bieżącego roku po raz kolejny w krakowskiej Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się cykl koncertów "Mariackie Recitale Organowe".
W ramach tegorocznego festiwalu, który potrwa do 22 sierpnia, będzie można usłyszeć sześć koncertów: pięć w Bazylice Mariackiej oraz jeden w Kościele Św. Wojciecha na Rynku Głównym. Początek o godz. 19.30.

Read more


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH …ALE NIE TYLKO odbędzie się w dniach 1 czerwca – 24 sierpnia 2006 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Warszawie. Wypełni go 13 koncertów - w każdy czwartek o godzinie 19.00. W koncertach udział wezmą znakomici wykonawcy polscy i zagraniczni, między innymi: Josef Still, Bertalan Hock, Tünde Szabóky, Wolfgang Kleber, Joachim Grubich, Jerzy Dziubiński, „Ensemble de Narol” (Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz, Hanna Turonek, Sebastian Aleksandrowicz, Tomasz Bińkowski, Anton Birulia, Grzegorz Lalek, Anna Wandtke, Sebastian Wypych) oraz Zespół Wokalny „La tampesta”. W koncercie Inauguracyjnym (1 czerwca) wystąpią : Jerzy Dziubiński (organy) i Lwowski Chór Kameralny „Gloria” pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa.
Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. W Kościele św. Trójcy w Warszawie znajdują się jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych.
Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal BACH ...ALE NIE TYLKO organizowany jest od dziewięciu lat przez Parafię Ewangelicko - Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Do 10 sierpnia 2006 roku trwać będzie XVI Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Jego celem jest popularyzacja sztuki organowej, odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki we wnętrzach krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Koncerty odbywają się we wnętrzach najpiękniejszych kościołów Krakowa (OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej) w kolejne czwartki.

Read more


Władze Miasta Poznania i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary zapraszają do Poznańskiej Kolegiaty Farnej na Farne Koncerty Organowe i Kameralne - codziennie (oprócz niedziel) o godz. 12.15 oraz na Staromiejskie Koncerty Organowe i Kameralne – w każdy czwartek lipca i sierpnia o godz. 20.00.
Po koncertach południowych przewodnik zabierze wszystkich chętnych w mroczne i niezmiernie ciekawe czeluści podziemi poznańskiej Kolegiaty.

Read more


W dniach 3 -5 sierpnia 2006 roku w Gdańsku odbędzie się XXVIII Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy”.
Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy” to cykliczna impreza międzynarodowa, prezentująca tradycyjną kulturę muzyczną narodów zamieszkujących północną półkulę świata, w jej „folkowej” postaci. Festiwal odbywa się co roku w okresie letnim w Gdańsku, towarzysząc Jarmarkowi Dominikańskiemu.
W programie tegorocznego Festiwalu ważne miejsce zajmuje skandynawska muzyka folkowa. To właśnie Szwedzi przed trzydziestu laty zainicjowali program ożywienia swojej muzyki tradycyjnej. Przywracanie zapomnianych lokalnych zwyczajów i tradycji – w czasie, gdy niepodzielnie królowała muzyka rockowa – mogło się wydawać zadaniem karkołomnym. A jednak wkrótce w Skandynawii tysiące młodych ludzi zaczęło grać, śpiewać, tańczyć jak ich wiejscy przodkowie, ale – dostosowując stare wzory do wymogów współczesnej kultury masowej.
Wśród gwiazd tegorocznej edycji Festiwalu będzie zespół Groupa, pionier szwedzkiej sceny folkowej, zdobywca dwóch nagród Grammy. Zespół wykonuje swój własny rodzaj współczesnego szwedzkiego folku: głęboko zakorzenionego w tradycji, jednocześnie zawsze posługującego się współczesną instrumentacją i improwizacją. Danię reprezentować będzie zespół folkowy ZAR. Dwie dotąd wydane płyty grupy zostały nagrodzone Danish Music Award, najwyższą nagrodą rynku muzycznego w Danii. Zachwyt wzbudza szczególnie wokal frontmanki zespołu – Sine Lauritsen, porównywany przez krytyków do głosu Norah Jones. Z Niemiec przybędzie zespół Malbrook, który podkreśla, że w swojej twórczości opiera się przede wszystkim na inspiracjach płynących z trwających od wieków powiązań kulturalnych północnych Niemiec ze Skandynawią.
Obok reprezentacji skandynawskiej, na Festiwalu „Dźwięki Północy” w tym roku wystąpią również polskie zespoły, czerpiące zarówno z rodzimych tradycji muzycznych, jak i tych pochodzących z innych kultur. Festiwal zainauguruje koncert dobrze znanego zespołu Carrantuohill. Grupa wykonuje tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji. Swój bogaty repertuar opiera na „celtyckich korzeniach”, dodając do nich własne opracowania aranżacyjne. Festiwalowa scena gościć będzie również zespół KlezmaFour, zdobywcę Specjalnej Nagrody im. Czesława Niemena za wyróżniającą się kreację artystyczną na IX Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w kwietniu 2006 roku, a także dwie trójmiejskie grupy – ukraińską kapelę folkową Chutir oraz pochodzącą z Kaszub Kompanijô Wãdzebôków.

Read more


Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju odbędzie się w dniach 4-12 sierpnia 2006 roku.


„VII Letnia Filharmonia Aukso”
4-12 sierpnia 2006


Od 4 do 12 sierpnia 2006 roku trwać będzie siódma edycja festiwalu Letnia Filharmonia Aukso, organizowanego przez Fundację "Młoda Muzyka Śląska" przy współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach, Urzędem Miejskim w Suwałkach i Urzędem Miasta w Augustowie, a także instytucjami kulturalnymi (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Ośrodek Kultury w Sejnach, Augustowskie Placówki Kultury).
W tym roku do udziału w koncertach orkiestrowych i kameralnych w ramach Letniej Filharmonii zostali zaproszeni m.in.: ponownie znakomita flecistka polska Jadwiga Kotnowska, utalentowana harfistka Anna Sikorzak-Olek, a także Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wykonawczo przedsięwzięcie opiera się na jednej z najlepszych i najmłodszych orkiestr kameralnych w Polsce - Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
Wydarzeniem siódmej edycji Filharmonii będzie prawykonanie Koncertu fletowego Macieja Małeckiego (4 sierpnia).

Read more


W piątek, 4 sierpnia 2006 roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” wystąpi z kolejnym koncertem we Francji, na festiwalu organizowanym w pięknej miejscowości na Lazurowym Wybrzeżu - 57. Festival de Musique de Menton. Zespół pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wystąpi wraz z wybitnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem, laureatem słynnego moskiewskiego konkursu "Czajkowski". W programie: W. A. Mozart - Serenata notturna KV 139, J. Haydn - Koncert wiolonczelowy C-dur Hob VIIb/1, P. Czajkowski - Serenada na smyczki C-dur op.48.
Festival de Musique de Menton, organizowany od 1950 roku, jest jednym z najważnieszych wydarzeń muzycznego kalendarza Francji. Innymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m. in. Maxi Vengerov (dyrygent i skrzypce), Mikhail Ovrutsky (skrzypce), Teresa Berganza (sopran), Lang Lang (fortepian).


Pomiędzy 5 a 13 sierpnia 2006 roku polski pianista Marcin Dominik Głuch (na zdjęciu) odbędzie tournee koncertowe po północnej Szwecji. W programie siedmiu zaplanowanych koncertów znajdą sie utwory fortepianowe Haydna, Mozarta, Chopina, Wagnera, Paderewskiego, Peterssona-Bergera i Chaczaturiana. Koncerty te bedą miały miejsce w nastepujących miejscach:
 • 5 sierpnia 2006 - Kościół w Dikanas (Południowa Laplandia)
 • 6 sierpnia 2006 - Kościół w Vilhelminie (Południowa Laplandia)
 • 7 sierpnia 2006 - Kościół w Dorotei (Południowa Laplandia)
 • 8 sierpnia 2006 - Kościół w Sorsele (Południowa Laplandia)
 • 10 sierpnia 2006 - Kościół w Umea (Departament Miasta Umea)
 • 12 sierpnia 2006 - Kościół w Älvsbyn (Departament Miasta Pitea)
 • 13 sierpnia 2006 - Katedra Nadluljańska w Boden (Departament Miast Lulea i Jokkmoks)
Kolejne tournee pianisty po Szwecji zaplanowane jest na miesiąc wrzesień.


Kolejne koncerty VII edycji wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej - „Kolory Polski” odbędą się w sierpniu 2006 roku. W tym roku festiwal wędruje po takich miejscach, jak Muzeum w Łowiczu, Klasztor Księży Salezjanów w Lutomiersku, Opactwo Cystersów p.w. św. Tomasza w Sulejowie, Kościół św. Idziego w Inowłodzi, Archikolegiata p.w. NMP i św. Aleksego w Tumie, Muzeum Zamek w Oporowie, Klasztor Sióstr Urszulanek w Sieradzu, Muzeum Wawelskich w Tubądzinie, Klasztor OO. Bernardynów-Warta, by wraz z ostatnim koncertem – w dniu 27 sierpnia 2006 roku - powrócić do Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Siedem koncertów sierpniowych wypełni muzyka dawna i współczesna, utwory wokalne, instrumentalne (m.in. na perkusję, na trąbki i na organy), a także muzyka filmowa (Suita z filmu Dracula Wojciecha Kilara).

Read more


Stegna, jedna z najpiękniejszych miejscowości Mierzei Wiślanej, położona na prastarym bursztynowym szlaku, od dawna jest uważana za wspaniały region letniskowy i wypoczynkowy. Najcenniejszym jej zabytkiem jest kosciół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (na zdjęciu), o konstrukcji szachulcowej, pochodzący w obecnej postaci z konca XVII wieku (1682-1683). Już po raz czterdziesty w okresie wakacyjnym w kościele tym odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywają się w każdą sobotę do 19 sierpnia 2006 roku o godz. 16.00.

Read more


Gmina Władysławowo zaprasza na Letni Festiwal Muzyczny w Roku Jubileuszowym Towarzystwa Jezusowego Jastrzębia Góra 2006, który odbędzie się w kościele pw. Św. Ignacego Loyoli (ojców jezuitów) w Jastrzębiej Górze. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce w lipcu i sierpniu w każdą sobotę oraz wybrane poniedziałki i środy, zawsze o godz. 20.00. Dyrektor artystyczny - Robert Grudzień. Gościem specjalnym festiwalu będzie Krzysztof Penderecki, który w dniu 19 lipca poprowadzi Orkiestrę Sinfonietta Cracovia.

Read more


Dwunasty cykl Letnich Koncertów Kameralnych, organizowanych przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku. Impreza odbywa się od kilkunastu lat w każde niedzielne popołudnie lipca i sierpnia w plenerze Dworku Białoprądnickiego. Adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty w sierpniu:
 • niedziela, 6 sierpnia:
  - godz.12.00 - Rieko Nezu (Japonia)
  - godz.16.00 - Aldona Budrewicz-Jacobson (Szwajcaria)
 • niedziela, 13 sierpnia:
  - godz.12.00 - Janne Mertanen (Finlandia)
  - godz.16.00 - Rafał Łuszczewski
 • niedziela, 20 sierpnia:
  - godz.12.00 - Kazimierz Gierżod
  - godz.16.00 - Wojciech Świtała
 • niedziela, 27 sierpnia:
  - godz.12.00 - Maria Szraiber
  - godz.16.00 - Jacek Kortus